Cykloturistika: Dovolená na kole – speciál/2014

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

zahraniční regiony

k moři

Divoké pobřeží Bretaně Francie

Bretaň si dokázala uchránit svou původní tvář. Je divoká, přirozená, opředená starodávnými keltskými legendami a svým charakterem připomíná Irsko či Skotsko. V našem vyprávění se zaměříme na jižní pobřeží Bretaně, jehož centrem pro nás bude tajemný Carnac s menhiry a dolmeny, kapličkami skrytými v kouzelných zákoutích venkova, rybářskými přístavy, hrady, dunami, majáky, žulovými útesy, plážemi s jemným pískem a největším přílivem a odlivem v Evropě.

Šťastný Rab ‒ Felix Arba Chorvatsko

Šťastný Rab, tak nazvali tento ostrov už Římané, kteří věděli, jak si užívat a jak pojmenovat místa. Rab je totiž ostrovem vůní a barev přírody, aromatických bylin a koření, vysoce kvalitních vín, prošku a pálenky, výrobků z medu a levandule. Na Rabu je velmi vysoká insolace – až 150 dnů v roce tu svítí slunce. Rab je místo pro nasávání těchto vůní a přijímání paprsků slunce, prostor pro relaxaci a nabrání sil a také kraj, kde se výtečně projedete na kole. V Chorvatsku jsme byli poprvé a cyklistická připravenost rabských devadesáti tří kilometrů čtverečních nás velice mile překvapila.

 

 

na hory

Svět korutanských jezer Korutany, Rakousko

Vydejte se do jednoho z mnoha rakouských krajů vyhledávaných příznivci aktivní cyklodovolené. Vysoké hory, čistá jezera, dravé řeky, rakouská pohostinnost, pohodové cyklostezky s možností kdykoliv odbočit, a zvýšit tak náročnost – to vše jsou Korutany (Kärnten). Jde o spolkovou zemi v jižní části Rakouska obklopenou Východním Tyrolskem, Solnohradskem, Štýrskem a na jihu pak Slovinskem a Itálií.

Silničkami za historií nedávnou i středověkou Škofja Loka, Slovinsko

Slovinsko je bezesporu krásnou zemí. Na pětníku tu najdete vhodné trasy na kolo v horách, kolem jezer i podél řek. Hned jste v Bovci u řeky Soči, hned v kopcích Julských Alp, za pár kilometrů u jezera Bled, sjedete jen kousek na jih a můžete prozkoumávat mnoho jeskynních systémů s podzemními řekami nebo zajet do Plečnikovy Lublaně. Trasy kolem Bovce jsme už v Cykloturistice 7-8/2006 probírali. V tomto speciálu bychom vám rádi nabídli naprosto neotřelý, na reklamních letácích nepropagovaný a v turistických průvodcích příliš neskloňovaný region. Okolí města Škofja Loka a jeho silničky vedoucí pohořím Škofjeloško Hribovje. Kdybychom to měli srovnat s nějakými našimi horami, řekli bychom, že to jsou o trošku rozsáhlejší Jizerky.

 

 

podél řek Největší romantika řeka Neckar, Německo

Neckar bývá označován za jednu z nejromantičtějších německých řek. Vytéká z náhorní plošiny Baar, která se rozprostírá mezi pohořími Černý les (Schwarzwald) a Švábská Alba (Schwäbische Alb) a tvoří hranici rozvodí mezi Dunajem a Rýnem. Neckar protéká spoustou malebných a známých měst a kolem bezpočtu hradů a zřícenin až k svému ústí do Rýna v Mannheimu. Na trase dlouhé skoro 370 kilometrů se projedeme opravdu hodně pestrou krajinou – od bažin u měst Villingen a Schwenningen přes kraj vinic v okolí Stuttgartu až po hluboké lesy pohoří Odenwald.

 

 

letecká přeprava Málo, nebo moc aneb Je levná letenka opravdu levná?

