Cykloturistika: 6/2011

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

ČESKO-AMERICKÉ CYKLOBRATRSTVÍ
Oni u nás, my u nich
Není nad osobní zkušenost a zkušenost je, jak známo, nepřenosná. Můžeme z ní jen ochutnat, nasát, přivonět. Zkušenosti Čechů žijících nebo se na kole pohybujících po Spojených státech amerických jsou jistě jiné, než zkušenosti Američanů tamtéž, neb ti nemají srovnání, jsou tam doma. Stejné je to naopak – jak vidí nás Čechy a Moravany Američané, jezdící na kole u nás? Našli jsme je a popovídali jsme si s nimi, s Američany v Čechách a s Čechy v Americe, s těmi, co jezdí na kole.

 

VELKÁ CESTA

Trans-America – z Kalifornie na Floridu
Napříč severoamerickým kontinentem existuje mnoho tras. Pobřeží Pacifiku je startem cesty, kterou Lucka Kovaříková a Michal Jon již dlouhá léta nosili v hlavách – průjezd osmi jižními státy USA od Kalifornie po Floridu. Americká cyklistická asociace doporučuje dálkovým cyklistům zdolávat jižní trasu z Kalifornie na Floridu výhradně v zimním období. Na trase nejsou nikterak vysoké hory, nikde nehrozí sníh, zimní období je ideálním časem pro překonávání pouští v jihozápadní části USA, kde v létě panují pro cyklisty nepředstavitelná vedra, a kde naopak v zimě teploty dosahují příjemných 10-15 °C. Lucka s Michal vám tedy zprostředkují cestu vedoucí tentokrát přes kalifornské, arizonské a novomexické pouště a polopouště, texaské pláně, louisianské, mississippské i alabamské pobřeží Mexického zálivu a v závěru prostředím floridských močálů plných želv, brodivých ptáků a aligátorů.

 

ZAHRANIČNÍ CYKLOTRASA
Bavorská pohoda podél řeky Altmühl
U našich bavorských sousedů, západně od Norimberka, pramení řeka Altmühl. A jak už to tak v Německu bývá, podél řeky vede úžasná cyklotrasa s kvalitním povrchem, značením i okolím, přičemž drtivá většina kilometrů má podobu řádné cyklostezky, což ji spolu s délkou 230 kilometrů, téměř vodorovným výškovým profilem a snadnou dosažitelností z naší republiky činí ideálním tipem na prodloužený víkend.

 

STROMY A KEŘE PRO LIDI
Hrdinou letošního roku je dřevo, respektive máme právě Rok lesů vyhlášený OSN. Kromě toho jsme si před pár dny připomněli Mezinárodní den biodiverzity. Žádný turista se jistě lesu nevyhýbá, ale kolik z nás ví o divokých dřevinách něco víc, než že jsou krásné, staré, rozmanité nebo zelené…? Vezměme tedy tuto mezinárodní příležitost jako důvod a vydejme se do míst, kde stromům a keřům dal člověk obzvláště vyniknout – do arboret a zámeckých parků – park Konopiště, arboretum Štramberk, zámecký park Ratměřice, arboretum Nový dvůr, arboretum Žampach, arboretum Jablunkov, Americká zahrada na Klatovsku.

 

MALÝ VÝLET S DĚTMI
Babiččino údolí
„Babička neopustila malé údolíčko, kde našla druhý domov. Klidnou myslí dívala se, jak to vše okolo ní roste a kvete, radovala se nad štěstím druhého, těšila zarmoucené…"
I když dnešní děti neznají dílo Boženy Němcové tolik jako ti dříve narození, tak literární postavy Barunky, babičky, Viktorky, Sultána a Tyrla či kněžny Zaháňské jsou natolik známé, že výprava do míst, kam byly zasazeny, obohatí každého. Babiččino údolí, vinoucí se podél řeky Úpy malebnou podkrkonošskou krajinou, nabízí pro cyklisty lehký terén s mnoha historickými a kulturními zajímavostmi.

 

MALÝ VÝLET S DĚTMI
Panstvím Petra Voka aneb Putování za Duhou
Které dítě by nechtělo alespoň občas někomu vládnout? Nabídněte mu možnost projít se po zámku a pak si projet panství, které k němu náleží. Původní majitel Petr Vok z Rožmberka sice nevěděl, že jednou bude panství Bechyně vyhledávané spíše cykloturisty než rytíři v plné zbroji, ale i tak by určitě stál o nějakého šikovného následníka.

 

ITALSKÁ PALETA
Různobarevné třešničky
Na naší cyklistické paletě jsme prozkoumali, co skrývá žlutá (v č. 5/2011) a zelená barva (Dovolená na kole 2011). Za ostatními barvami se musíte vydat po celé Itálii na jih od Pádské nížiny. S vlastní dopravou není problém projet během jedné dovolené všechny trasy, záměrně nejsou příliš dlouhé a zvládnete je za jeden den. Bílou jako Gran Sasso a Assisi, červenou jako hlinité útvary v údolí řeky Sauro, šedivou jako trulli v Apulii, modrou jako Jaderské moře severně od Capo Santa Maria di Léuca i hnědou jako stromová kůra v rezervaci Le Cesine východně od města Lecce.

