Cykloturistika: 4/2013

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 19.06.2013 Úvodník: Od singltreků až po jižní Moravu Ukázky z časopisu:

Popis

cyklistika ve vinařských oblastech jižní Moravy speciál 39 stran

 

Víno to pravé, Moravské
Je na světě pár kulturních nápojů, které propojují naše civilizace. Jedná se o čaj, kávu, pivo a víno. V tomto příběhu půjde o víno, které je, mimo jiné (třeba slivovice), doménou jižní Moravy, protože právě zde se rodí naše nejlepší vína. Jen pro zajímavost, za vznikem moravského vinařství prý stojí římští vojáci, kteří nechtěli pít místní vodu, proto zde raději začali pěstovat vinnou révu. Přes všechny dočasné problémy se moravské vinařství do dnešních dní úspěšně rozvinulo, a jak jinak se s ním seznámit než na kole. Můžete si vybrat ze čtyř oblastí – Znojemské, Mikulovské, Velkopavlovické a Slovácké. Dva okruhy v každé oblasti, k tomu tipy na další zajímavosti.

Dále jsme připravili tipy na:
deset výletních cílů
okruh naučnými stezkami v Modrých horách
dva výlety pro děti
výšlap na Velkou Javořinu, vrchol Bílých Karpat
restauraci „Kde vás dobře nakrmí"
festivaly, lidové a historické slavnosti
objekty cyklisté vítáni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kde vás dobře nakrmí?
Lednicko-valtickým areálem do restaurace Albero

Lednicko-valtický areál je ideálním místem pro opakované návštěvy, neboť v každé roční době je na co koukat a co ochutnávat. Při naší letní návštěvě jsme se zastavili v restauraci Albero, kterou jsme objevili již před lety a vždy se do ní rádi vracíme. Chutná nám jejich kuchyně, která se snaží znovuobjevovat mnohdy zapomenuté tradiční české speciality.

 

 

malý výlet s dětmi
Hornický okruh

Málokdo by si spojoval úrodnou jižní Moravu s hlubinnou těžbou černého uhlí. A přece je tomu tak. I mně, zdejšímu rodákovi, zůstávala tato skutečnost docela dlouho utajena. Nedaleko Brna, v okrese Brno-venkov, se až do roku 1991 skutečně v oblasti Rosicko-oslavanského kamenouhelného revíru dobývalo uhlí.

 

 

Od hradu ke hradu nad Vranovskou přehradou
Zeptám-li se známých či kolegů, jaké mají zkušenosti s turistikou na Znojemsku, většina odpoví, že Vranovskou přehradu či Podyjí znají. Pohříchu však spíše jen z doslechu. Slyšeli už, ale ještě tam nebyli. Je to škoda, poněvadž z vlastní zkušenosti vím, že region nabízí nepřeberné možnosti výletních cílů. Zejména děti si tu přijdou na své.

 

 

domácí výšlap
Velká Javořina a příliš bílé Karpaty

Javorina, Javořina, Javořice, Javornice, Javorník, a to prosím vše v provedení velkém, malém či jen tak prostém, těmihle cíli výšlapů i výletů se to od Šumavy k Tatrám jen hemží; když jsme začali na kolech objíždět republiku, bylo jich tolik, že by snad stálo za úvahu doplnit naši vlajku javorovým listem.

 

 

rozhovor
Závodit v sedě

O handicapovaném cykloturistovi Heřmanu Volfovi a jeho Cestě za snem, kdy se vydal poznávat evropské země, jsme napsali už mnoho řádků. Po třech letech vám přinášíme rozhovor s dalším handicapovaným sportovcem, tentokrát s Honzou Tománkem, kterému se po úraze stal handbike novým smyslem života. Jeho cesta je však naprosto odlišná od té Heřmanovy. Věříme, že ač je Honza duší závodníkem, jeho zkušenosti s výživou a mentálním koučinkem budou zajímavé a inspirativní i pro nezávodníky. Dají se totiž použít i v běžném životě.

 

 

chytré telefony doplňky a aplikace – 2. díl
V minulém čísle Cykloturistiky jsme se věnovali chytrým telefonům z pohledu jejich upevnění na kole a možnosti jejich nabíjení. V tomto pokračování se zaměříme na případné doplňky, které by cyklista s chytrým telefonem mohl využít, a na aplikace, které by ho mohly zajímat. Podíváme se nejen na čistě cyklistické záležitosti, ale zabrousíme trošku i do jiných oblastí tak, abychom získali rozsáhlejší přehled o všech možnostech, které by náruživý uživatel mobilu – cyklista – mohl využít.

 

 

zahraniční region
Kréta
Ostrovní nahoru a dolů

Kdo má rád kopce a považuje se spíše za vrchaře, měl by si dát Krétu. Rovinu na ní potká jen občas, a chce-li, nemusí po ní jezdit vůbec. Měl by se sem vydat také ten, kdo hledá krkolomné prašňáky vyšperkované nádhernými výhledy. Ale i ti, co si rádi užívají pohodičku na asfaltkách bez provozu, najdou díky penězům Evropské unie na tomto ostrově dostatek nádherných tras, na kterých se nemusejí příliš zpotit.

 

zahraniční cyklotrasa řeka Mincio, Itálie

Za římskými básníky

Kdo byl někdy na Gardském jezeře, ví, že jeho vody napájí řeka Sarca, podél níž se dá stejně dobře projet na kole jako třeba na kolečkových bruslích. Málokdo však ví, že na jihu už z něho vytéká stejná řeka, jen pod názvem Mincio. Ta ústí po 75 kilometrech do řeky Pád u města Roncoferraro. Tak velké ambice ujet 150 kilometrů za den podél řeky jsme neměli, a tak jsme si vybrali jen část z Peschiery do Mantovy. Mezi těmito městy totiž vede značená cyklotrasa s názvem La ciclovia del fiume Mincio.

Mapy nové generace
aneb O provedení digitálních map

Digitální verze map představují mnohem více než jen moderní způsob zobrazení kartografického díla. Přeneseně řečeno, poskytují úplně jiný rozměr pro práci s mapou. Používání digitálních map je značně odlišné od klasických tištěných map. Digitální mapu nelze jen tak rozbalit, pro práci s ní je nutné použít počítač nebo jiné elektronické zařízení s odpovídajícím displejem, které ve spojení s mapovou aplikací fakticky digitální mapě „dává život".

 

 

Author Airline
Letecký hliník pro Airline

Tentokrát jsme pro univerzální ježdění vybrali kolo s příznačným názvem Airline. Název jako by byl odvozen od bytelné hliníkové slitiny, kterou má tohle kolo společnou s nebeskými koráby. Author na něm tentokrát skutečně nešetřil.

 

 

Světové dědictví UNESCO + logo projektu
750 let města Kroměříž

Kroměříž si letos po celý rok připomíná významné výročí. Její Arcibiskupský zámek se skvostnými zahradami představuje výjimečně zachovaný příklad středoevropského barokního sídla vysoké šlechty a jako takový je od roku 1998 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

 

 

Menu