Cykloturistika: 11/2011

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 02.11.2011 Ukázky z časopisu:

Popis

Exotika – Bolívie
Cesta smrti

Šest hodin a sedmdesát kilometrů. Deštný prales i zasněžené horské průsmyky na údajně nejnebezpečnější cestě na světě. Cesta, málokde širší než tři metry, pod ní strmé útesy – Death Road. Nachází se v jihoamerické Bolívii a spojuje jedno ze dvou hlavních měst Bolívie La Paz a Coroico. Na této úzké komunikaci s obrovským převýšením se stávalo tolik nehod, že byla v roce 1995 vyhlášena za nejnebezpečnější cestu světa. Některé její části jsou doslova poseté kříži. Cesta smrti se tak za poslední roky stala vyhledávaným cílem turistů, kteří baží po adrenalinu. Zdolat ji na kole je nezapomenutelný zážitek.

 

malý výlet s dětmi

Za bunkry i rozhlednou divokými Orličkami
Orlické hory patří mezi naše nejhezčí hory. Rodinám nabízejí hluboké lesy plné jahod či borůvek, vesničky a penziony s krásnými dětskými hřišti i soustavu bunkrů. Výlet s dětmi na sever se vyplatí. Jen je třeba před odjezdem vzývat všechna božstva a modlit se za krásné počasí.

 

 

malý výlet s dětmi
Vodní hrad Švihov

Západní Čechy díky spojení kulturně-historické různorodosti a blízkosti Šumavy nabízejí nepřeberné množství tipů na výlety, z nichž mnohé lze realizovat na kole a s dětmi. Klatovsko je toho typickým příkladem. Malebné historické jádro města, ojedinělý vodní hrad Švihov, údolí říčky Úslavy a zajímavé cyklostezky zaručují kvalitní „švih" s dětmi.

 

 

pod Tatrami
Kráľova hoľa – cykloturistická špička Slovenska

Výstupy do výšek s panoramatickými výhledy jsou pro cykloturistiku nejcennějšími zážitky. Na jeden z kopců, který nabízí úchvatné scenérie, na Kráľovu hoľu vede patnáctikilometrový stoupák, kdy je třeba překonat převýšení tisíc metrů. Až při pohledu na všechny strany, je možné pochopit, proč tolik umělců na něho zpívalo takové ódy.

 

 

z jiného pohledu
Byrokracie na cestách

Mirek s Katjou poněkud vybočují z řady cykloturistů tak, jak je známe. Cestování na kole je jednoduše jejich životem. Vydělávají si výrobou šperků a na kolech se přesunují mezi místy, kde je mohou prodat. Zpravidla tedy mezi turistickými destinacemi. Počínaje Chorvatskem přes Egypt a Thajsko až po Mexiko. Rozhovor s nimi jste si mohli přečíst v Cykloturistice č. 2-3/2008. Od té doby však uplynula spousta vody, a my měli možnost se s Mirkem znovu setkat a položit mu tentokrát otázky týkající se úřadů, byrokracie, víz a vůbec celé mašinerie kolem.

 

Exotika – ostrov Neil
Na nosiči ryba

Pokud jste dlouholetými čtenáři Cykloturistiky a název článku vám něco připomíná, paměť vás neklame. Kdysi manželé Irena a Jirka Páleníčkovi v třídílném seriálu s názvem Na nosiči foťák radili, jak fotografovat, tentokrát vám představí malý indický ostrůvek Neil, často označovaný za jeden z posledních tropických rájů. Patří do skupiny Andamanských a Nikobarských ostrovů, jejichž řetěz se táhne severojižním směrem v Andamanském moři mezi Šrí Lankou a Thajskem. Pokud někdy zavítáte do tohoto specifického, trochu neindického kousku Indie, může být článek návrhem, jak zde prožít jeden z mnoha poklidně plynoucích dní.

 

 

příběh jízdního kola (143)
Exkluzivní americká kola
(předválečná 30. léta)
Nebyl to však pouze Schwinn, kdo uváděl do prodejen kol v USA pohledné výtvory svých firemních designérů. Jeho příklad spojený s komerčním úspěchem podnítil další velké americké výrobce kol k následování. Totiž volit cestu neobvyklých a designově zajímavých kol s atraktivními konstrukcemi rámů. Tento trend se začal v USA prosazovat ve druhé polovině třicátých let a přetrvával ještě v několika poválečných desetiletích. Evropa byla v tomto směru značně konzervativní, tu podobné tendence nezasáhly a kola si zde ponechávala v uvedeném období svou tradiční podobu. Možná i proto, že Evropa měla v druhé polovině třicátých let, s blížícím se válečným konfliktem a pak s likvidací jeho následků, důležitější starosti.

