Cykloturistika: 9/2011

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

pocity, postřehy, zážitky
Rumunská hvězda na mapě Evropy
Chcete na vlastní kůži poznat život, jaký již u nás neznáme? Přiložit prst na tep doby a být u historických změn jednoho státu? Vydejte se do severovýchodního Rumunska, kde se nyní mění Rumunsko balkánské na Rumunsko evropskounijní.

 

domácí výšlap
Studenec a jeho přelétavá rozhledna
V prázdninových toulkách za filmovými kulisami českých pohádek nás Martin Severa zavedl na Panskou skálu v Kamenickém Šenově. Ta je výletním cílem známým a velmi oblíbeným, ale jen málokdo ví, že na protější straně údolí se na Zlatém vrchu skrývají další, ještě mohutnější kamenné varhany, za které by se nemusela stydět žádná katedrála. A hned na sousedním Studenci se skví v obnovené kráse další unikát, druhá nejstarší železná rozhledna v Čechách.

 

příběh jízdního kola (141)
Schwinn prošlapal cestu vedoucí k prosperitě
Po roce 1930 založil Ignaz Schwinn ve své firmě vývojové oddělení, do něhož získal také několik vývojářů a designových návrhářů se zkušenostmi z motocyklového průmyslu, v USA v té době již hodně rozšířeného. Jejich hlavním úkolem bylo zlepšit image bicyklů této značky, zvýšit atraktivitu a přitažlivost jejich vnějšího vzhledu. To vše ruku v ruce se zajištěním nadstandardního jízdního komfortu a cyklistova pohodlí. Výsledkem bylo další zdokonalování kol „motocyklového" stylu, ale souběžně s tím i nová modelová řada Aerocycle a později ještě Cycleplane.

exotika
Sukmanami Kaidó
nejhezčí japonská cyklostezka
O Shimanami Kaidó se vám zmíní každý expediční cyklista, kterého v Japonsku potkáte. Jejich popisy, vyprávění a vzpomínky, které jim v tu chvíli jiskří z očí, se u všech tak vzácně shodují a vás natolik navnadí, že myslíte už jen na to, jak se po této sedmdesátikilometrové nejhezčí cyklostezce Japonska projedete i vy. Čekají vás totiž dlouhé točité nájezdy na tělesa mostů, krásná útulná odpočívadla, nádherné písčité pláže, klidná a ospalá městečka nebo vesničky na ostrovech, jízda tubusem mostu a především úchvatné pohledy z každého mostu na okolní zátoky a ostrovy, které beze sporu i ve vás zanechají hluboké vzpomínky.

 

kolo jako součást reklamy
Být IN
Možná jste si toho už všimli, ale jízdní kolo zastává v poslední době často zcela novou funkci než „jen" tu původní dopravní či sportovní. Stačí se projít centrem měst, zalistovat v různých periodikách nebo jet po dálnici, kde vás všude masírují reklamy, a náhle zjistíte, že jste obklopení jízdními koly. Bicykl je používán materiálně jako držák, stojan, věšák, ale i duchovněji – jako symbol.

 

malý výlet s dětmi
Pohádkový hrad Bouzov a Javoříčské jeskyně
Střední Morava je svým převážně rovinatým charakterem ideální pro vyznavače cyklovýletů za poznáním. V regionu, jenž je bohatý na přírodní, kulturní i historické památky, bude cílem výletu s dětmi pohádkově malebný hrad Bouzov a unikátní soustava Javoříckých jeskyní.

 

 

malý výlet s dětmi
Pálava – perla jižní Moravy
K hlavním výletním tahákům jižní Moravy je možno bezesporu zařadit Pálavu. Chráněnou krajinnou oblast a památku UNESCO. Pálava je součástí rozšířené přírodní rezervace Dolní Morava, která zahrnuje i Lednicko-valtický areál. Region nabízí přehršle pozoruhodností. Malí členové rodiny ocení soustavu tří přehradních nádrží vodního díla Nové Mlýny při severní hranici Pálavy.

 

rozhovor
Mlhou razím cestu svou
Jana Řepku, mladého písničkáře, jsme potkali přímo na jeho koncertě v Praze-Bohnicích. Ten završoval jeho třiatřicet dní trvající turné po České, Slovenské a Polské republice, při kterém najel 1915 kilometrů a vystoupil v šestadvaceti městech. Na první pohled charismatický mladík byl sympatický nejen tím, že projel celou trasu na kole, a tím se stal téměř ojedinělým druhem na poli hudebním i cyklistickém, ale také svými názory a přístupem ke světu a k životu, jenž prezentuje ve svých písních.