 

DOMÁCÍ VÝŠLAP
Černá hora a Krakonošovo zápecí
Není to tak dávno, co nejen mnohým čerstvým adeptům cykloturistiky, ale i ostříleným silničním harcovníkům přebíhal po zádech mráz při představě zdolávání strmých krkonošských svahů. Dnes už je všechno jinak, díky kola přepravujícím lanovkám se na hřebeny dostane i zarputilá seniorka s nákupní tříkolkou, ale pro poctivé a snaživé horaly tu nadále zůstává výzva v podobě pomalu se klikatících horských silniček, důstojně stoupajících k vrcholům. Na Černou horu jsme se poprvé šplhali v dobách, kdy nikoho ani ve snu nenapadlo, že jednou bude lanovka vozit výletníky nahoru i s jejich bicykly. Malé kabinky tehdy pobraly s bídou pár turistů, pokud neměli zrovna moc napěchované batohy, však to také byla nejstarší visutá lanovka v Čechách, poctivě sloužící už od roku 1928. Po stavbě nové lanovky v roce 1980 zůstal z té původní na památku jeden mohutný sloup těsně pod vrcholem Černé hory, přeměněný posléze na rozhlednu. Ten byl prvním cílem naší následující expedice ve vlastních stopách…

 

PŘÍBĚH JÍZDNÍHO KOLA (139)
Z historie bicyklových veletrhů
Veletrhů jízdních kol jsou dnes desítky a stále přibývají. Vedle těch nejprestižnějších evropských, jakými jsou německé Eurobike a IFMA či italská EICMA, je ještě celá řada menších, méně známých. K tomu ještě čínské, japonské, tchajwanské nebo americký Interbike a další. Termínový kalendář těchto specializovaných bicyklových veletrhů je přebohatý. Cesta k němu však byla dlouhá. Od toho prvního veletrhu, zaměřeného výhradně na jízdní kola, až k dnešku uplynulo více než 130 let, během nichž se postupně budovala jejich tradice. Nebude nezajímavé ohlédnout se zpět, až k jejich samým počátkům…

 

KDE VÁS DOBŘE NAKRMÍ?
Okolím na jih od Prahy ke Flekům
Restaurace U Fleků je pravděpodobně nejznámější cíl zahraničních pivních turistů. Jako metu dalšího cyklogurmánského výletu jsme ho zvolili záměrně. V Praze není známějšího místa pro poznání tradiční pivní kultury.

 

 

Z JINÉHO POHLEDU
Životní Pouť Na Kolech
S dětmi procestovali už neuvěřitelný kus Evropy. Začínali sami každý na svém kole, pak přešli na tandem s dětským vozíkem a dnes jezdí na speciálním tandemu, na kterém může dítě sedět vepředu v ležaté poloze a šlapat při tom. Španělská rodina Bringasů. Svůj život spojili s koly a před nedávnem se vrátili z Nového Zélandu. Ideální čas s nimi udělat rozhovor.

 

VELETRH SPEZI
Svět speciálních kol
Na přelomu dubna a května se v Německu konal veletrh s názvem Spezialradmesse. Všemi shodně přezdívaný jen SPEZI. Návštěvník, který se tam objevil poprvé, musel mít už po hodině z těch všech tvarů, unikátních konstrukcí a nových nápadů, hlavu jako dýni. SPEZI je totiž největším veletrhem speciálních kol na světě. Jeho výsadou jsou především nákladní kola, skládačky, lehokola, velomobily a kola pro postižené. Klasický trojúhelníkový rám se dvěma stejnými koly, řídítky a sedlem ve standardních polohách byste jen těžko hledali. I když se také daly najít.

 

CELÝ MĚSÍC V MĚSTSKÉM PROVOZU SURLY KARATE MONKEY
Navždy zařazeno
Přišla doba jednoduchých řešení, městská cyklistika žije koly s jedním převodem, nezřídka s pevnou nábou (takzvanými festkami či furtkami) a ještě častěji bez brzd. Brzdí se jen šlapáním, jako na dráhovce. Je to móda, nic moc praktického, prim hrají barvy, excentrické konstrukce a specifické oblečení. Trochu nebezpečná zábava do městského provozu, kde forma přebíjí funkci. To ale není mountainbikový singlespeed, horské kolo s jedním převodem, na něm se jezdit dá, a dokonce v terénu a dokonce docela srovnatelně s plně vybavenými koly. Singlespeed Surly Karate Monkey není životní styl, to by bylo málo, je to styl jízdy na kole…

 

SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ UNESCO
Sakrální unikáty Chorvatska
V loňském zářijovém čísle Cykloturistiky jsme se s vámi podělili o zážitky z cesty za chorvatskými památkami UNESCO. Z celkových sedmi zápisů této středomořské země na seznam světového kulturního a přírodního dědictví jsme jich tehdy společně navštívili pět, za zbývajícími dvěma, Eufraziovou bazilikou v Poreči a kostelem sv. Jakuba v Šibeniku, se vypravíme v tomto čísle Cykloturistiky.

Menu