Cykloturistika: 2/2013

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

velká cesta
S mačetou na kole Portoriko

Lucie a Michal Jonovi se vydali do Portorika. Jejich vyprávění o rozsáhlých pevnostech San Cristóbal a San Felipe del Morro vybudovaných Španěly v 16. století k obraně ostrova před Angličany a Holanďany, o jeskyních, kde se ukrývali dlouhou dobu domorodí indiáni (Taínové), o palírnách, kde vzniká pověstný rum Bacardi, o cestě džunglí, o bělostných plážích na severu ostrova, o tom jak skončila jejich snaha naučit se tanec salza, jak bojovali se psi „lýtkaři" bude na korunováno barvitým líčením o prosekávání se mačetou neprostupnou džunglí po staré cestě, která byla zničena díky sesuvům půdy.

 

údržba a skladování oděvů
Bláto, pot i voda

Ano, samozřejmě, potkáváme na cestách i cyklisty v bavlněném tričku. Proč ne… Za určitých klimatických podmínek má svoji platnost, a určitě se najdou i tací, co „ujíždějí" na bavlně za každých podmínek. Sláva hrdinům! Kdo však podlehl kouzlu moderních, nebo dokonce chytrých textilií, bude se k bavlně jen těžko vracet. Technologie výroby oděvů pro cyklistiku udělala totiž pořádný skok vpřed. Jen neznalec by se bránil možnosti nevypadat jako splavený hřebec, o něco déle nesmrdět nebo se prostě jen cítit mnohem lépe. Má to však nepatrný háček – užitnou hodnotu „vyspělých" oděvů můžeme doslova pohřbít nevhodným ošetřováním a skladováním.

 

rozhovor
V kopcích jako v chrámech

Nedávno se nám dostala do ruky kniha Martina Vítka Pod koly se zvedá Evropa. Martin je zkušený cestovatel, který ve velkých horách často musel překonávat nástrahy, ale všechno mu vynahradila příroda, jejíž krásu a panenskost líčí v detailech s opravdu vybraným slovníkem. Velmi mile nás překvapila netuctovost tohoto cestopisu. Martinova filosofie cestování, hloubka myšlenek, pokora k přírodě, úcta k historickým událostem nás oslovily natolik, že jsme ho požádali o rozhovor.

 

celý měsíc v městském provozu
Doktor, nikoliv z hor

Máte na cestě do práce rádi pohodlí krátkého posedu, vadí vám při dešti a sněhu černý šmír na ráfcích, o který se při zamykání kola vždycky umažete? A máte pocit, že každé druhé městské kolo je sice pohodlné, ale rozjet jej je fuška a starý favorit je proti němu raketa? Pak máme dobrý tip. Jmenuje se Kona Dr. Fine. Kolega Petr Štěpánek ho měsíc testoval.

 

malý výlet s dětmi
Údolím Krounky a Novohradky

Ještě než přijedete od severu z Polabské nížiny k prvním výběžkům Českomoravské vysočiny, narazíte na členité území mikroregionu Toulovcovy Maštale. Oblast spojuje velké množství historicky zajímavých památek, turisticky lákavých přírodních útvarů a pro cyklisty příjemné zvlněné krajiny. Rozmanitost Maštalí je mj. dána také údolími říček Krounky a Novohradky, podél kterých se vydáme tentokrát s dětmi na výlet na kolech.

 

Za zlínskými zvířátky
Zlínský kraj je jeden z nejvýchodněji položených krajů naší země. Pro cykloturistu jsou na jeho území nejvděčnější oblasti známých kopčisek, jako jsou především Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty nebo Chřiby. Samotné centrum kraje, město Zlín, se nachází v údolí mezi Hostýnskými a Vizovickými vrchy s rozmanitými lesy a poli. Zlín poskytuje svým návštěvníkům různé možnosti vyžití. Cílem cesty bude tentokrát Zoologická zahrada Zlín Lešná, patřící mezi nejkrásnější a nejoblíbenější v České republice.

 

Jak se jezdí do nebe Forca di Presta 1536 m
Apeniny poprvé – a hned cykloturistika, jak má být!

Poprvé se v seriálu podíváme na Apeninský poloostrov. Kdo by neznal jeho tvar, tzv. italskou botu? Málokdo však ví, že jsou zde jedinečná místa. Na své si přijdou příznivci historických památek i divoké přírody. A kupodivu do Apenin civilizace ještě tak moc nedosáhla. A to poznáte hlavně na kole…

 

Jak vybrat dobrou mapu?
aneb O provedení tištěných map

Kvalitu mapy nelze posuzovat jenom podle jejího kartografického zpracování. Neméně významné je také to, z čeho a jak je vyrobena, jak je praktická pro používání ke svému účelu, jaké pokrývá území nebo i co všechno obsahuje navíc. I zdánlivé maličkosti v provedení se mohou ukázat v terénu výhodou, nebo naopak překážkou. Vše v devátém dílu tohoto seriálu.

 

Sedlácký výletník
Pro výletní cíle s tématem sedláctví, rolnictví jsme vybrali tyto tipy:
Muzeum vidlí v Krnovsku, Špýchar křižovníků na Příbramsku, Boučkův statek u Malé Skály, Humna a záhumenky na Slovácku, Sbírku motyček na Kokořínsku, Poplužní dvůr v Posázaví, Rolnické muzeum na Jaroměřicku.

 

Na slovíčko s Davidem Seifertem
Cesta za zákonem

Dětské vozíky za kola byly před necelým rokem propírány médii, která o nich pramálo věděla, horem dolem, a společností se šířila panika, že budou zakázány. Zajímalo nás, jaká je situace půl roku po nafouknutí oné umělé bubliny, a využili jsme k tomu příjemné příležitosti ‒ srazu dětských vozíků na Šumavě.

 

Výlet se SHOCartem
Oderskými meandry ke dřevěnému kostelíku

Bohumín pro mnohé znamená konečnou stanici mnoha rychlíků z Prahy na Ostravu. V jeho okolí je ale možné navštívit jak přírodní zajímavosti, tak historické památky. Tentokrát se projedeme podél chráněných meandrů řeky Odry a prohlédneme si prastarý dřevěný kostelík v polské Łazisce.

 

příběh jízdního kola (153)
Shimano a aerodynamika

Měření odporu vzduchu v aerodynamických tunelech se dlouhá léta spojovalo výlučně s vývojem a stavbou letadel. Dnes se bez větrného tunelu, ať již vlastního, nebo častěji pouze zapůjčeného k provedení zkoušek, neobejde žádná světová automobilka. Na liniích jízdních kol a oblečení cyklistů, včetně jejich přileb, se aerodynamická hlediska promítla až v osmdesátých letech. Pořízení aerodynamického, přesněji větrného, tunelu, poměrně složitého zařízení, představovalo nákladnou investici. Asi jako jediný si tento přepych dopřál japonský komponentový gigant Shimano, ostatní výrobci kol a jejich komponentů, pokud vůbec k aerodynamickým měřením přistoupili, se museli spokojit s externím využitím na krátkou dobu pronajatých tunelů.

Menu