Kde vás dobře nakrmí?
Šumavská restaurace Barborka v Přední Výtoni
Dolní část Šumavy nabízí mnoho cyklotras různých obtížností. V okolí Přední Výtoně se můžete vydat do kopců, anebo se jen tak projet podél Lipna. Restauraci Barborka byste ale neměli minout.

 

experiment na lehokolech
Solární tour
Možná i vy někdy přemýšlíte o tom, jak se budeme přepravovat za několik desítek let, až ropa nebude, nebo až bude příliš drahá. Budeme jezdit na vodík, nebo na řepkový olej, nebo třeba na stlačený vzduch? Velmi pravděpodobnou variantou se jeví elektřina. Ale bude jí dost, aby ji celý svět používal k dopravě? Jednou z možností je používat rovnou energii ze Slunce. My jsme letos zkusili objet kus Evropy na elektrokolech napájených z velké části právě ze solárních panelů.

 

každý měsíc v městském provozu
AGang SinCity 2.0
Z jiného města, z jiné planety
Název tohoto výjimečného kola evokuje gang, nebezpečí, zvrácenost – hříšné město. Máme se bát? Nebo se jedná o extrémní streetové kolo? Do ruky jsme dostali překvapivě kultivované městské kolo plné tradičně vyhlížejících kovově lesklých součástek. Po uličním gangu či hříšném městě ani vidu ani slechu. Místo toho stříbrné leštěné komponenty a pastelově bílá, kam se oko podívá. To hlavní, co SinCity vzbuzuje, je klid, důvěra, zájem a obdiv.

Světové dědictví UNESCO
Pozvání do Slavonie
Část Panonské nížiny ohraničená řekami Drávou, Sávou a Dunajem v severovýchodním cípu Chorvatska, jeden z nejúrodnějších krajů v Evropě, skrývá uprostřed rovin lemovaných horami na obzoru malebné vesnice se šlechtickými sídly, zajímavá městečka i unikátní pevnosti, které chránily kraj před Turky. Úzkostlivě opatruje staré tradice hodné zařazení ke světovému dědictví UNESCO stejně jako některé skvosty pevnostní architektury.

 

Víkend se SHOCartem
Obhlídka Rychleb nejen z Borůvkové hory
V našem putování po zastrčených koutech vlasti pokračujeme v Rychlebských horách, jejichž název je sice většině povědomý, ale na otázku zeměpisného zařazení již každý krčí rameny. První zastavení v tomto krásném a turismem nedotčeném kraji bude v Javorníku, odkud si dáme kolečko na Borůvkovou horu s parádní novou rozhlednou a zpět kolem výhledů z Čertovy kazatelny.

Po stezce kolem Černého potoka
Výšlap na Borůvkovou horu mohl někoho odradit svým tučným převýšením, to však není případ našeho druhého výletu. To se jen povezeme z mírného kopečka, užijeme si hravého kličkování mezi stromy podél potoka, které zvládne i sportovnější babička, potěšíme oko výhledy na skalní mísy a nakonec spočineme u rybníka uprostřed lesů.

zákon vs. člověk
Mnoho povyku pro vozíky
Začátkem července se v našich médiích začalo velmi živě diskutovat o tom, zda dětské přívěsné vozíky za kolo jsou, nebo nejsou na českých silnicích povoleny. Ministerstvo dopravy se ve svých prvních reakcích omezilo na konstatování ve smyslu: Podle našeho výkladu silničního zákona vozíky na silnice ani cyklostezky nesmějí, a je to dobře, protože jsou nebezpečné. To zvedlo obrovskou vlnu nevole mezi cyklisty. S ministerstvem samozřejmě nesouhlasí především ti, kteří vozíky spokojeně používají a za nebezpečné je rozhodně nepovažují….

 

Výletní cíle

neokoukané vyhlídky
Nic naplat, už z povahy věci je cykloturista „kochací typ". Nejde mu ani tak o výkony fyzické jako o pohybový prožitek z putování pěknou krajinou. A tu si nejlépe uvědomí, má-li v ní přehled. Tématem tohoto čísla jsou vyhlídky, ovšem nepůjde o výhledy ledajaké. Často za nimi pojedete mimo značené cyklotrasy, vždy zcela vynecháte rozhledny, téměř pokaždé bude trasa výhledová sama o sobě a pravidelně k ní bude na dosah nějaký ten panoramatický kopec. Nuže: vyšlápněte „na kochandu". Tentokrát do Luženských lesů na Křivoklátsko,
do Posázaví na Kácovsku, na Jiráskovy vyhlídky do Adršpašsko-teplických skal, dále na Dokesko, Boseňsko, ke strážci Srbské stezky v Krušnohoří a na Kopanice v Bílých Karpatech.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu