VELO: 11/2001

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: ZEMĚ SE TOČÍ DOKOLA

Popis

VIDLE STOKRÁT JINAK. Prvními vlaštovkami nové sezony jsou především odpružené vidlice. Zmínky v časopisech již v březnu, v červnu testování modelů a od září v prodeji. Na konci října je tedy nejvyšší čas na kompletní přehled vidlic na našem trhu. Více než sto modelů včetně obrazové dokumentace uspořádané tak, abyste si ji mohli zavěsit na stůl nebo schovat po sklo a v klidu bádat. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, od pěti nejvýznamnějších značek jsme vybrali tři modely, vždy nižší, střední a vyšší třídy a předali je do naší tradiční testovací laboratoře v Metrotestu, aby byl průřez novou nabídkou vidlic kompletní. Orientace podle křivek a čísel je celkem jednoznačná, komu ani to nestačí, nabízíme redakční komentář. Kdo přemýšlí o výměně “vidle”, může získat vyčerpávající manuál.

NOVÉ NEBO Z BAZARU? Po uzavírající se sezoně je čas pouvažovat o tom, jak se vybavit na tu nadcházející. Za dveřmi nečas a plískanice, doma v teple klid dumat a dumat. Cožpak vybrat není tak těžké, ale kde na to vzít? Půjčit si, “nalízovat” vysněné kolo, ještě počkat nebo se poohlédnout po nějaké ojetině. Právě teď je secondhandový obchod s jízdními koly nejživější. Můžete zajít do bazaru nebo brouzdat v rubrikách koupě-prodej, vždy však narazíte na podobné obtíže spojené se zbožím z druhé ruky. Upozorňujeme na všechna úskalí a radíme, jak se vyvarovat nepříjemných překvapení z na první pohled výhodné koupě.

ŽIVOT JDE DÁL. Někdo už to musel nazvat pravými jmény, proč ne právě my? Ano, v Čechách za posledních pět let zkrachovala či vyklidila své výsostní pozice řada cyklistických značek. Některé se transformovaly a soustředí se na hypermarketový trh s koly podivných cen i kvality, jiné paběrkují, další zmizely úplně, všechny však mají podobný osud. Sny o velké české značce, velikášství, neschopnost reálného odhadu. Žhavá současnost Rock Machinu je jedním z mnoha příběhů. Reta, Fort, Olpran, Heavy Tools, Amulet… Ale všimli jste si, vždyť i u vás v ulici byly jetě před pěti lety úplně jiné obchody s úplně jiným zbožím, jiných značek. To je přece normální…

POHLEĎTE ZA KULISY! Spletité a choulostivé jsou globální pavučinky pozadí mezinárodního obchodu s koly. A ještě komplikovanější zákulisí jejich vzniku. Možná i v tom je kouzlo úspěchu značky tak, aby nedopadla jako ty, o nichž se píše ve výše anoncovaném článku. Poslat objednávku, specifikace, objednat loď, čekat kontejner v kamionu nebo v letadle. To všechno v čas, ve správných specifikacích, barvách, velikostech. A k tomu úvěr u banky, odhad vývoje kurzu, vkusu zákazníků, počasí, politické situace. Umění tvůrců kol není jen v konstrukčních finesách a aplikování nejnovějších poznatků vědy. Kdo je výrobce, kdo esembler, kdo dovozce? Na to vše hledáme odpově’. Pohleďte za kulisy velobyznysu!

VÝSTAVNÍ DOTOČNÁ. Veletržní podzim měl sice již to hlavní za sebou, ale ještě jednou se několika pohledy vracíme k nejvýznamnějšímu z nich – Eurobiku, abychom samozřejmě nepřehlédli německého konkurenta – Ifmu – a podzimní Sport Prague, na kola tentokrát mimořádně chudý.

ŽEHLIČKY V AKCI. Test čísla potěší ty, kteří holdují především jízdě “dolů kopcem”. Jedenáctého října se na sjezdové trati Redsoil ve Všenorech odehrála velká downhillová mise. Sedm sjezdových speciálů ze zahraničních i domácích dílen a šest testovacích jezdců. Čím více názorů, tím objektivnější posouzení. Tomáš Taich si do rubriky Na kost tentokrát zvolil téma možná věčné – vybrat pro výkonnostní cross-country raději celoodpružený stroj nebo nadupaného hardtaila? Resumé tohoto nikdy nekončícího dilematu dokumentuje na exkluzivních kouscích – nový GF Sugar 1 (model 2002) a Morati HC 1.3.

