Cykloturistika: Dovolená na kole – speciál/2013

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

cyklozájezdy nabídky cestovních kanceláří

Kolo znamená volnost, možnost vybrat si svůj cíl, čas, rychlost, přátele či samotu. Platí to jak pro dopolední víkendovou vyjížďku, tak i vícedenní dovolenou. Ale máte za celý rok v zaměstnání dost plánování, rozhodování za vás samotné i za druhé, nebo pohledů členů rodiny s výrazem ‚co s tím teď budeš dělat?’, když vámi vybraný hostinec 30 kilometrů od domova je v rekonstrukci? Svěřte svůj týden času cestovní kanceláři specializované na cyklozájezdy. Přijměte jistá omezením, odměnou za to bude úbytek starostí s plánováním a dopravou asi tak na druhou. Budete se moci soustředit se na sebe, na krajinu, na nové přátele. A že si obtížně vybíráte? Tady máte tipy 21 cestovních kanceláří, nabídku, kterou naleznete jen v Dovolené na kole.

 

Za hranice všemi směry Pro člověka žijícího na severní polokouli východní délky mají světové směry jasný význam. Na sever znamená do zimy. Na jihu, tam je teplo a moře. Na východě je chudoba, dálky a příroda a na západě najdete hojnost, města a bohatství. Zajímavé je, že pro člověka žijícího nebo nacházejícího se někde úplně jinde mají světové směry zcela jiné významy. My jsme zavítali v Dovolené na kole ve směru na sever na Island a Lofoty, na jih do Itálie a Srbska, na na východ na Ukrajinu, Rumunsko a Moldávii a na západ do Francie na Route des Grandes Alpes.

 

 

za hranice na sever

Ostrovy půlnočního slunce Lofoty Slunce se schovává za zubatý hřeben nad tábořištěm a devítičlenná skupina se chystá na svoji pouť po Lofotech. Během čtyř dnů projela celé souostroví a při této cestě dorazit až do Å, nejzápadnější vesničky na ostrovech. Jejím nejbližším cílem bylo severní pobřeží sousedního ostrova Gimsøya, odkud pozorovali, jak se slunce o půlnoci schová do moře, aby se z něho po dvou hodinách opět vynořilo. Sedm týdnů dlouhý polární den, kdy v noci je vidět skoro stejně jako ve dne.

 

 

 

za hranice na sever Island

S větrem o závod Země ohně, ledu, gejzírů, vulkanických pouští, sopek, vodopádů a lagun horké vody. Z pohledu cyklisty bych spíše řekl země větru. Island se rozkládá na pomezí evropské a americké litosférické desky, které se rozestupují rychlostí dvou centimetrů za rok. Vzniklý chřtán chrlí do míst, která by byla za normálních podmínek pokryta ledem, žhavou lávu a vzduch nasycuje pronikavou vůní síry. Vzniká tak unikátní scenérie, kterou nelze najít nikde jinde na světě.

 

 

za hranice na jih Giro d’Italia 2013 Itálie

Nevšední kulisy, nevšední podívaná aneb tipy na výlety za růžovým trikotem Silniční cyklistika, přes velkou aféru Lance Armstronga, stále žije a těší se diváckému zájmu. Dokázaly to první jarní velké etapové závody, konkrétně Paříž-Nice (přezdívaný „malá Tour de France”, nebo také „závod za sluncem”) a italské Tirreno-Adriatico – závod od moře k moři. Giro d’Italia, jeden z vrcholů sezony, se blíží velmi rychle. Startuje už 4. května. A jak je jeho zvykem, nabízí nám divákům možnost nahlédnout do mnoha krásných míst celého Apeninského poloostrova! Na místa, kam se letos podívají závodní cyklisté, se můžete o dovolené podívat i vy!

 

 

za hranice na jih Srbsko

Země, kde se už neválčí Sedmi nadšencům se zachtělo navštívit a hlavně na kolech projet hornatou část Srbska v blízkosti hranic s Bosnou a Hercegovinou a Kosovem. A důvody proč právě sem? Samozřejmě krásná krajina s minimálními civilizačními vlivy, kulturní rozmanitost, předpoklad perfektního ježdění a zvědavost, jaké to dneska je po rozpadu Jugoslávie v samotném Srbsku a v „divokém pohraničí” obzvlášť.

 

 

za hranice na východ Ukrajina, Rumunsko, Moldávie

Místy, o kterých jen málokdo slyšel Povídání a zkušenosti Petra Jiránka o putování na kole z východního Slovenska přes Ukrajinu, Rumunsko a Moldávii k Černému moři do Oděsy.

