VELO: 9/2000

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Jak pokořit kopce

Popis

JAK SI KDO SEDNE… Téma posedu patří k těm cyklisticky nejvděčnějším a také nejvěčnějším. Je mnoho z nás, kteří jezdí na kole spoustu let, dodnes nepochopili pravidla správného nastavení posedu a přitom jim o v ničem nepřekáží. Jiní však potřebují poradit. Probíráme se všemi možnými poučkami pro výpočet odpovídající výšky sedla, velikosti a délky rámu, představce, nastavení pedálů apod. Z praktického hlediska vám poradí komentátor tohoto vydání, zkušený harcovník Miloslav Kvasnička, který patří spíše ke pragmatikům. Dozvíte se také, jak dopadl test cyklistických kraťasů různého střihu, zda platí, že čím víc panelů, tím také vyšší kvalita a příjemnější prožitek z jízdy, a nevynechali jsme ani choulostivou problematiku – péči o cyklistovo pozadí. Jak říká Milan Kvasnička, opruzeniny trápí turisty i profesionály a není to nic, za co by se měl cyklista stydět. Poradíme vám, jak vyzrát na “vlka”.

BIKOVÝ FILOZOF S TVÁŘÍ POUSTEVNÍKA. Je jednou z nejzajímavějším a nejcharismatičtějších postav současného světa MTB. Guru, geniální konstruktér, otec vidlic Manitou a mozek kol Tomac, bikový vizionář. Doug Bradbury je prostě osobnost s velkým O. Během Světového poháru sjezdařů v Itálii jsme měli možnost s ním strávit pár chvil a vznikl tak původní rozhovor, odhalující nitro stavitele kol, který za posledních deset let výrazně ovlivnil vývoj kolečkářské techniky.

NOČNÍ DOBRODRUŽSTVÍ. Kdo aspoň jednou nezatoužil projet oblíbenou trasu nebo zcela neznámé prostředí na biku ve tmě? Vypůjčili jsme si výkonné svítilny a vyrazili do nočního terénu. Se zcela novými poznatky “night ridu” se vám rádi svěříme.

MARATONSKÁ SEZONA V PLNÉM PROUDU. Na obou frontách, tedy bikové i silniční, se o prázdninách dostala do obrátek VELO MARATHON SÉRIE 2000. Druhý závod Českého poháru v bikemaratonech – premiérová Merida Bike Tour – trochu šokoval na úvodní ročník nejen vysokou účastí, ale také rychlostním průměrem. Tenhle závod se ještě určitě nevylízal z dětských nemocí, musíme však konstatovat, že si Brno tak výzmnamný podnik podobného druhu jistě zaslouží a je dobře, že v naší sérii figuruje. To silniční Beskyd Tour patří již ke klasice a odstartoval letos poprvé vyhlášenou silniční Velo sérii. Kromě historické premiéry on-line zpravodajství na internetu se může beskydský maraton pochlubit i některými jistotami – Všeminou, Pustevnami, solidní účastí. My jsme pro Vás zprostředkovali také autentické prožitky jednoho z účastníků.

ZBOŽŇOVANÝ I NENÁVIDĚNÝ. Takový je osud internetového prodeje. Tohle aktuální téma jsme proto vybrali do naší pravidlené rubriky Dva na jedno téma, kde o výhodách i úskalích prodeje kol a součástek přes internet diskutují provozovatel Bikestore.cz Daniel Tureček a majitel prodejny BC Sport Semily Jiří Plechata.

NOVINKY 2001. Sotva se přivírají dvířka za letošní sezonou, vrátka od té příští už takřka zejí dokořán. Řeč je o novinkách roku 2001, konkrétně firem Shimano, Marzocchi a RockShox. Dostihy nekončí, kdo chce být v obraze pro příští rok, musí sledovat vše nové už nyní.

FREE, “LIDOVKA” a ČESKÁ GARÁŽ V technické části se seznámíte s freestylovými koly a rozdílem mezi vybavením pro disciplíny jako flatland, dirt, vert či street. Dále testujeme horská kola za “lidovku” v ceně kolem 20 000 korun s předním odpružením a Tomáš Taich se tentokrát podíval “na kost” českým zástupcům celoodpružených kol.

BUDE NEBUDE? O čem je řeč? O parlamentem navrženém silničním zákoně, který má legislativně ustanovit povinné nošení přilby pro cyklisty na silnicích první třídy. Nahlédněte do pozadí tvorby zákony, posuďte, která z původních verzí je pro bezpečnost cyklisty opodstatněnější a zúčastněte se našeho webovského Bikereferenda. Nosit přilbu či nenosit, použíat ji stále nebo jen někde, všichni nebo jen děti…? Čekáme na vaše názory.

PŘEMOŽTE KOPCE. Miniseriál tréninkových tipů startujeme – jak jinak – jízdou do kopce. Pro cyklistu není jistě větší výzva než právě tahle cyklisticky specifická dovednost. Jak říká pravidlo číslo 1: “Kopce se nedají jen přežít, ale musejí se natrénovat!” Začněte hned teď.

ARMSTRONGOVO TAJEMSTVÍ. Co se skrývá za fenomenálním zlepšením Lance Armstronga? Napoví jeho osobní trenér Chris Carmichael, zbytek se snažíme odhalit v redakční analýze. Letošní Tour de France však nebyla jenom o dalším Texasanově triumfu, bez nadsázky to byl jeden z nejpovedenějších a nejzajímavějších ročníků poslední doby. Hodnotíme, komentujeme, vybíráme to nejzajímavější. “Grande Boucle” je prostě jen jedna.

PĚT MISTRÁKŮ, KAŽDÝ O NĚČEM JINÉM. Mimořádnou příležitost srovnat pět domácích šampionátů různých cyklistických odvětví, které se uskutečnily během necelých dvou měsíců, jsme využili a jako náš vítěz vyšel jednoznačně “mistrák” v XC ve Velkých Losinách. Dozvíte se nejen, kdo vyhrál a prohrál, ale také například, že nová mistryně republiky to nemá z nového domova daleko do heren v Las Vegas, že vítězka Českého poháru se bude vdávat, kdo byl ten aktvní bubeník na trati, co všechno stíhá veterán Radek Fořt a které závodnice patřily suverénně k těm nejvyválenějším. Mozaika pohledů na šampionát vám nabídne ještě víc.

Menu