Cykloturistika č. 7/2019

64 

Kategorie: V prodeji od: 03.10.2019 Úvodník: Cykloteroristi Ukázky z časopisu:

Popis

60 plus na cestách

Jak jsme nepřejeli Ameriku

text a foto Milan Kozlík

 

Ta myšlenka ležela v hlavě Milana Kozlíka již hodně dlouho: Přejet tak jednou na kole Spojené státy z východního na západní pobřeží. Původně chtěl tento svůj sen zrealizovat jako dárek sám sobě třeba k šedesátým narozeninám, ale když v ordinaci dnes a denně viděl, jak různé choroby mění lidské osudy častokráte ze dne na den, rozhodl se na podzim 2017, že nebude na žádnou svoji šedesátku čekat, ale na svoji životní cyklistickou cestu pojede hned, dokud je mladý a plný síly!

 

60 plus na cestách

rozhovor

Pravá láska nerezaví

připravil Marek Liška, foto Broňa Nágel

 

Broňa před jedenácti lety přesedlal na ležatou tříkolku, na které tráví valnou část svého starobního důchodu. Vervu, s jakou vznikají výlety a zahraniční cesty, je radost pozorovat. Navíc Broňa každou svou cestu patřičně archivuje, včetně detailů, jako je datum, kilometráž, a někdy dokonce stupně Celsia… Možná Broňu znáte z minulých stránek Cykloturistiky, kde se podělil o své čerstvě nabyté lehokolistické zkušenosti a plánech odjet na velkou cestu k protinožcům… Od té doby uplynula fůra času, a tak jsme se Broňovi ozvali a zeptali se ho, jak se mu vede a co se od té doby událo…

 

60 plus na cestách

Evropou po proudu i proti proudu

Irena a Jiří Páleníčkovi, naši stálí externí autoři, jeli po proudu Labe a Dunaje a proti proudu Rýna. Jeli s proudem, protože cykloturistika je in, ale i proti němu, protože se stanem a natěžko. Vzhledem k tomu, že jejich kola vážila padesát kilo, bylo by lepší napsat hodně natěžko. Polovina lidí, které potkávali, měla lehce naložená elektrokola a ani druhá polovina zaručeně ve stanu nespala. Jejich zkušenosti a osobité pojetí cestování na těžko po Německu a Švýcarsku v důchodovém věku může být inspirací pro mnohé další.

 

 

Celý měsíc v městském provozu                                          Canyon Pathlite SL 7.0

Noblesní kros nikdy neumírá!

 

text a foto David Stella

 

Gravel, horák, silnice… slýcháme poslední dobou ze všech stran. Jako by stará dobrá trekingová nebo krosová kola pomalu umírala. A přitom je jejich smysl zcela jasný.

 

 

malý výlet s dětmi

Nahlédnutí k sousedům do Oybinu a Žitavských hor

text a foto Monika Vacková

Lužické hory patří k našim oblíbeným místům. Nadmořskou výškou neohromí, ale cyklocestovatele často potrápí. Přesto jsme si troufli s malými dětmi na prodloužený víkend natěžko právě sem. Odměnou nám byl klid, malebné okolí, nádherné výhledy, ale i návštěva blízkého souseda a jeho vyhlášených míst, kam vás teď zavedeme.

 

pohledem fyzioterapeutky

Dýchej z plných plic

text a foto Bc. Nikola Dostálová, Klinika komplexní rehabilitace Monada

 

 

Hrudník, někdy také hrudní koš, je po lebce nejpevnější kostní schránka na orgány, kterou v těle nalezneme. Je pevný, ale na rozdíl od lebky i hodně pohyblivý. Aby ne, když ukrývá plíce, které se cyklicky plní vzduchem a potřebují s každým nádechem expandovat do všech stran. Hrudník je dominantou našeho trupu, dává mu tvar a potřebnou podporu. Svým tvarem a postavením o nás mnohé vypovídá. Podle toho, jestli je kulatý, nebo napřímený, velký, či malý, sevřený, či uvolněný, poznáme, jak se člověk cítí. Posuzujeme podle něj fyzickou zdatnost i psychický stav. Poznáme na něm, jak člověk dýchá, dokonce lze někdy odhadnout, jaký sport dělá a zda má sedavé či „hrbivé“ zaměstnání. Poznáme, zda má bolest, pohmatem najdeme stažená místa nebo úzkost, která hrudník svírá. Mírným stlačením zjistíme jeho pružnost a podle ní poznáme, jak kvalitně hrudní koš chrání orgány, jež v sobě ukrývá.

