Cykloturistika: 6/2013

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Craft 1000 Miles Adventure
Tisíc mil očima Honzy Vlasáka

Přestože závod Craft 1000 Miles Adventure je oprávněně nazýván nejdrsnějším a nejextrémnějším ultramaratonem v Evropě, letošní ročník opět potvrdil, že věk ve výsledném pořadí nehraje roli. Důkazem toho jsou teprve 18letá bikerka Markéta Marvanová a Jan Vlasák. Přes svůj nízký věk potvrdila očekávání a z nejvýchodnější části Slovenska do nejzápadnějšího cípu Čech dorazila jako první žena závodu za neskutečných 11 dní. Nejstarším závodníkem, který po 17 dnech dorazil do vysněného cíle, je náš legendární cyklotramp, 67letý dobrodruh Jan Vlasák. Ten se již účastnil loňského ročníku, ale své loňské působení ukončil v polovině závodu na kontrolním bodě v Jeseníkách na 500 mílích. Letos se mu však podařilo trať 1000 mil dokončit. Honza je výborný bavič, a tak postřehy ze závodu vám připodobní svým nenapodobitelným stylem.

 

 

Španělsko pro podzimní cykloputování
Pokud ještě nemáte vybranou dovolenou a hledáte inspiraci na nadcházející podzimní měsíce, pak ji můžete získat ve formě dvou cest. Každá z nich je pojatá jinak, v Andalusii vám nabízíme okruh, kdežto Extremadurou pak trasu z jihu na sever. Obě trasy ale mají společného jmenovatele a tím je slunné Španělsko. Prodlužte si léto a ochutnejte esenci historických měst s římskými, křesťanskými či maurskými památkami, přímořského klimatu a španělského temperamentu.

 

 

Via de la Plata Extremadura, Španělsko
Když cesta musí plynout
Jaké čekají jako na samotnou cestovatelku nástrahy? Co všechno musí překonat žena, která vyrazí sama na kole po Španělsku? Co bylo na celé cestě nejtěžší? Jak si poradila si s technickými, orientačními a logistickými situacemi vám zodpoví Slávka Chrpová, která již jednu poutní stezku okusila. Nyní se vydala po španělské Via de la Plata vedoucí ze Sevilly do Santiaga de Compostela. Tudy kráčely nohy Římanů, kteří zde pak zakládali města, překlenovali údolí mosty a viadukty, stavěli divadla a arény. Samé antické stopy, a po kterých se vydat byla radost.

 

zahraniční region Západní Andalusie, Španělsko
Bílé klenoty pod azurovým nebem

Tam, kde se potkávají vody Středomoří a Atlantiku a kde je starý kontinent na dosah černé Africe, vystavěl kdysi bájný Herkules své sloupy značící konec tehdejšího známého světa. Antického hrdinu a jeho sloupy má ve svém znaku i Andalusie. Nejjižnější cíp Iberského poloostrova byl odedávna křižovatkou kultur, o čemž ostatně svědčí i jeho jméno. Region zosobňuje to nejtypičtější ze Španělska, jaké si lze představit. I když se mnohým vybaví pouze zažitá klišé o kraji sherry, flamenka a býčích zápasů, na cestovatele zde čeká mnohem více. Fascinující středomořská krajina, v níž jsou jako perly rozeseta bílá města, úžasná architektura ovlivněná staletími maurské nadvlády, a také přívětivost a pohostinnost zdejších obyvatel.

 

Bike Adventure 2013
Kopce, horko, slunce, kopce, kopce

Bike Adventure 2013, konající se letos 20.-21. července, patří ke stálicím na české scéně o-bikových závodů, které kombinují jak fyzické, tak i mapové dovednosti. Ve své třináctileté historii přímo na Moravu zavítal Bike Adventure pouze jednou, když závod hostil v roce 2005 Baldovec na Drahanské vrchovině. Jinak se účastníci dostali Moravě nejblíže v letech 2007 a 2003, kdy bylo centrum situováno k areálu Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě. V roce 2013 nastal čas na změnu… Fotoreportáž z toho závodu, hledejte na stránkách časopisu.

 

 

cyklotrasy Rail Trails
Železné stezky
Pod anglickým označením Rail Trails (železniční trasa) najdete na celém světě řadu bývalých železnic, které se změnily v uplynulých desetiletích na turistické a cyklistické stezky, anebo dokonce na cesty pro jízdu na koni. Bývalé železnice tak našly nové uplatnění poté, co byl drážní provoz z nejrůznějších důvodů zastaven. Heslem Rail Trails jsou označeny také mapy a průvodci po cyklostezkách, vedoucí po bývalých železnicích. Zajímavé je, že některé jsou hned za česko-německou hranicí a mohou se stát cílem jednodenního nebo víkendového výletu.

