Cestování, jako nástroj ke svobodě

28.8.2017

Je dobré cestovat a vidět, jak lidé žijí. Je dobré cestovat a vidět, že se nemáme tak zle, že lidé i ve zdánlivě vyspělé cizině žijí prostě a skromně, že je možné žít vesele, šťastně a aktivně i bez nahromaděného majetku. Je dobré cestovat a brát si příklad z toho, že každý za to, jak žijeme, neseme vlastní odpovědnost.
Cestuji relativně hodně a cestuji rád. Ale asi by mě neuspokojil měsíc na zaoceánské lodi, ležení na pláži nebo běhání po městě za průvodcem se vztyčeným deštníkem.
Přemýšlím nad tím, co mi cestování dává, respektive co bych chtěl, aby mi dávalo a přicházím na to, že to není jen sběr zážitků a jejich stále větší atraktivita nebo větší intenzita. Je to pocit svobody. A pocit svobody mohu zažívat kdekoliv. Cestování mě jen učí být svobodný, cítit se svobodný. Myslím, že to není tak snadné a samozřejmé. Je to jako s myšlenkami, které se neustále vkrádají a otravují, s představami a vykonstruovanými příběhy „co by, kdyby…", které nás trápí a vyčerpávají víc, než holá a leckdy prostá skutečnost. Vypnout mysl a nepřemýšlet – cítit se svobodně, vidím v tom určitou podobnost. Věřím také tomu, že i lidé cestující jsou někdy svázaní a nesvobodní – pronásledovaní předsudky, obavami, strachy, nejistotami, přehnanou hygienou nebo očekáváním. Na druhou stranu se říká, že svoboda je stavem duše a že svobodní byli i lidé ve vězení nebo ve vyhnanství. Tím spíš mi připadá důležité se jí učit, usilovat o ní. Cestování mi v tom velmi pomáhá. Snažím se pocity získané na cestách uchovat, udržet si je a naplnit se jimi a pak být svobodný i přikovaný ke klávesnici nebo při banálním výletu v místech, která notoricky znám a mohly by mě nudit. To, co si z každé cesty přivážím nejsou jen fotografie a zážitky, ale také kus svobody, další z klíčků k jejímu tajemství a energii k jejímu každodennímu prožívání. Kolo je pro mě dalším nástrojem ke svobodě. Přeji vám i sobě, abychom se ve svobodném světě, ve světě svobodných myšlenek a svobodných životů neustále setkávali.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu