Cykloturistika: 1/2013

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 06.02.2013 Úvodník: Aspoň jeden milník ročně Ukázky z časopisu:

Popis

právní pel mel

Být vidět a přežít

Někteří cyklisté si s vlastní viditelností na silnici hlavu příliš nelámou. Někdy se dokonce zdá, že se snaží jako chameleon splynout s okolím. Jejich počínání si vysvětluji tak, že na kole jezdí výhradně z hospody domů a maskují se před případnou silniční kontrolou. Mám pocit, že těchto cyklistů je dnes výrazná menšina, přesto si na ně řidiči, kteří se jim musejí v posledním okamžiku vyhýbat, oprávněné stěžují. Jisté je, že jízda v alkoholovém opojení, bez přilby, na kole bez odrazek a světel tyto „také cyklisty" spolehlivě zařazuje mezi vymírající druh. Ostatní si většinou dobře uvědomují, že být viděn dnes na silnicích výrazně zvyšuje šanci na přežití. Vyhláška, typologický test blikaček, tipy na reflexní doplňky, osvětlení a oblečení

 

rozhovor
Filmový posel

Herec Matěj Hádek je představitelem hlavní role filmu Posel režiséra Vladimíra Michálka, který vstoupil do kin v půlce října loňského roku. Již dlouho nehrálo kolo tak důležitou úlohu v celovečerním filmu jako právě v Poslovi. Až poběží tento rok na vašich obrazovkách, dívejte se, bude to hodně o svobodě, o vztazích, o pěkných holkách, ale hlavně o kolech. A bude to takové divoké… My jsme Matěje zpovídali v nových prostorách pražského Bajkazylu na Žižkově, útočišti pražských cyklistů, což bylo nanejvýš stylové, neboť útěk před konvencemi společnosti, před kamarády, před zákonem, a posléze i před sebou samým je i hlavním motivem filmu Posel.

 

S mapou na cestách – 8. díl
Proč nám mapy lžou?

aneb O nepřesnostech map a chybách v nich
Nejspíš se vám na cestách také stalo, že jste se dostali do nepříjemné situace, se kterou jste nepočítali: cesta nečekaně skončila, vedla jinam, než byste chtěli, či se rozdvojila. Přitom situace v mapě byla úplně jiná. Orientaci v terénu ale stěžuje i obrácený případ: na to, kam vede stezka nebo trasa, na kterou jste právě narazili, kde se tu najednou vzala nějaká stavba, někdy mapa také neumí odpovědět. Vězte, že i dobré a kvalitní mapy jsou plné nepřesností a chyb – záměrných i nechtěných.

 

expediční speciál
Tilmannovo dálkové kolo

V minulém čísle jsme uveřejnili rozhovor s legendou světové cykloturistiky Tilmannem Waldthalerem. Během festivalu Cyklocestování jsme měli možnost se s ním také setkat a řeč se nakonec točila i kolem jeho kola. Mezi dálkovými cyklisty je zažitá jistá představa o tom, jak má vypadat kolo pro dlouhé expediční cesty. Ne všichni se jí sice drží, protože sehnat kupříkladu kvalitní lehký ocelový rám dnes není vůbec snadné, ale je alespoň jistá touha se k ideálu přiblížit. Ale je to opravdu ideál?

 

z jiného pohledu
14 let na cestách

Manželé Hervéovi jsou českým cykloturistům pravděpodobně známí díky knize, která vyšla i v České republice s jednoduchým názvem Kolem světa na kole. Ta se ve Francii stala bestsellerem a i v Čechách inspirovala mnoho cykloturistů. Hervéovi v ní popisují svou čtrnáctiletou pouť, na níž s nimi jela celých sedm let i jejich dcera Manon. Ta se jim narodila během cesty na Novém Zélandě. My jsme si s Claudem povídali spíše o tom, co následovalo po jejich návratu do Francie.

 

právní pel mel
Cyklista a alkohol

Postoj české veřejnosti k pití alkoholu před jízdou na kole je podstatně smířlivější, než je to v případě řízení automobilu „pod vlivem". Podle některých reprezentativních průzkumů se alkoholickým nápojům při cestách na kole nevyhýbá většina českých cyklistů. Mnohým se přitom nelíbí, že za jízdu na kole po požití alkoholického nápoje nám hrozí takřka stejný postih, jako kdybychom si sedli za volant automobilu. Také se vám zdá, že je pokuta až 50 000 Kč za alkohol na kole trochu „silná káva"? Vězte, že to není zdaleka vše, co nám za řízení kola „pod vlivem" hrozí. Jsou ale cyklisté po požití alkoholu skutečně tak nebezpeční, že je nutné jim zakazovat vypít byť jen jediné pivo po obědě? V článku si klademe i další otázky a snažíme se na ně čtenářům zodpovědět.