 

 

Typologický přehled trenažéřů
Cestou necestou po zákoutích pokoje

Pomalu nastává čas, kdy bude většina našich oblíbených pěšinek zavátá hlubokým sněhem. Nejeden sportem posedlý cyklista tak přemýšlí, jak i přes tuto překážku nadále zajistit nohám trochu oblíbeného pohybu. Je řada možností, jak přežít zimu, aniž by to nechalo výraznější „vzpomínky" na síle našich podkožních tukových zásob. Pro většinu z nás je jistě tou nejpřirozenější šlapání do pedálů. Cest je více, první vede k pravidelnému okupování spinningového stroje v nejbližším fitness centru, druhá směřuje k vytvoření podobné „mučírny" v domácích podmínkách. Abychom vám usnadnili výběr, připravili jsme typologický přehled stacionárních trenažérů.

 

Světové dědictví UNESCO
Salcburk

Mekka kultury a umění
Salcburk, povýšený v 8. století Karlem Velikým na arcibiskupství, platil po Vatikánu za druhé největší církevní centrum tehdejší Evropy. Mohutná pevnost Hohensalzburg jej chránila, katedrála, arcibiskupský palác a množství kostelů reprezentovaly bohatství i vztah k umění. Centrum města si zachovalo dodnes svou původní celistvost, a proto se stalo roku 1993 součástí světového kulturního dědictví. Kromě toho je město, které lze skvěle poznávat ze sedla kola a na cyklisty je tu pamatováno v zázemí i infrastruktuře.

 

 

rozhovor
Tisíc a jedno dobrodružství

Petr Zimola žije už delší dobu na Kanárských ostrovech, v roce 2009 podnikl cestu skrze oba americké kontinenty. Je až neuvěřitelné, co všechno se mu při této cestě přihodilo… Na rovníku mu psi roztrhali stan, na sopce Chimborazo ho zastihla sněhová bouře, v Argentině se mu zlomil rám kola, v moři ho nebezpečně píchl rejnok do nohy, pohyboval se v Mexiku v době ostrých střetů mezi vládními vojáky a drogovými mafiemi, v oblasti známé působností partyzánů FARC se svezl s po zuby ozbrojenou tajnou policií hledající podezřelé a také se do něj zamiloval homosexuál…

 

Výletní cíle
Věřte nevěřte

Že jsou naše tzv. Dušičky obdobou anglosaského obyčeje Halloween – resp. obráceně, je známé. Méně už se ví, že se slaví vlastně svátky dva – 1. listopadu svátek Všech svatých a druhého svátek zemřelých. No a fakt, že se tradice strašidelných masek tak, jak ji známe z amerických filmů, dodržovala v dávných dobách i v Podkrkonoší, to už ví jen opravdu zasvěcení. Nejdůležitější však je, že jako jedna z nejstarších tradic (od 10. stol.) jsou Dušičky společně „oslavovaným" dnem věřících i nevěřících. Dovolili jsme si proto zařadit mezi výletní cíle místa, která s nadcházejícími svátky souvisejí. Jsou to kostely, kaple a další sakrální stavby, které nás během letošních cest za náplní časopisu zvláště zaujaly: Kostel horníků – Třídomí, Sokolovsko; Lhotice – tvrz s valy a příkopem, Humpolecko; Veveří – kaple zasvěcená Matce Boží, Brněnsko; Schody do nebe, Zbyslav – kostel, Čáslavsko; Kostel ve skanzenu Beaver City, Vysočina, Bystřicko; Mikulášovice kaple Nejsvětější Trojice, Šluknovsko; Pusté kostely – Velenické údolí

 

 

Každý měsíc v městském provozu Electra Ticino 16D
V retro stylu i po českých městech

Základní podoba městského kola se ustálila někdy zhruba před sto lety. Pánský rám v podobě dvojitého trojúhelníku, nejlépe z oceli, řídítka ve tvaru kníru ubíhající mírně vzad, pohodlný posed na širokém sedle, blatníky, nosič. Značka Electra na svém retro kousku ukazuje, že měnit se toho moc nemusí. Snad jen tu ocel nahradila hliníkem.

 

 

domácí výšlap
Vysoká kupa i kámen

Nejvýš dorostlý kopec Jizerských hor má daleko do impozantnosti o něco málo nižšího Smrku či Jizery, samotný vrchol se jen špatně hledá a nic z něj neuvidíte, zato cesta k němu se vyhlídkami jen hemží. A nedaleký Vysoký kámen je tou nejúžasnější baštou, ze které se kdy pokocháte pohledem na mohutnou severní hradbu Krkonoš.

 

Menu