VELO: 5/2000

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Doušek skotské

Popis

PLÁŠTĚ AŽ NA PLÁTNO. Směsi, běhouny, kevlar, silica, hrubý, hladký, semislick, vysoký, nízký, široký, úzký. To jsou jen namátkou pojmy, které se prolínají hlavním tématem květnového čísla – aneb mountainbikové pneumatiky od A do Z. Dozvíte se vše nezbytné pro výběr odpovídajícího pláště, odborník vám poradí jak jej správně nasazovat a představíme vám ve stručných vizitkách všechny značky MTB plášťů dostupných na našem trhu. To vše na osmi stranách.

SILNIČKY LEGIONAŘŮ. Využili jsme vzácné chvíle, kdy čtyři čeští profesionálové působící v zahraničních silničních týmech zavítali nakrátko domů uprostřed sezony a nechali je vyplnit obsáhlý dotazník, který představí nejen je osobně, ale také jejich závodní stroje a jejich názory na silničářskou techniku. Ján Svorada (Fondriest), Pavel Padrnos (Cannondale), Jan Hruška (Olmo) a Milan Kadlec (Rossin) aneb dalších osm stran zajímavého čtení.

RÁM ZA DESET TISÍC DOLARŮ? Možná i dvakrát tolik by stál cyklistický rám z čistého skandia. Jeden z nejvzácnějších prvků v zemské kůře se stal hitem posledních sezon. Označení trubek Scandium je bezmála modlou, podobně jako Magnesium. Co víme o těchto v cyklistickém průmyslu zatím netradičních materiálech, jaké jsou jejich vlastnosti a užití, nejde v případě výrobců o klamavou reklamu? Na všechny tyto otázky nacházíme spolu s nezávislými odborníky odpověď, abychom si konečně udělali pořádek v pojmech.

BYLI JSME PŘI TOM. V rámci autenticity jsme neváhali a vyrazili na cesty do zahraničí, abychom vám mohli nabídnout co nejobjektivnější pohledy na technické novinky. Tomáš Taich navštívil předváděčku kol Kona, která se odehrála v krásném, bikersky vděčném prostředí ostrova Elba. Osedlal možná desítku “kon”, zkoumal modely na příští rok a svoje poznatky vám sdělí v původní reportáži. To Rudolf Hronza měl cestu nepoměrně kratší a mohl se přitom v klidu zastavit na pravou vídeňskou kávu. Ve městě nad Dunajem se na jedné ze svých štací zastavila kalvárie, jež si říká Shimano on Tour, aby předvedla úzkému okruhu odborníků a novinářů novinky komponentního giganta na příští rok. Viděli jsme toho spoustu, ale prozradit zatím můžeme jen zlomek. To víte, informační embargo… Ale i to málo vás znovu přesvědčí o tom, že inženýři Shimana neusnuli na vavřínech.

LEASNĚTE SI KOLO. Znáte to, oči i hlava by chtěly ale kapsa je proti. Mapujeme možnosti finančního leasingu kol a ptáme se expertů, jak na to.

LOCH, LOCH, LOCH! Skotsko je jistě jednou z cyklisticky nejprobádanějších krajin. Spolu s člověkem, který zde strávil několik let života, se však na tuhle zemi lochů, highlands, dudáků a whisky podíváme trochu netradičně. Poznáte, že Skotsko je zemí bikerům i silničářům zaslíbenou.

TESTUJEME, PŘEDSTAVUJEME. V rámci objektivity a dalšího zkvalitnění testů kol nabízíme novou rubriku – “představujeme”, kde budeme v obvyklých skupinách kol vybírat z nabídky na trhu v těch případech, kde kola sice máme v redakci k dispozici, dovozce či výrobce si však z nejrůznějších důvodů nepřeje, abychom na nich kolech jezdili. Napoprvé představujeme fully nad 70 000 korun a zamýšlíme se nad tím, kde leží hranice mezi freeridem a novou kategoriií enduro. V tradičním testu se dostaly ke slovu biky domácích značek s pevnou vidlicí v hodnotě pod patnáct tisíc korun, které nás svou funkčností mile překapily.

TÉMA: PŘILBA. V rubrice Dva na jedno téma jsme proti sobě postavili dlouholetého závodníka, který nasazuje ochranu havy jen tehdy, když musí – tedy v závodech cross-country, jinak je jejich zatvrzelým odmítačem, a zkušeného lékaře několika cyklistických týmů, který by bez ní naopak v sedle kola nikdy nevyjel. Dilema, které se často odehrává v každém z nás, řešíme spolu s Honzou Slavíčkem a MUDr. Karlem Martínkem.

NATANKOVAT. Na pitný režim během výkonu si většina cyklistů již zvykla, ovšem doplňování energie po zátěži, to je stále opomíjená oblast. Nechali jsme promluvit odborníka na téma pozátežových nápojů a posléze ohodnotit složení několika vybraných přípravků z pohledu jejich vhodnosti po zátěži.

ZÁVODY ZA DVEŘMI. Období těsně před závodními starty, strategie během závodu a trénink mezi jednotlivými maratony, to je téma dalšího pokračování fitness rubriky o přípravě cyklomaratonce. Vše, co jste dosud pro zdárné absolvování svého maratonu učinili, může přijít vniveč, pokud budete chybovat v posledních týdnech. Vyvarujte se jich a nenechte si ujít tréninkové rady i tipy zkušeného maratonce.

MÍSTO AMPUTACE TRIUMF. Další díl nekonečného eposu o lidské vůli a sebezapření napsal letošní ročník královny klasik – Paříž-Roubaix. Popáté během posledních šesti let vévodil tým Mapei, tentokrát v osobě svého kapitána, již 34letého Johana Museeuwa. Nahlédneme du duše silničáře, který před dvěma roky po pádu v témže závodě na kostkách francouzského severu málem přišel o nohu, aby 24 měsíců poté mohl zvednout jeden z těch žulových kvádrů nad hlavu jako jejich pokořitel.

SVĚŤÁK NARUBY. Kdo znal před pár týdny jména jako Fruet, Fumic nebo Heller? Dnes jsou to vedoucí závodníci průběžného pořadí Světového poháru XC. Těch zvláštností v úvodu olympijské sezony je více, včetně zranění obhájce SP, který tak už zřejmě přišel o šanci dosáhnout hatttricku v této celosezonní soutěži.

REPETE. Outsiderem byl ještě loni i Milan Spěšný, biker týmu Rubena-Fort. Dnes je to druhý muž loňského pořadí Českého poháru XC a závodník, který opět v úvodním závodě Rubena Cupu v Teplicích nad Metují všem ujel.

Menu