V NEJVYŠŠÍM PRŮSMYKU SVĚTA. Drtivá většina z nás se do těchto končin na kole nikdy nedostane, ale právě proto, proč si o tom nepřečíst? Nefalšovaný Tibet v Západním Himálaji na nově zpřístupněných územích byl pro tímto pohořím posedlého cestovatele Dalibora LeBlocha příliš velkým lákladlem, než aby si ho nechal ujít. A pro redaci Vela příležitostí vám zprostředkovat jeho zcela specifický reportážní rukopis. Příběh o Tibetu se čte jedním dechem.

LOVCI ZÁBĚRŮ. Cyklisté si na podzim a v zimě čtou o tom, co budou praktikovat na jaře a v létě. To je také vysvětlení toho, proč v listopadovém čísle najdete vše nejpodstatnější o fotografování při cestách na kole. Výběr fotoaparátu, způsoby jeho převážení na kole, trocha teorie a hlavně humorná nadsázka autora Jana Haselhuhna, jehož neotřelé fotografie již ze stránek časopisu znáte a budete se s nimi střetávat i nadále.

VŠICHNI SE CHCEME ZLEPŠOVAT. Jak už byla řeč výše, podzim je časem časopiseckého kvasu. Pro cyklistu začíná další sezona právě nyní, pro nás to bylo podnětem pro vznik dvou nových rubrik. Vzhledem k tomu, že dvě třetiny čtenářů Vela se podle letošní vysoce reprezentativní ankety, na níž odpovědělo více než 1200 respondentů, považují za sportovní jezdce nebo amatérské závodníky, posilujeme v magazínu oblast fitness. Právě to jsou čtenáři, kteří se chtějí zlepšovat. Proto kromě pozměněné koncepce tréninku Libora Matějky, který zahajuje nový tréninkový cyklus, jsou i rady pro přípravu zcela obyčejných cyklistů, tzv. víkendových jezdců. Každý by si měl tedy odteď najít v tréninku na stránkách Vela tu svoji parketu. Mimo jiné v rámci článků týkajících se tréninku najdete i pozvánku na seminář s Liborem Matějkou, první dvě z nich se konají v Praze a v Brně. Dietoložku PaeDr. Renátu Dlouhou již ze stránek Vela znáte velmi dobře. Od nynějška bude odpovídat na vaše otázky týkající se výživy v rubrice Pod pokličkou. Na úvod se něco dozvíme o maltodextrinu, zda jsou plasma expandery skutečně takový zázrak a přesvědčíme diabetiky, že mohou sportovat, ovšem při zachování jistých dietetických pravidel. Příště si něco povíme o specifikách sportovní výživy v zimě a problémech cyklistů-astmatiků. O čem bude řeč v dalším dílech seriálu “Pod pokličkou”, záleží jen a jen na vás.

OHLÉDNUTÍ ZA VELO SÉRIÍ. Třetí ročník maratonské Velo série se uzavřel, nastal čas bilancování a také sáhnutí do svědomí. Zamyslete se i vy, jak je to na maratonských tratích s ohleduplností bikerů…

KONEČNÉHO PODZIM. Na stránkách ze závodní scény dominuje tentokrát silniční cyklistika a to celkem logicky. V závěrečných vrcholech sezony hrál významnou roli český profesionál belgické stáje Domo-Farm Frites Tomáš Konečný. Během necelého měsíce dokázal vyhrát etapu na Vueltě a skončit celkově 16. a poté obsadil skvělou 9. příčku na mistrovství světa v Portugalsku, což jsou v obou případech historicky nejlepší umístění českého silničáře. V rozhovoru s Tomášem se dozvíte, proč považuje svého nového kolegu “enfant terrible” Richarda Virenquea za skvělého člověka, že se připravuje na zcela novou roli v týmu a kdy měl chuť na Vueltě vzdát. Ve sportovních rubrikách je připravena řada dalších zajímavostí, například to, že s působením bikerské hvězdy Miguela Martineze v silniční megastáji Mapei to nebude tak jednoduché a že před naším nejlepším dualistou Michalem Prokopem, který je zároveň vynikající bikrosař, se otevírají zatím v našich podmínkách nepoznané možnosti zahraničního angažmá v downhillovém týmu.

Menu