Cykloturistika: Dovolená na kole 2017/2017

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Cestovní pojištění k platební kartě

Vyrazit ze dne na den

 

Žijeme v době, která nabízí cestovatelům neuvěřitelné možnosti. Díky propojení světa on-line si můžeme zajistit cestu prostřednictvím internetu během pár kliknutí a prakticky ze dne na den vyrazit. V takové situaci se nám cestovní pojištění k platební kartě může náramně hodit.

cykloturistické stany

Můj stan, můj hrad

Když vyrážíme na cesty, stává se nám stan domovem daleko od domova a jeho výběr tedy není vhodné podcenit. Autor Jakub Kasl dostal nesnadný úkol napsat pár řádků, které by čtenářům pomohly vybrat nejvhodnější „bydlení“ při cyklotoulkách. Je třeba ale upozornit, že jasného resumé a doporučení konkrétního modelu se nedobral. Každá cesta má jiné požadavky, každý cestovatel jiné představy a nabídka trhu je dnes tak rozmanitá, že by se člověku chtělo snad až postesknout, jak snadno se vybíralo před třiceti lety. Tehdy nezbývalo než popadnout těžké plátěné „áčko“ a hlavně rychle vypadnout do přírody. Snad vám ale pár postřehů pomůže zkrátit sezení u počítače při složitém hledání, a naopak zpříjemní cestu a pobyt v úchvatné galerii přírody.

Výletní cíle

Léto, voda, samá voda…

Smaragdová jezírka, Jevišovická pahorkatina, Moravskobudějovicko; Vodní hrad Jistebnickávrchovina, Táborsko; Pernštejnovy rybníky, Lázně Bohdaneč, Pardubicko; Středověký prales, NPR Břehyně-Pecopala, Doksko; Žulová stezka, Svitavská pahorkatina, Skutečsko; Blátivý zámek, Blatná, Strakonicko; Šašek a Bílý kámen Mečichovské rybníky, Blatensko;

Slavnosti se SHOCartem

Poznání, zábava, odpočinek

Přinášíme vám několik tipů od května do září, jak si oživit své vyjížďky nebo i samotnou dovolenou. Přijměte pozvání na neopakovatelnou atmosféru jarmarků, festivalů nebo slavností. V dnešní rychlé době se na chvíli zastavte a přeneste se do historie, vychutnejte si gastronomický zážitek, zaznamenejte krásu okamžiku. Lákadel je hodně, věříme, že jsme se správným výběrem mohli být aspoň trošku nápomocni.

zahraniční cyklotrasy – 4 destinace

Finsko

Deset poznatků ze země tisíců jezer Dlouhou dobu jsem toužil po útěku do divoké přírody. Potom jsem se dozvěděl o Finsku, zemi nekonečných lesů, hájů, turistických přístřešků a v neposlední řadě tisíců jezer. Země převážně rovinatá s rozsáhlou sítí bočních cest s minimálním provozem. Všechno napovídalo, že je to destinace na (leho)kolo jako stvořená. Stačilo koupit letenky, zabalit se a jet se o tom přesvědčit.

Banát, Rumunsko

Poznání, tradice, život, turistika

V případě, že vám někdo řekne o Banátu, mohou se vám nabídnout různé úhly pohledu. Někdo má toto krásné místo spojeno s českými krajany. Jiní Banát znají jako místo odpočinku či relaxace. Další jako to pravé a dobrodružné místo pro turistiku, případně cykloturistiku. A ten, kdo by o Banátu ještě neslyšel, má nyní možnost jej poznat…

Sardinie

Rovinkáři, vzhůru na západ

Na rozdíl od své třikrát menší sousedky Korsiky má Sardinie pro cyklisty kopce i rovinky. A protože věříme, že nejsem jediní, kdo z kopců příliš nadšený není a raději to pořádně rozšlápne po rovině – Severozápad – Alghero a jeho okolí; Středozápad – poloostrov Sinis – severně od Oristana; Jihozápad – Costa Verde (mezi Guspini a Iglesias); Prémie pro vytrvalé – ostrov Sant’Antioco (jihozápadně od Carbonia);

Jihozápadní Anglie

Na šálek čaje na konci Anglie

Anglický kanál, známý u nás spíš pod svým francouzským jménem La Manche, dělí britské ostrovy od zbytku Evropy. Těchto několik desítek kilometrů moře tvořilo v průběhu historie dostatečnou hranici pro to, aby se projevily jisté specifické odlišnosti života na ostrovech, a na druhou stranu docela málo na to, aby toho ostrovy a ostrované neměli hodně společného s kontinentálním břehem kanálu.

s dětmi v zahraničí – tři články o tom, do jakých destinací je možno vyrazit na dovolenou s dětmi

Holandsko, Belgie

Kde příliv a odliv určuje měsíc, vítr a člověk

Paříž, Brusel, Amsterdam – to bude svezení, žádné kopce, přesvědčoval Romek Hanzlík své děti, když už měl koupené jízdenky na letní expedici. Teprve pak v něm hrklo, že si vůbec neověřil, kterým směrem zde převládají větry! Jejich cesta se měla z největší části odbývat podél pobřeží Severního moře. Protivítr dokáže být nevítaným společníkem celé dny, a v otevřené přímořské krajině to platí trojnásob. Ale všechno dobře dopadlo a oni si užívali společně této cesty plnými doušky. Děti cestu vnímaly jinak než my, dospělí, a vůbec jim nevadil mokrý spacák, promočený stan, ani nijak zásadně neřešily, že zmoknou. A ani jednou neprohlásily, že už by je to nebavilo nebo že by už nemohly.

Spreewald, Německo

Čapí stezka a prévský labyrint

Autorka Irena Špringlova projela v oblasti Lužice již leckterou cestu i necestu. Euforie její první expedice sítí stezek mezi třemi tisíci rameny Sprévy spojená s nostalgií výletů à la NDR si vysloužila nejvyšší příčku v žebříčku jejích top tras. Spreewald (Sprévský les), nazývaný pro svou síť vodních kanálů „Benátkami severu“, nabízí množství rovinatých stezek, mezi nimiž není těžké se ztratit ani s mapou. Spreewald si nejlépe vychutnáte na kolech, která můžete zkombinovat s jízdou lodí po kanálech, jež tvoří mnohdy jedinou přístupovou cestu k vesničkám. Rodiny s dětmi ocení bezpečnost cyklostezek a spoustu zajímavostí na trase.

Zell am See, Rakousko

Tour de jezero

Všichni jistě znáte sousední Rakousko jako hornatou zemi lákající návštěvníky hlavně do hor či k jezerům. Turista si může v Rakousku užít dovolenou na různý způsob. Potenciál této krásné země na jih od nás využije jak vášnivý turista či cykloturista, tak i rodina s dětmi. Městečka Zell am See a Kaprun naleznete v rakouských Alpách v pohoří Vysoké Taury v Salcburském kraji. Možnosti tu jsou široké a je jen na vás, zda tady prožijete chvíle nabité pestrými zážitky a strávíte nezapomenutelnou dovolenou.

Menu