Cykloturistika č. 6/2019

64 

Kategorie: V prodeji od: 05.09.2019 Úvodník: Svět už není, co býval Ukázka z časopisu: Na kole i na raftu Skotskem

Popis

zahraniční region                                                                  Primorsko

Bulharsko s nostalgií socialistických časů

text Slávka Chrpová

foto autorka a Alexej Taukachou

 

Primorsko, Kiten, Achtopol či Carevo, to jsou nejznámější střediska jihovýchodního pobřeží Bulharska v burgaské provincii. Každoročně sem míří tisíce turistů, pláží a slunce chtivých. Ti ale povětšinou – a vlastně pro nás naštěstí – zůstávají se slunečníky a haldou nafukovacích „plameňáků“ na jednom place a vůbec je nenapadne se zvednout a zkusit objevovat přírodu a zajímavosti v sousedství. Okolí těchto měst je poměrně divoké a téměř cizinci nenavštěvované. Především přírodní park Strandža, táhnoucí se směrem k tureckým hranicím a podél nich, skýtá pár tras i pro cykloturistické toulky.

 

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)                        Rakousko – Tyrolsko, Zugspitz Arena

Tyrolská oáza pod nejvyšší horou Německa

text Alena Zárybnická, foto autorka a Stanislav Heczko

 

Ehrwald, Biberwier a Lermoos, trojice vesniček ležících skoro na rovině v nadmořské výšce necelých 1000 metů obklopena štíty o víc než 1500 metrů vyššími – lepší kulisy a větší kontrast byste jen těžko hledali. Všechno je tu na dosah. Po rovině si můžete zaběhat, projet se jen tak v klidu na kole či si zahrát golf. Okolní štíty jsou pořádnou výzvou – ferraty jsou tady spíš těžší a někdy i docela dlouhé, lezecké cesty mezi horolezci oblíbené a rozhodně ne jednoduché. Ačkoli se okolní hory jeví jako docela nepřístupné, najdete v nich relativně pohodlné šotolinové cesty i docela strmé trasy – to podle toho, na co zrovna máte náladu.

 

 

malý výlet s dětmi

Srdcem Šumavy

text a foto Petr Růžička

 

V České republice máme místa k cykloježdění, jež můžeme směle považovat za naše rodinné stříbro. Patří mezi ně bezesporu Šumava. V tomto čísle vás Petr Růžička seznámí se supertrasou v samém srdci Šumavy v okolí Modravy. Z Modravy přes hory a doly do Prášil. Po startu v Modravě se pláště vašich kol budou odvalovat parádní asfaltovou cyklostezkou vedoucí podél Roklanského potoka, Šumavskou magistrálou a podél plavebního kanálu.

 

 

ženy a bicykly v zrcadle času

Jediná žena mezi muži na startu Gira d’Italia

(Alfonsina Stradová)

 

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

 

Giro d’Italia, po Tour de France nejstarší a nejslavnější silniční etapový cyklistický závod, byl založen již před více než sto lety. Vznikl z iniciativy deníku La Gazzetta dello Sport v roce 1909 a od té doby se jezdí každoročně, s přerušeními zaviněnými dvěma světovými válkami. Ročník 1924 se zapsal do historie závodu kuriózní událostí, dnes již téměř zapomenutou. Na start se totiž poprvé, a zřejmě i naposledy, postavila spolu s muži žena. Jak se to vůbec mohlo přihodit?

 

 

tipy pro pohodlnější jízdu

Než půjdete pro fulla

text Karel Kuchler

foto autor a archiv Cannondale

 

 

Odpověď na požadavek maximálního komfortu je dnes jednoduchá – celoodpružené kolo. Současné systémy pérování citlivě pohlcují nerovnosti a zároveň nebrání efektivní jízdě. Ne každý cyklista však akceptuje nárůst hmotnosti, složitost konstrukce, a hlavně pořizovací ceny. K pohodlnější jízdě lze naštěstí dospět i řadou jednoduchých dílčích úprav.

