Cykloturistika: 7/2016

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

 

zahraniční cesta Pravá Kuba

Ano, je čas, pokud si chcete prohlédnout Kubu ještě v té podobě, jakou ji nastavila revoluce v lednu 1959. Ale nemusíte se bát, zas tak rychle se změny nedějí, jak by se nám mohlo zdát ve středu Evropy. Barack Obama si sice potřásl rukou s Raúlem Castrem na celoamerickém summitu v Panamě, USA postupně omezují svoje embargo vůči Kubě, ale v bance si stále dolar směníte s desetiprocentní přirážkou, protože se s ním neobchoduje. Celkově jsou tyto změny zanedbatelné a na celkový obraz Kuby mají zatím vliv pramalý. Mnohem větší změny, které dopadají na samotnou každodennost Kubánců a také na nás turisty, provedl po svém nástupu do funkce bratr velkého Fidela Raúl Castro. A to k lepšímu. Žádná změna se naštěstí nekoná, co se týče rozvoje automobilové dopravy. I když pro Kubánce je to nepohodlný stav, pro nás cyklisty je to dobrá zpráva, provoz tak kromě velkých měst zůstává na ostrově minimální a myslím, že to takto ještě dlouho zůstane. Jaké jsou to přesně změny, jak se žije Čechům na Kubě? Tři trasy kolem Valle de Vinales a tři kolem Santiaga de Cuba.

 

 

 

zahraniční region Semmering ‒ Vídeňské Alpy, Rakousko Magnet pro vláčkaře a vrchaře

Město Semmering se rozkládá ve svahu v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy těsně u hranice se sousedním Štýrskem. V létě je ospalými vzdušnými lázněmi. Ožívá především v zimě lyžovačkou ve dvou skiareálech, Hirschenkogelu a větším a vyšším Stuhlecku. Dokonalé sjezdovky hostívají i světový pohár v lyžování. Jedinečnost místu zajišťuje a ten správný punc mu dodává hlavně světoznámá Semmeringská železnice (Semmeringbahn) zapsaná v UNESCO jako světové kulturní dědictví.

 

 

 

Výletní cíle Putování s Hubertem

Za hory, za doly, mé zlaté parohy, kde se pasou…? Vzpomínáte na dětskou pohádku O Smolíčkovi? Jelen se zlatými parohy se neobjevuje jen v této pohádce. Určitě bychom si vzpomněli i na další, ve kterých se jelen se zlatými parohy zjeví. Od dávných dob byl jelen v Evropě nejen majestátním typem lovné zvěře, ale také posvátným a uctívaným zvířetem. Naši předkové mu přisuzovali kouzelné vlastnosti, včetně léčitelských a prorockých. První církve ho uctívaly jako symbol světla a z pohádek se posléze dostal do křesťanských legend. Legendy ho zobrazovaly jako desateráka se zlatým nebo stříbrným parožím, případně se zlatým křížem mezi parohy. Tak je také zpodobován v legendě o sv. Hubertovi, který se stal patronem myslivců. My vám v putování za tímto patronem přiblížíme: Svatohubertské slavnosti na zámku Kuks, Jaroměřicko; Intriky kolem stavby pomníka císaře Karla VI., Hlavenec, Brandýssko; Kavárnu Ve Skále v Domě U Jelena, Vimpersko; Kapli sv. Huberta, Lednicko-valtický areál; Sochu sv. Huberta, Loučná nad Desnou, Šumpersko; Kapli sv. Huberta pod Boubínem, Šumava; Hájemství, Královédvorsko;

 

 

Cyklotoulky Česká Skalice

Tento výlet spojí zdánlivě nespojitelné, k českým literárním gigantům přidá trošku Itálie, pár hradních zřícenin, jednu mimořádnou bitvu a nakonec moře. A přivátá vás v České Skalici.

 

 

cyklotoulky Šluknov

 

Tyto Cyklotoulky nám ukážou cestu z nejsevernějšího města naší republiky do národního parku České Švýcarsko a představí nám Šluknovský výběžek tak, jak ho většina z nás nezná.

 

 

 

 

domácí výšlap Tok a přilehlé vojenské střelnice

Asi žádný z vrcholů našich hor nebyl tak často dobýván jako Tok, nejvyšší kóta Brd; pilností tu ale nevynikali horolezci, iniciativou a vytrvalostí je daleko předčili armádní borci.

