VELO: 10/2000

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

CYKLISTŮV ODPAD. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik po sobě zanecháte coby cyklisté zplodin? Nebo kde končí vámi odložená kola? Že je to zanedbatelné? Vyvedeme vás z omylu. Ročně na naší planetě zůstávají po cyklistech hektolitry oleje, tuny pneumatik a duší, hory plastových bidonů a další již odložené, ovšem pro přírodu “nestravitelné” složky. Jsou to šokující čísla a důvod k zamyšlení pro každého z nás…

JAKO OBVYKLE. Říjnové Velo je číslo vyloženě reportážní. Několikrát jsme měli příležitost být přímo u zdroje, a tak jsme ji využili. Jednou z těch nejpodstatnějších byl tradiční veletrh Eurobike. Řečeno mluvou kulinářskou, podávala se velmi výživná a na ingredience bohatá kaše, ovšem bez výrazného aromá a nastrouhané čokolády na vrchu. Prostě chyběla třešnička na dortu. Ovšem pozornosti našich reportérů neunikla řada drobných i podstatnějších novinek. A nebylo jich ve Friedrichshafenu rozhodně málo.

EVROPSKY A SVĚTOVĚ. Za příjemné dozvuky léta lze považovat reportáže ze dvou vrcholných závodních podniků. Tím prvním byla generálka na evropský šampionát v triatlonu 2001, která se konala v Karlových Varech – Carlsbad Triathlon. Stejně jako před rokem jsme byli u toho a sledovali, jak náročně koncipovaná cyklistická část s vražedným stoupáním na dlažebních kostkách může být spasením pro světový triatlon, který po umožnění jízdy v háku poněkud tápe. Na Kraví Hoře v Brně se pro změnu přesvědčili, že dokážeme u nás doma postavit světovou trať v dualu. Zdaleka nejen pro to, že byl jejím designérem, na ní dominoval domácí DH král Michal Maroši, skutečný King of Monte Bú.

VYDRŽET! Na tuhle reportáž jsme se vydali za úplně odlišnou kastou kolečkářů. Ultramaratonci. Cyklisté dnem i nocí, večerem i ránem, bdící i spící, trpící i otupělí, pokoření i vítězící. V extrémním non-stop závodě Celou Českou republikou měřícím 1111 km jsme prožili noc s odvážlivci, kteří se rozhodli objet naši zem na jeden zátah. Opravdu zvláštní nátury.

JDEME DO FINÁLE. A do třetice reportáže. Nemohli jsme pochopitelně pominout naši maratonskou Velosérii. Bikeři i silničáři se setkali dvakrát, ve Středohoří a Sudetech respektive na Vysočině a Šumavě, tedy po vlastech českých od západu na východ a od severu na jih. Bikový Český pohár před vyvrcholením na Beskyd Tour nabídl zajímavé srovnání.

POULIČNÍ DÝCHÁNEK. Dát tuhletu partičku trialových šoumenů dokupy nebyla žádná legrace. Měl to na svědomí hlavně Pepa Dressler a přivedl opravdové mistry svého řemesla – Petra Krause, Jardu Spěšného, Michala Matyse a Marka Palouše. Ač je každý odjinud, vyrazili jsme na bikování po velkoměstě a pořádně si to v pražských ulicích na téhle Street Session užili. Ostatně fotky hovoří za vše…

NEJSOU K ZAHOZENÍ. Podzim letos zaklepal na dveře o něco dřív, a tak tipy na vybavení do tohoto pro cyklistu velmi složitého období (a zdaleka se nejedná jen o oblečení) přijdou vhod.

AŽ BUDU DOSPĚLÝ… Koupím si velkýho bajka, jinak řečeno MTB na šestadvacetipalcových kolech. Protože však bikerskou rodinu tvoří i ti menší, nabízíme v rubrice Představujeme průřez domácí nabídkou 24″ horských kol.

PRVNÍ VLAŠTOVKY. Není nač čekat, první modely sezony 2001 jsou v obchodech, testování může začít. Jako obvykle patří mezi nejrychlejší Gary Fisher, Trek a Scott.

ROLF, RIGIDA, SPOX, BONTRAGER. Není zřejmě aktuálnějšího trendu ve vybavení mountain biků než speciálně vypletená kola. V našem přehledu si můžete vybrat ten správný model a také se něco dozvědět o neprávem přehlížené součástce, která tvoří srdce každého kola – nábojích.

PÁČKY NEBO RUKOJETI? To je “téma pro dva”, tentokrát pro profesionální mechaniky. Máte také svoji zkušenost s řadícími páčkami či otočnými rukojeťmi? Vyjádřete svůj názor v Bikereferendu na internetové adrese velo.vpress.cz

V BOJI S ČASEM. V pokračování tréninkového miniseriálu se zabýváme tempařským tréninkem, jinak řečeno rozvojem rychlostní vytrvalosti. V závodním měřítku tato příprava směřuje k co nejlépe zvládnuté časovce, své tempařské schopnosti však může rozvíjet každý.

Menu