 

domácí výšlap
Veselice nad propastí sebevrahů

Moravský kras nabízí cíle pro Výšlapy spíše s minusovým znaménkem, přesto se tu kromě propastí a ponorných říček najdou i hezké kopce, jako stvořené pro rozhledny nové, i pro ty léty prověřené. Tentokrát se vydáme na Veselici.

 

velká cesta
Maroko na trávě, písku i sněhu

Uprostřed pokoje leží mapa, průvodce, léky, nůž, nářadí, náhradní duše, pumpička, trocha jídla, vařič, pár kusů nejnutnějšího oblečení a k tomu příjemné mrazení v žaludku, jemně potutelný úsměv ‒ to všechno znamená jediné: chystá se další cyklovýprava do neznáma! Zažil jsem to už tolikrát, ale přesto mě pokaždé udiví ta jedinečnost a neopakovatelnost očekávání! Tentokrát jsme s Davidem zvolili cestu na africký kontinent, do Marockého království.

 

výlet se SHOCartem
Opavskem do Rohova na pivo

Z Opavy na kole se většinou jezdí opačným směrem, do Hradce a dále do malebného údolí Moravice. Bikeři dobře znají místní proslulý bikemaraton Silesia. Co když ale nechceme závodit, ani šplhat do kopců? Vyrazili jsme tedy do polí na severovýchod, na domácí pivo do Rohova.

 

celý měsíc v městském provozu
Birdy World Comfort

Složit i odpružit, a hlavně sloužit
Skládačka Birdy World Comfort německého výrobce Riese und Müller je kolo městské, zároveň však expediční. Masivní rám a představec unesou velkou tašku na řídítka i přední (low-rider) a zadní nosič. Skládací kloub, obvykle k nalezení uprostřed rámu, je u „ptáčka" přenesen do předního a zadního pružení, a německé dvojici se tím podařilo vytvořit jednu z nejpevnějších skládaček na trhu.

 

výletní cíle
Kousek Země

„Svět se změnil. Cítím to ve vodě. Cítím to v půdě. Cítím to ve vzduchu. Mnohé, co kdysi bylo, je ztraceno," říká hlas na začátku filmu Pán prstenů. Jsou však i věci, které přetrvají a mění se jen málo. Kousky Země, jejichž věk je nepředstavitelný. Horniny, z nichž můžeme vyčíst neuvěřitelné příběhy minulosti pozemských krajin a moří.

 

příběh jízdního kola (152)
Mezinárodní uznání keirinu

Závěrečné pojednání o japonském keirinu je zaměřeno na jeho uznání Mezinárodní cyklistickou unií UCI, což se prakticky projevilo zařazením této dráhové disciplíny do programu každoročních cyklistických světových šampionátů a o dvacet let později také do cyklistické části olympijských her. V této souvislosti budou připomenuta i některá velká jména keirinu. „Zmezinárodnění" keirinu se projevilo i v samotném Japonsku, kde se začal jezdit seriál Keirin International. Ale předtím ještě jedno nahlédnutí do zákulisí tohoto „japonského zázraku", zvaného keirin. Asi nebude nezajímavé přiblížit fenomén, světově jedinečný, kterým bylo sázení na výsledky závodů keirin, uzavírané přímo na japonských velodromech.

 

malý výlet s dětmi
Podél řeky Jihlavy do Jihlavy

Vydat se na cyklistické putování s dětmi vlakem není již v dnešní době bohužel obvyklé. Nesporné výhody dopravy vlastním autem jsou však zcela jistě vyváženy novým rozměrem výletu především pro vaše děti. České dráhy vám bez potíží přepraví kola, popř. i dětský vozík, a další benefity výpravy po železnici jsou mnohdy zřejmé. Tak jako v případě dnešní trasy podél řeky Jihlavy mikroregionem Loucko.

 

malý výlet s dětmi
Královnou stezek Moravy k Balatonu

Část Valašska zvanou Hornovsacko si autor Petr Růžička s manželkou zamilovali ještě jako bezdětní. Oslovila je tu překrásná příroda, nátura místních i lidová architektura a tradice. V regionu sevřeném Vsetínskými vrchy a Javorníky s říčkou Vsetínská Bečva protékající údolím, jak se zdá, se zalíbilo i jejich ratolestem. A věříme, že se zde bude líbit i vašim.

Menu