Cykloturistika: 5/2017

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

zahraniční region Takové jiné Chorvatsko Sinj, Dalmatské Záhoří

Dalmatské Záhoří (Dalmatinska Zagora) se – jak už název napovídá – rozkládá mezi horskými masivy Kozjak, Vilaja a Mosor. Je to protiklad oproti přímoří. A rozdíl je tu opravdu veliký. Jednak oproti pobřeží jsou zde lidé o to milejší, oč jim jsou návštěvníci vzácnější. Ale také tu naleznete úplně jinou přírodu. Je zde prameniště řeky Cetiny a dalších jejích přítoků, tím pádem je krajina svěžejší a zelenější. Sladká voda je zde k vidění ve všech svých podobách od pramenů, vyvěraček, přes vodopády či malé říčky s rozsáhlými nivami až po jezero. Tato oblast by se dala charakterizovat také slovy odříznutost, opuštěnost až syrovost, což se už málokde v Evropě najde. My jsme loňského června navštívili střední část Dalmatského Záhoří, oblast kolem horního toku řeky Cetiny s centrem v městečku Sinj, které se nachází jen 30 km od Splitu a cyklisté jsou tu vskutku ceněni, žádáni a tedy vítáni.

 

 

velká cesta Šokující Írán

Vydat se na výpravu na území bývalé Perské říše rozmlouvala Radimovi Jebavému a Davidovi Novotnému řada lidí. Z nejbližšího okolí stále slyšeli, jak je tam nebezpečno a že v televizi se Írán ukazuje jen v negativním světle. Pár kamarádů, kteří tuto zemi navštívili, ovšem tvrdili opak. A tak se rozhodli ověřit si pravdu osobně. Zabalili kola do krabic a vydali se letecky do Teheránu.

 

 

Celý měsíc v městském provozu Marin Four Corners Elite Za roh, ale i dál

Do letního testu Měsíc v městském provozu nám kolo dorazilo až ze slunné Kalifornie – ocelový bike Marin Four Corners Elite. Firma Marin se jmenuje po okresu na sever od San Francisca, kde vznikl mountain biking. Dnes testovaný oř se pro změnu jmenuje po velmi odlehlém místě uprostřed pouště na americkém Západě, kde je hranice čtyř států v jednom bodě – tedy Four Corners neboli Čtyři kouty. Ten nám napovídá, že na tomhle kole se dá jet nejen po dlažbě San Francisca nebo Brna, ale také někam hodně daleko, bez benzinek a penzionů.

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času Na laně ve výšce 100 stop (Ella Zuila)

K pomůckám provazochodců patří vedle nezbytné balanční tyče různé rekvizity, které ještě více zatraktivňují jejich vystoupení. Bývá mezi nimi také velociped a pak se z provazochodců stávají „provazojezdci”. Při jízdě na kole po uzoučkém laně, kdy místo držení řídítek svírají ruce artisty dlouhou tyč, díky níž udržuje rovnováhu. Divákům se při tom tají dech, protože jízda na laně se jim jeví, zcela oprávněně, ještě daleko nebezpečnější a riskantnější než chůze po laně. Pátrání po tom, kdo byl tím prvním odvážným, který se vydal na kole po laně od jednoho stožáru ke druhému ve značné výšce nad zemí, byť obvykle s ochrannou sítí, nás dovede k překvapivému zjištění – k ženě. K artistce vystupující pod uměleckým jménem slečna Ella Zuila, nebo také jako Zuila – The Female Blondin.

 

 

alternativní umístění bidonu na kole Jedna láhev, řada možností

Cyklistický bidon v košíku na spodní rámové či sedlové trubce je nejjednodušším a nejklasičtějším způsobem převozu nápoje na kole. Pokud ale nemůžete využít tuto oblast, nebo potřebujete na rám umístit láhví více, narazíte na problém při hledání vhodného držáku. Abychom vám ušetřili práci, vydali jsme se pátrat po jeho řešení za vás.

 

 

 

Kde vás dobře nakrmí Mezi Jílovicemi a Žumberkem

Zákon zakazuje jízdu na kole po konzumaci alkoholu stejně jako řízení motorových vozidel, ale nejjednodušší způsob, jak přimět typického českého muže k výletu na kole krásnou krajinou jihočeských rybníků, je navrhnout mu okruh mezi stále přibývajícími minipivovary, např. mezi Jílovicemi a Žumberkem.

 

 

 

malý výlet s dětmi Ideální trasa do horkých letních dní

V místech, kde kopce Drahanské vrchoviny pozvolna přecházejí v úrodnou rovinatou Hanou, naleznete městečko Plumlov se stejnojmennou vodní nádrží a zámkem. Vodní plochy se v místě nalézají tak hojně, že evokují známou krajinu jižních Čech. Oblast je díky tomu ideálním cílem pro rodinný výjezd v horkých letních dnech.

 

 

rozhovor Cestuji, abych předal své zkušenosti

V České republice tento trend ještě není tolik rozšířený. Za hranicemi však nalezneme mnoho lidí, kteří se doslova živí cestováním. A teď nemyslím to, že dělají průvodce a organizují zájezdy… Myslím tím, že opravdově jen cestují, poznávají místní kulturu a zkoušejí místní kuchyni. Své zkušenosti poté autenticky předávají své komunitě prostřednictvím sociálních sítí, jako je Facebook, YouTube nebo Instagram. Brian je v tomto směru již ostřílený veterán. Navštívil takto více než 55 zemí světa, o kterých bloguje, natáčí videa a také je fotí. Dokonce odvádí tak dobrou práci, že si jej najímají cestovní kanceláře a organizace, aby pro ně vytvořil autentické kampaně. Takto to bylo i v případě Brianovy letošní návštěvy České republiky, kdy si jej na pomoc přizval CzechTourism, se kterým Brian již druhým rokem spolupracuje. A tentokrát to bylo v sedle kola.

 

 

Správná výživa – skrytý motor na kole Strava a pitný režim v horkém prostředí

Výživa a pitný režim při sportovních aktivitách mohou mít v každém ročním období svá specifika. V cykloturistice to platí stejně tak. A protože tu máme horké letní dny, povíme si pár zásad, které bychom v létě při jízdě na kole neměli opomenout.

 

 

 

Z jiného pohledu

Větší je lepší

Když se před několik lety objevila ve světě cyklistiky horská kola s 29″ koly, většina lidí na ně nevěřícně zírala. Dnes už jsou naprosto běžnou součástí našich životů a trend se vydal spíše opačným směrem k velikosti 27,5″. Ovšem jen málokdo ví, že existují ještě o mnoho větší kola s ohromným rozměrem 36 palců. Že je jeden z jejich výrobců z Bratislavy, jsem se i já dozvěděl až ve chvíli, kdy mi na anglicky psaný dotaz přišla slovensky psaná odpověď. Robert je cyklistický nadšenec, a ještě k tomu grafik, takže jak kola, tak i jeho web jsou neobyčejně krásně zpracovány. Název jeho značky kol je více než výmluvný Truebikes, tedy Opravdová kola.

 

Menu