 

 

za hranice na západ Route des Grandes Alpes Francie

Královna alpských cest Legendární horská silnice Route des Grandes Alpes se vine jako nit přes hřebeny nejvyšších partií Západních Alp od Ženevského jezera až na Azurové pobřeží. Ročně přitahuje tisíce cyklistických nadšenců, kteří chtějí na vlastní kůži okusit vrchařské etapy slavné Tour de France. Silnici cyklistických snů lze projet i jinak než na závodním kole. Kromě zaručené prověrky kondice v podobě několika dvoutisícových sedel nabízí tato fascinující trasa odvážným cyklocestovatelům neopakovatelné výhledy na okolní horské hřebeny a národní parky. Její zdolání naplní pocitem vlastního vítězství každého i bez závodního pelotonu. Sportovní výkon navíc umocní zážitky, na které se nezapomíná.

 

 

Voda nad zlato, voda nade všechno

aneb pít se musí Voda je pro většinu z nás naprosto běžnou a samozřejmou věcí. Člověk otočí modrým kohoutkem a teče studená. Otočí červeným kohoutkem a do umyvadla teče teplá. Už když je před námi jen modrý kohoutek, je nám to divné. Ale na cestách je to úplně jinak. Voda začíná přicházet do popředí. Je třeba na ni myslet, plánovat zastávky, anebo o ni poprosit. A tak je voda základním slovíčkem, které je třeba se v každé zemi vedle pozdravu a poděkování naučit jako první. Jaké s ní mají zkušenosti naši cestovatelé? Jiří Sázavský, Lucie a Michal Jonovi, Dalibor Kupka, Renáta Lorišová, Jan Tajč a Honza Galla.

 

 

Živá, nebo mrtvá?

Příprava pitné vody na cestách ‒ rizika kontaminace, způsoby čištění, filtry, desinfekce, vaření, lahve, vodní rezervoáry, příslušenství

Řada „cyklotrampů” má vlastní zkušenost i se zážitky spojenými s obtížemi zdánlivě banálního onemocnění, v jehož důsledku se na kole ani neudrželi, natož aby šlápli do pedálů. Výpravy do suchých krajin Asie, vlhkých tropů Ameriky, ale i na „obyčejnou” jižní Sicílii přesvědčily i mě nejen o závažnosti výše uvedeného problému zvaného průjem, ale přinesly i další potíže pocházející především z kontaminované vody. Nejde však jen o důsledky jejího pití. Riziko se týká i čištění zubů, mytí nádobí, překonávání vodního toku nebo koupání vůbec. Nutnost pečlivé zdravotní prevence je totiž alfou i omegou každé ve zdraví završené cyklovýpravy.

 

 

České Greenways

Brno-Vídeň

 

 

 

 

 

 

 

Rychleby

 

 

 

 

Baťův kanál

 

 

 

 

 

 

Otavská stezka

 

 

 

 

 

 

Labská stezka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

neotřelé výletní cíle

Letní NADstandard Dovolená na kole, to je především léto a prázdniny. Mnoho z turistických míst se snaží právě od června do září nabídnout turistovi něco navíc. Vybrali jsme pro vás tedy několik tipů v podobě zajímavých staveb, o jejichž přidané hodnotě se nepíše v každém prázdninovém hlasateli. Trávníky ‒ Ves ve městě, Pojizeří; Zámek v Radíči, Povltaví; Panský pivovar, Košumberk; Vyhlídková rotunda, Javorník na Vimpersku; Nový hrad v Moravském krasu; Rudrův mlýn v Údolí Úpy

 

 

 

 

pozvánka na slavnosti a festivaly Borůvkobraní, Festival česneku, Sázavafest, Znojemské historické vinobraní, Slavnosti dřeva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S mapou do světa aneb O zahraničních mapách

Uživatelé map v České republice jsou zvyklí na vskutku široký výběr, na jejich vysokou kvalitu a výborné kartografické zpracování. Výběr tuzemských map je na zahraniční poměry neobvyklý a naše kartografie patří ke světové špičce. K dispozici jsou automapy, topografické mapy s turistickým obsahem, mapy všech měřítek i provedení. Při cestě do zahraničí mohou proto být doslova zhýčkaní tuzemští turisté docela zklamaní kvalitou zahraničních map nebo i faktem, že potřebnou mapu dost možná ani nepořídí. Jak je vybírat, na co si dát pozor, a kde je kupovat, odpovíme na všechny tři otázky.

 

 

Menu