 

 

kolem vlasti

Křinice, Kamenice a král Labských pískovců

text a foto Vladimír Pustina

 

Naše země, kterou jsme postupně objížděli kolem dokola, není už moc velká, ale stejně jsme si občas připadali jak na cestě kolem světa: máme u nás Českou Sibiř i Kanadu, do Ameriky či Mexika se nakoukne kousek od Berounky, minule jsme putovali Českým Nizozemím a hned v další etapě nás čekalo Švýcarsko, tentokrát nejen České, ale i Saské.

 

 

pohledem fyzioterapeutky

Pomocná ruka na konci naší paže

text a foto Bc. Nikola Dostálová, Klinika komplexní rehabilitace Monada

 

Ruce jsou pro mě velmi osobním tématem. Rukama pracuji, vnímám svět, těla svých pacientů. Dříve mě ruce bolely a ta bolest mi ukázala jiný směr, kterým se chtěly vydat. Právě proto tolik vím o tom, jak mohou ruce znepříjemnit život, a tuším, jak je možné s nimi najít společnou řeč. Anatomie ruky je velmi složitá a dalo by se o ní napsat spoustu stran, my ji zjednodušíme pro naše potřeby na pár odstavců. Ukážeme si opět cvičení a tejpování.

 

rozhovor

Sutoja, s větrem o závod světem

připravil Marek Liška, foto Jiří Semerád

 

Tenhle rozhovor je nejen rychlý průlet bohatou cyklocestovatelskou historií Jirky Semeráda, mnohdy přezdívaného Sutuja, ale také ukázka toho, že ujet téměř čtyři sta kilometrů s plnou polní za den, není žádný problém…

 

 

Celý měsíc v městském provozu                                                                                

Agogs Tracer – Commuter Edition

text Petr Štěpánek

foto David Stella

 

Prodej elektrokol v některých zemích stoupá závratným tempem, často o desítky procent ročně. Kupují si je aktivní senioři i lidé z velkoměst, dojíždějící za prací, nebo slabší z dvojice výletníků, ke kterému se pak připojí i ten druhý. Prvotní nadšení z letů do kopců dvacítkou po čase nahlodává touha přidat po rovině, kde elektrokolo jede s omezením na 25 km v hodině, a tak jej předjíždějí nejen silničáři. Vyzkoušeli jsme proto kolo Agogs, kde omezení rychlosti nastupuje až v 32 km/h.

 

Ohlédnutí za 106. ročníkem

Rozmarné léto s Tour

text Filip Grim, foto Cor Vos

 

 

Od devíti naleštěných koulí Atomia v Bruselu, přes prach na Planině krásných dívek a Pont du Gard, kamennou vzpomínku na římskou říši nad řekou Gardon, po hory, co mraků se dotýkaly, a kostky, jež vroubí nejslavnější bulvár světa ve městě světel. Taková byla letošní Tour de France, jejíž část jsme prožili v novinářském voze číslo 2567. Napínavá, měnící se a snad poprvé za vlády současného ředitele nevyzpytatelná až do finále.

 

z jiného pohledu

Na kole i na raftu Skotskem

připravil Honza Galla

foto Jan Žďánský

 

 

Honzu Žďánského znáte nejen ze stránek Cykloturistiky, ale možná také z jeho dobrodružných přednášek nebo z festivalu Cyklocestování. Zároveň je i redaktorem webu týkajícího se bikepackingu. Honza si postupně našel cestu od klasické dálkové cyklistiky se spoustou brašen až k modernímu bikepackingu v jeho ultralehké podobě. A v poslední době si pohrává i s další zajímavou disciplínou, kterou je bikerafting. A když se Honza do něčeho pustí, tak to dělá opravdu naplno a pořádně, i jeho bikeraftingové zkušenosti se hromadí jedna na druhou. Naposledy se vydal se svým kamarádem Dagem Raškou do Skotska.

 

Menu