 

 

 

 

střípky z Eurobiku Cyklistický svátek

Eurobike je stále obrovským cyklistickým svátkem a hlavně největším světovým cykloveletrhem. A přestože v seznamu vystavovatelů opět chyběla některá zvučná jména, pořád se bylo na co dívat.

Z pohledu cykloturistiky nebylo možné letos nic trendového vysledovat. Ze stánků známých značek zmizela kola vybavená osmnáctirychlostní převodovkou ve středu Pinion P 1.18, stejně jako bikepackingové speciály, kterých byl minulý rok Eurobike plný. Bylo však vidět, že bikepacking bude i do budoucna regulérní disciplínou a pravděpodobně vydrží déle než monstrózní fat biky. Místo těch dnes spíše nastupují kola s rozměry plášťů 27,5+ nebo rovnou 29+. Mnohem více je vidět nejrůznější kola určená do města. Ať už sportovně založené rychlé stroje, nebo například stylová elektrokola s balonovými plášti, plechovými blatníky a dalšími prvky, kterými připomínají motorky ve stylu „naháč”. Elektrokola nicméně stále zůstávají tím hlavním proudem. A není se co divit. Vždyť například Shimano předpokládá, že v roce 2020 bude čtyřicet procent všech prodaných jízdních kol s elektropohonem.

 

 

malý výlet s dětmi Přes roubené vesničky k sušárně chmele

Tušíte, co je to dubský zeleňák a kde se nachází Dubské Švýcarsko? Tento původní název oblasti kolem města Dubé, které se nachází na okraji CHKO Kokořínsko, se pomalu vrací do širšího povědomí turistů a cykloturistů a nás samotné zajímalo, zda právem.  

 

muzeum v Boskovštejně Za historií kol do gotické tvrze

Nedaleko rakouských hranic, v Boskovštejně na Znojemsku, otevřelo Muzeum kol brány svým prvním návštěvníkům začátkem loňského léta. Při příležitosti oslavy jeho prvních narozenin vám přinášíme rozhovor s kurátorem tohoto unikátního muzea, Janem Šírerem, jenž stál u jeho zrodu od samotného prvopočátku.

 

 

rozhovor Skládačková výprava na Hebridy

Skládačková výprava, kterou podnikli táta se synem Královi, nebyla nijak dlouhá, ale byla rozhodně sympatická a plná úžasných propojení. Však považte. Otec s dospívajícím synem společně na cestách. Skládací kola anglické provenience a putující po vzdálených britských ostrovech s mystickým názvem Hebridy. I samotné ostrovy jsou propojeny pomalu plujícími trajekty, které jsou pro našince něčím výjimečným a krásným. Zkrátka čtrnáctidenní putování, které jsme nemohli nechat bez povšimnutí, a staršího z účastníků jsme vyzpovídali.

 

 

 

Celý měsíc v městském provozu Návrat ztracené oceli Specialized Sequoia Expert

Když přišla americká Salsa s prvním modelem Fargo, který zařadila do kategorie Adventure, pro naše dobrodruhy asi hezky česky expedičních kol, nikdo netušil, že se s podobnými koly roztrhne pytel. Do Adventure expresu nasedla se svým modelem Sequoia i další americká firma Specialized.

 

 

 

Příběh jízdního kola (179) Velomobily ‒ cesta, která nikam nevede

Opusťme scénu amatérských stavitelů velomobilů, jejichž výtvory končily v těch lepších případech zhotovením jednoho exempláře, a v poslední části pojednání o velomobilech se věnujme těm, které byly vyrobeny alespoň v malé sérii průmyslově a dostaly se do běžného prodeje. Takových sice nebylo mnoho, ale patřily k tomu nejlepšímu mezi velomobily, protože to, co se promíjelo amatérským konstrukcím, by jen stěží prošlo průmyslovým výrobkům. Ale i tak, jejich prodejnost byla minimální a komerční efekt – až na několik výjimek – prakticky zanedbatelný. Což již byla předzvěst budoucího vývoje, který potvrdil, že velomobily jsou cestou vedoucí do slepé uličky.

 

 

Menu