Svět korutanských jezer

28.2.2017

V Korutanech najdeme nejen pestrou krajinu, spoustu kulturních zajímavostí a výborně značené cyklotrasy i perfektní cyklostezky, ale pro cyklisty tu je veškeré zázemí. Řada tras je navíc jako stvořená pro rodiny s dětmi. Malým cyklistům a jejich doprovodu doporučujeme obkroužit některá z četných korutanských jezer. Kolem většiny z nich vede parádní cyklostezka. Navíc na velkých jezerech funguje pravidelná lodní doprava, a tak si lze cestu kdykoliv zkrátit parníkem. Při kroužení kolem každého jezera potkáte celou řadu hřišť, takže se vaše dítka určitě nebudou nudit a hřiště jako motivace ke šlapání do pedálů rozhodně zafunguje. Kdo se cítí na hřiště velký, toho může kupředu pohánět vidina zmrzlinového poháru nebo kafíčka s nějakým tím sladkým pečivem či cukrářským výrobkem. Pekáren, kaváren, cukráren i restaurací je cestou vždy celá řada.
O Korutanech se říká, že jsou slunečným koutem jižního Rakouska. Za pěkného počasí, a Korutany se svými více než dvěma tisíci hodinami slunečního svitu jsou v tomto směru opravdu docela spolehlivé, určitě proložíte jízdu na kole koupáním. Průzračná jezera svádějí ke smočení od první chvíle, co je spatříte. Koupaliště s přístupem do jezera najdete téměř v každé vesnici. Pokud se chcete vyhnout placení vstupného, místa, kde se vykoupete zdarma, najdete také.
Pro prodloužený víkend i delší dovolenou je asi nejlepší zvolit ubytování na jednom místě a podnikat jednodenní výlety po okolí. Mezi jezery se lze přepravovat autem, vlakem i na kole, jede-li cyklista natěžko – tři popisovaná korutanská jezera spojuje řeka Dráva se svou vynikající cyklostezkou, od které vedou k jezerům značené odbočky. Stačí jen ve správnou chvíli Drávu opustit a po pár kilometrech se cyklista ocitne u některého z jezer. Zmiňované spojovací úseky jsou vedené po místních cyklostezkách či mají formu značených cyklotras po silničkách s velmi malým provozem.

A – Kolem Millstätter See

trasa: Seeboden – Millstatt – Döbriach – Seeboden
vzdálenost kolem jezera: 29 km
prodloužení od jezera: Seeboden – Spittal an der Drau – Seeboden 8 km
nadmořská výška Millstätter See: 588 m
obtížnost: lehká až středně lehká
nejvyšší bod trasy: 610 m (Millstät), cca 620 m jižní břeh

Za jedno odpoledne, které jsme si na výlet kolem Millstätter See vyhradili, se dá cesta krásně zvládnout i s dětským vozíkem, dlouhou pauzou na hřišti, další pauzou na koupání a do třetice se zastávkou na písku. A to jsme přirozeně neopomenuli ani kulturněhistorické pamětihodnosti.
Jako místo startu jsme zvolili městečko Seeboden. Po prohlídce hradu Sommeregg jsme pokračovali do Millstattu, kde stojí benediktinský klášter stejného jména, významná románská stavba Korutan s křížovou cestou ze 12. století. Sídlí zde i klášterní muzeum (Stiftsmuseum Millstatt). Na severním břehu šlapeme po asfaltové cyklostezce. Bohužel prostoru ve svazích nad jezerem je málo, a proto tady vede stezka téměř celou dobu paralelně s poměrně rušnou hlavní silnicí.
Cesta zpět po jižním břehu nás na oplátku nechala šlapat po krásné, tiché, kvalitní udržované lesní cestě, která několikrát mírně vystoupá nad jezero, potom zase pěkně rychle šup dolů k jezeru, kde se dají najít krásné vstupy do vody, žádné pláže jako na severním břehu zde však nejsou. Na poloviční cestě mezi Döbriachem a Laggerhofem stojí v jezeře podivné „něco". Po podrobnějším průzkumu jsme viděli, že to je lavička postavená přímo v jezeře pár metrů od břehu, posezení s výhledem na vody jezera a protější panorama vůbec nejsou k zahození.
Ze Seebodenu lze po čtyřech kilometrech dojet do pěkného historického města Spittal an der Drau, kde jsme nahlédli na nádvoří renesančního zámku Porcia se sloupovou architekturou připomínající italské paláce.

Tipy na další dvě trasy a další evropské regiony najdete v tištěné verzi časopisu a také na www.alza.cz.

 

text a foto Lucie a Michal Jonovi

Menu