Náklady na leteckou přepravu jsou bezesporu významnou, ne-li nejvýznamnější položkou cestovatelova rozpočtu, kterou ovlivňuje i fakt, že s sebou bere kolo. Společností, které si neúčtují za bicykl příplatek, je pomálu, a rozdíly v ceně příplatku jsou značné. Otázka peněz, které budete muset za let vydat, je ovšem souborem mnoha proměnlivých faktorů, jejichž soupis nikde nenajdete. Dostat se na jih Afriky za osm tisíc nebo doletět levně do Panamy jen s jedním přestupem bude menším dílem díky zkušenosti a větším dílem otázkou štěstí či náhody. Extra tarify, které dokážou dostat cenu na neuvěřitelné minimum, platí totiž třeba jenom pár dní, a pokud neležíte trvale v rezervačních systémech, vůbec je nemusíte postřehnout. V tomto článku se také zabýváme: Podstatné minusy low-cost letenky Jak lze nejvíce ušetřit Vybranými nízkonákladovkami v Evropě

 

Právo v letecké přepravě

Informovanost cestujících o ochraně v letecké přepravě je všeobecně špatná. V průzkumu provedeném pro generální ředitelství pro spravedlnost Evropské komise uvedlo 66 % respondentů, že nejsou dostatečně informováni o rizicích, a nevědí, jak konkrétně jsou chráněni při potížích s leteckou přepravou. I když je celkový podíl postižených cestujících nízký, dopady na jednotlivce mohou být značné. Co se můžete v článku dočíst: Jaká máte práva, když vám je odepřen nástup na palubu Co vám musí vám dopravce, který jej provozuje, poskytnout při: Zrušení letu Zpoždění letu Změny třídy na vyšší nebo nižší Při poškození, zpoždění či ztrátě zavazadla Zranění a úmrtí při nehodách Jaká máte práva, když cestujete s organizovaným zájezdem Pár tipů, co dělat, když jste uvízli na letišti

 

Cestovní pojištění pro jízdu na kole v zahraničí

Žijeme rychle a intenzivně. I cyklistika se rychle vyvíjí a má více podob, než tomu bylo kdysi. Co bylo včera považováno za bláznivé, dnes provozují tisíce lidí. Reakce pojišťoven na tento „aktivní” trend je ale poněkud pomalá i přesto, že je kolo fenoménem posledního desetiletí. Existují pojišťovny, které ježdění mimo značené stezky zahrnují pod rizikové sporty, některé ještě vůbec nepostřehly existenci MTB a téměř žádná nezná rozdíl mezi cyklostezkou a cyklotrasou. To vše může být při pojistné události velkým kamenem úrazu. Na slovíčkách totiž u pojištění velmi záleží. Článek přináší informace o tom: Jak vybrat správnou pojišťovnu Co zahrnuje cestovní pojištění léčebných výloh Rizikové země a válečné zóny

Vyrážíme do zemí EU

Zákonné pojištění versus komerční pojištění Členství České republiky v Evropské unii s sebou přináší i nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči při pohybu ve státech EU, zemích Evropského hospodářského prostoru a smluvních státech. Jinak řečeno – při cestě do výše zmíněného zahraničí si nemusí čeští pojištěnci sjednávat cestovní komerční pojištění, chtějí-li být v případě úrazu či náhlého onemocnění ošetřeni. Má to jen pár drobných háčků.

Slavnosti se SHOCartem

Náš partner – vydavatelství SHOCart ‒ pro vás připravil tipy na výlety, vyjížďky, švihy a túry vám nabízíme v celém tomto speciálu Dovolená na kole. Ale i cyklista je člověk, i on občas ze svého kola slézá, parkuje ho do stojanu, kolárny, garáže nebo sklepa, masíruje si bolavou zadnici a přemýšlí, co s načatým dnem nebo večerem. Přinášíme vám několik tipů, co v takové situaci dělat. Snažili jsme se tipy rozvrstvit v prostoru a čase, a také v charakteru slibované zábavy a to jak pro malé tak i velké cyklisty. Slavnosti, koncerty, historické hry. Tak si to užijte! Zveme vás na: Burgundské války v Budyni, Festival nového cirkusu v Trutnově, Hračkobraní v Kamenici nad Lipou, Festival uměleckých projektů v Chebu, Open air festival ledového vína v Lednici, Meruňkobraní v Miroslavi, Cyklistický festival Město na kole v Praze, Řemeslnickou sobotu v Letohradu, Festival hudby, divadla a umění v Telči

 

 

 

 