 

 

domácí výšlap
Příliš mnoho Javorníků

Moravskoslezské Beskydy střeží jeden Velký Javorník na severu a druhý na jihu, ten má k sobě i malého bratříčka, a tak se podle nich jmenuje celý hraniční horský hřeben, oddělený od Beskyd Vsetínskou Bečvou; jeho přejezd nás čekal v další části putování kolem vlasti.

 

focení na cestách
Sám sobě na kole fotografem

Víme, že pokud jste osamělým cyklistou na dlouhé trase, je náročné vyfotit sám sebe při jízdě. Ale víme také – teď už i z vlastní zkušenosti -, že to možné je. Důležité je udělat si na to čas a mít snahu tyto záběry vyfotit. Zapomeňte proto na fotky u cedulí z vrcholu průsmyků. Ty vám jen dokážou, že to jde i bez fotografa, ale jinak jsou dost možná nejnudnějšími snímky, které na cestě můžete cvaknout.

 

 

Světové dědictví UNESCO logo projektu
Zámek Kunín aneb ochrana kulturního dědictví v reálu

Co má společného nenápadný zámek Kunín na severní Moravě a UNESCO? Zdánlivě nic, a přece mnoho. Když pomineme fakt, že vznikl podle salcburského zámku Mirabell, který sám je součástí světového dědictví, představuje důkaz, jak se dá při odpovědném a obětavém přístupu lidí uvádět do praxe základní myšlenka odkazu kulturního dědictví – poznávat, chránit a zachovávat díla pro budoucí generace.

 

malý výlet s dětmi
Lázeňský švih(ák) s dětmi

Jak rádi bychom jezdili s našimi dětmi na kole v horách, obdivovali zelené vršky kopců, kochali se dravými bystřinami a přitom bez dětských nářků „mě bolí nohy"?! Jak rádi bychom dětem splnili rybářské touhy a nechali je vlastníma rukama chytnout mrskajícího se pstruha?! Jak rádi bychom se při takovém výletě sami nenudili a poznali něco z krás české kultury a historie?! A jak rádi bychom přitom nasáli lázeňskou atmosféru nebo vyzkoušeli termální koupele?! Tak přestaňme snít a hurá do předhůří Jeseníků, protože na trase z Kout nad Desnou do Šumperka se vám vše splní.

 

Krkonošemi za Krakonošem
Kde je vlastně Krakonoš doma? Na hřebenech našich nejvyšších hor, na Sněžce nebo v Obřím dole? Kamkoli se v tomto krásném pohoří s dětmi vydáte, dříve nebo později na oblíbenou postavu pána hor určitě narazíte. My jsme si pro další cyklistické putování s dětmi vybrali Pec pod Sněžkou a jako východisko přímo pohádkový penzion Na Salaši. Čeká vás sice náročnější výlet, ovšem v našich podmínkách vskutku ojedinělý.

 

Pamětníci dřevních dob
Mosty ze dřeva určené pro povozy se stavěly od nepaměti. Bylo to dáno především dostupností stavebního materiálu a jeho relativně snadnou opracovatelností, tedy i rychlostí stavby. Tyto mosty byly umístěné především na lokálních trasách, kde by se kamenný most ekonomicky nevyplatil. I tak byla ale jeho životnost zohledňována, a mosty proto byly obvykle zastřešené. Střecha totiž chránila před deštěm nejen uživatele, ale hlavně konstrukci mostu. Nejstarší historicky zaznamenané dřevěné mosty pocházejí z období kolem roku 600 př. n. l. Patřil k nim třeba trámový most přes Tiberu v Římě (Pons Sublicius) nebo ještě stojící Kapellbrücke v Luzernu z roku 1333, s délkou 222 metrů. I v Česku máme pamětníky dřevních časů. Ale v poměru k počtu mostů, které v historii byly na území Čech a Moravy postaveny, se jich pro naše oko dochovalo skutečně pomálu, a i to málo je často jen dílem obrovského entuziasmu lidí nebo dílem štěstěny. Pokud tedy přes nějaký pojedete, dosyta si užijte tuto technickou vzácnost. V republice jich totiž není více než prstů na rukou. My jsme vybrali tyto: Zemský most na Ohři, Mlynářský most na Jizeře, Hradlový most – rechle na Vydře, „Most do pekla" na Zdobnici, Ztracený most na Oslavě, „Most do nikam" na Nedvědičce.

 

z jiného pohledu
Rodinná expedice

Když Rakušané Thomas a Andrea Presslovi před třemi roky dospěli k názoru, že čas, který budou trávit se svými syny jako rodina pohromadě, se krátí rychleji, než by chtěli, stačilo jim jen půl roku k tomu, aby se nachystali a sbalili na desetiměsíční expedici přes jižní Evropu a Jižní Ameriku. Na dvou tandemech s jedním vozíkem ujeli téměř deset tisíc kilometrů a zažili životní dobrodružství. A to včetně transatlantické plavby na nákladní lodi.

 

 

 

Menu