Bolesti hrudní páteře jsou velmi časté a její blokády ještě častější. Těžko bych hledala člověka, který nemá hrudník zablokovaný. Je to dané více či méně sedavým způsobem života, ale především tím, že do hrudníku se reflexně promítá řada jiných obtíží. Například emoční stres často sedá mezi lopatky, obtíže se srdcem, plícemi, jaterní či žlučové trable mohou reflexně blokovat hrudní obratle nebo žebra v určitých daných řetězcích. To vše nalezneme v hrudníku. Není tedy divu, že každého z nás občas bolí. Má k tomu řadu důvodů, které je někdy obtížné číst. Opět v článku najdete cvičení, rady, návody na tejpování.

 

 

z jiného pohledu

S Rustym kolem Slovenska

Poté, co absolvovali svatební cestu Střední a Jižní Amerikou, postavili si po narození prvního syna speciální tandem a vyrazili s ním do Alp. Letos v létě už jich bylo pět, využili rodičovské dovolené a více než měsíc objevovali krásy své rodné země – Slovenska. A opět na svém unikátním dvojkole, kterému říkají Rusty. Jaké to je, cestovat se třemi malými kluky, z nichž jednomu je teprve půl roku? A kde je na Slovensku nejkrásněji?

 

Přehled tandemů

Ve dvou se to lépe táhne

text a foto Honza Galla

I když s příchodem elektrokol popularita tandemů poněkud opadla, je na světě ještě hodně výrobců, kteří se tomuto krásnému odvětví cyklistiky věnují a kteří v něm vidí potenciál. Pod rukama zručných rámařů vznikají nejen klasická dvojkola, ale také všelijaké možné speciály, o nichž jste možná ani netušili, že existují.

 

 

 

Eurobike 2019

Nahlédnutí pod pokličku

 

Kolik kol bylo vystavených na letošním veletrhu Eurobike, už asi nikdo nespočítá. S určitostí lze ale říci, že tak, jako už před několika lety odešli z veletrhu někteří cyklističtí giganti v podobě třeba Specializedu, tak letos na veletrhu chyběli významní výrobci kol určených primárně k vícedenním výpravám. Ať už bikepackingovým, či ke klasické cykloturistice. Například Salsa a Surly byly zastoupeny jen prostřednictvím německého distributora, ale takový Tout Terrain nebo designově krásná inspirace v podobě Velotraumu chyběly úplně.

 

 

 

domácí cyklotrasa

Kolmo na Praděd

aneb z nejnižšího místa Moravy na nejvyšší

text a foto Petr Hynek

 

Na sever – a na jih. Nahoru – a dolů. Tak by se stručně dala popsat letošní cesta Petra Hynka, jejímž cílem bylo vyjet na kole z nejnižší nadmořské výšky na Moravě a dostat se na nejvýše položené místo. To nejnižší místo je na soutoku řek Moravy a Dyje, kde kartografové uvádějí zpravidla 150 metrů nad mořem, nejvyšší je Praděd se svými 1491 metry. A je to údajně také vůbec nejvyšší místo, kam se dá oficiálně v České republice vyjet na kole.

 

 

ženy a bicykly v zrcadle času

Tajná agentka s cykloturistickou minulostí

(Lily Sergejevová)

 

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

 

Příjmení jednoznačně napovídá na ruský původ, Lily Sergejevová byla Francouzka s ruskými kořeny. Za druhé světové války se stala tajnou agentkou, dokonce dvojitou, pracovala pro obě strany. Nejprve pro německý abwehr, potom pro britskou Intelligence Service. Byla tedy „double“, jak se takovým špionům říká. Mezi tajné agenty zpravodajských služeb vstupovali lidé odvážní, dobrodružných a romantických povah, a takový „double“ musel mít té odvahy dvojnásob. Odvahu a zkušenosti získala na svých cestách po světě, které absolvovala jak pěšky, tak na kole.

 

Menu