Nabídky cestovních kanceláří Cyklozájezdy 2014

Dovolená s cestovní kanceláří má své zákonitosti, výhody i nevýhody. Zcela oddáni službám zkušených jsou ti, kdo se nedomluví žádným cizím jazykem a ochota a možnosti známých, kamarádů a dospívajících či zcela dospělých dětí tlumočit a být k ruce mají své, již vyčerpané limity. S cestovkou se neztrácí čas tápáním a hledáním, jsou jasně vybrané priority „co vidět”, „kam zajet”. Zkušenosti jsou nepřenosné a cestovka by je měla mít, jistě je má. Měla by vám umožnit vyvarovat se chyb, trapasů i nebezpečných situací. S cestovkou nemáte téměř žádnou odpovědnost a starosti, je to očistné a především totální relax. Poznáte nové lidi, navážete nová přátelství, stojíte-li o to. Průvodce by měl umět pomoci také s defektem, protrženým pláštěm, obržděnými brzdovými destičkami, vyteklou vidlicí, prasklým drátem. Ke specialitám cyklozájezdů patří pojízdné zázemí autobusu nebo auta a převoz věcí. Nenahraditelné! Služby cestovních kanceláří pro cyklisty jsou hodně pestré, vybírejte a užijte si svou „dovolenou na kole”.

 

 

trasy EuroVelo Evropou za kulturou, přírodou a historií

Už před sedmnácti lety vypracovala Evropská cyklistická federace (ECF) návrh projektu pro vytvoření panevropské sítě cyklotras EuroVelo. Ačkoliv je tato síť míněna jako liniová především pro dálkové cykloturisty, je – či po celkovém dokončení v roce 2020 bude – samozřejmě přístupná i pro obyvatele všech sídel a regionů pro každodenní používání. V současné době zahrnuje tato síť celkem na 70 000 kilometrů. Připravili jsme pro vás nabídku čtyř tras EuroVelo, které procházejí také Českou republikou, a jedné trasy, která sice naším územím neprochází, ale jako jediná je již prakticky – i díky podpoře Evropské unie – hotová. Sluneční trasa, Stezka železné opony, Trasa střední Evropou, Baltsko-jadranská stezka, Rýnská stezka .

 

Cestovatelské zkušenosti a zážitky s leteckou přepravou

Boj s nadváhou

Pokud se rozhodnete cestovat s kolem letadlem, můžete, dříve než vám krásné stevardky popřejí šťastný let, zažít opravdové dobrodružství. Většina z nás chce prostě ušetřit, a připlatit si za nadváhu se nám nechce. Dříve jsme si nacpávali kapsy nářadím, dušemi, šroubky, klubkem drátu a lahví slivovice, zrovna tak jako příruční zavazadlo; rok 2001 bohužel výkony v této disciplíně značně omezil. Ještě ale stále, můžete vyniknout v klání: Obleč si, co nejvíc můžeš. Kulichy v parném létě, troje ponožky v pohorkách, těžkotonážní bundy. Naši spříznění cestovatelé mají v dohadování s letištním personálem u odbavení značné zkušenosti, a tak vám jejich příběhy jistě vykouzlí na tváři úsměv nebo se z nich můžete poučit. Svoje zkušenosti vám přinášejí: Renáta Lorišová, Michal a Lucie Jonovi, Jiří Bína, Jiří Sázavský, Jirka a Monika Vackovi a Honza Galla.

 

Barevný výletník

Ačkoliv někdy zelenáme závistí, vzteky rudneme nebo to vidíme příliš růžově, bez barevného světa se docela dobře obejdeme. Člověk totiž nemá problém chápat obrazy a děje jen v černobílém podání. Informační hodnotu to neoslabuje, ba někdy naopak vede ke zvýraznění sdělovaného. Barva má však pro pozorovatele významný přínos psychologický. Oko sice sonduje spektrum „jen” ve třech bodech, resp. základních tónech, jejich pomocí si ale výslednou barvu obrazu dokáže namíchat. Nejcitlivější je na vlnovou délku barvy zelené (555 nm), a možná proto nám pobyt v přírodě poskytuje takové uspokojení. I když… taková hospoda U Žlutého kola v Kutné Hoře… Na kole můžete spočinout třeba před Modrou kaplí na Liběšicku, u Černého potoka na Jesenicku, před Oranžovým klášterem v Borovanech, pod Duhovým mostem na Běchyňsku, v Zeleném údolí na Zlínsku, Červené louce na Rakovnicku, u Bílé řeky na Špindlerovsku.

 

Menu