Cykloturistika: 5/2010

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Nový seriál: Malý výlet s dětmi

Z této rubriky máme opravdu radost. Dlouho jsme ladili podobu doporučených cyklotras pro malé cyklisty, pro děti na malých kolech, na závěsných polokolech, v sedačkách nebo ve vozících. Projedeme s dětmi celou republiku, většinou budeme vyrážet z větších měst a vyhledávat budeme místa, která nejsou frekventovaná a kolem nichž jsou cíle blízké malým dětem – tedy nikoliv hrady, zámky a galerie, ale pískoviště, prolézačky, malá zoo, žádné výčepy a hospody, ale cukrárny s točenou zmrzlinou a sladkostmi.

Nový seriál: Kde vás dobře nakrmí?

Kvalitní stravování je v kurzu, vaříme s Italem v kuchyni, hltáme jednoduché recepty šéfa Pohlreicha a se stále větší sebekritikou se noříme do vlastních lednic, které by paní doktorka Kateřina nepochybně pekelně vybílila. Kvalitně jíst je nejen příjemné, ale i zdravé, začínáme dohánět Evropu ve vnímání toho, na jaký pohon „jedeme", přičemž naše auta by na podobnou náhražku pohonných hmot už dávno dojezdila. Už víme, že polední menu za 65 Kč prostě nejde uvařit tak, aby nebylo plné chemie, glutamátů a emulgátorů, že v párcích není maso a že prefabrikované potraviny určené pro snadnou úpravu mají s jídlem společný jen obrázek na obalu. Dobře se najíst! Najíst se tak, aby nám nebylo těžko a naše tělo dostalo, co potřebuje, a jazyk, co žádá, není luxus, ale nezbytnost. Měla by to být norma. Dobré, kvalitní a krásné jídlo, příjemné prostředí a milá obsluha u nás stále nejsou standardem, proto je možné taková místa vytipovat jako cíle cyklistických výletů. Pro Cykloturistiku se toho zhostil cyklista a gurmaniak, pravidelný hodnotitel Maurerova výběru Grand Restaurant Václav Filip, doporučením ale může přispět každý z vás, čtenářů. Tentokrát o restauraci a penzionu U Koně, Klokočná č.p. 8, Praha-východ.

Rozhovor s MUDr. Pavlem Pafkem

Osmého června vyrazí patnáct nadšenců z Nové Sedlice na samém konci Slovenska, aby za 12 dní překonali vzdálenost 1500 kilometrů napříč Slovensko-Českem s cílem 19. června v Aši. V čele pelotonu bude Josef Zimovčák, několikanásobný mistr světa na vysokém kole, držitel mnoha světových rekordů. Tentokrát ale o ně nepůjde. Občanské sdružení Higbic, jehož je členem, chce pomocí svého projektu Na kole dětem podpořit děti s nádorovými onemocněními. Peloton se cestou zastaví v několika nemocnicích a dětským onkologickým klinikám předá finanční prostředky. Jedním z účastníků, který pojede celou trasu na silničním kole, bude i nadšený cyklista profesor Pavel Pafko.

Že se dá spojit služební cesta s cestováním na kole, vás přesvědčí Honza Galla. V kombinaci skládací kolo, vlak, autobus, stop, loď dojeli s kolegou až na řecký Rhodos. A není to stylové, dojet na konferenci o skládacích kolech na skládačce a být přitom i v kontaktu se svou firmou? Nechte se inspirovat.

Svědkové života lidu prostého

Až na hrstku vyvolených, žijících si svůj přepychový a v kontextu doby blahobytný život, žila většina obyvatel této země po dlouhou dobu prostým životem na vsi nebo předměstích. Nelehké živobytí dělného lidu v minulosti dnes připomínají četná muzea a skanzeny po celé naší zemi. Vypravte se na virtuální návštěvu několika z nich: www.lidova-architektura.cz, na němž naleznete souhrnné povídání ke skoro všem uvedeným skanzenům (seznam je přesně na stránce www.lidova-architektura.cz/C-ochrana/muzea-skanzeny/skanzeny-muzea-cr.htm).
K tomu přinášíme i tipy na sedm takovýchto cílů – historicko-ekologický projekt Řepora, hrázděný skanzen v Kouřimi, kouzelné Zubrnice, centrum zvěrokleštičů v Komni, oppidum po Keltech v Blažejovicích, tyrolské roubené domy ve Volarech a statky na Blatech.

V srdci Dolomit

Horské oblasti – Alpy, Dolomity či Pyreneje – člověka od nepaměti vzrušovaly a přitahovaly. Bylo jen otázkou času, kdy lidé objeví, že pohyb slouží nejen k přemísťování, ale i k odpočinku nebo měření sil. Mezi místa, která trend zachytila, patří od 19. století také Cortina d´Ampezzo v Dolomitech. Postupně se stala jedním z nejvyhledávanějších a nejluxusnějších letovisek a to v současné době i cyklisty.
Dolomity jsou také jednička mezi skvosty severní Itálie a jsou také pod ochranou UNESCO. V severní Itálii je ale těchto památek více: Benátky s náměstím svatého Marka a s lagunou, římský amfiteátr ve Veroně, botanická zahrada v Padově, Vicenza se stavbami slavného Palladia, mozaiky v Aquilei – to jsou jen některé ze severoitalských unikátů pod ochranou UNESCO.

Veletrh Spezi

Stejně jako každý rok na konci dubna, i letos se do malého městečka Germersheim v Německu sjela obrovská skupina lidí, které zajímají kola skládací, elektrická, nákladní, ležatá, dvoukola, handbiky, velomobily, vozíky za kola a spousta dalších různých pohybovadel.
Spezialradmesse je oficiální název této výstavy, ale zkráceně jí všichni říkají SPEZI. Co se objevilo na veletrhu letos, čtěte na straně 82-83.

Létající cyklostezky budoucnost nebo utopie?

Martin Angelov je mladý bulharský architekt, který svým projektem Kolelinia zvedl v celém světě vlnu diskusí o nových možnostech městské cyklistické infrastruktury. Jeho projekt se možná zdá být utopistickým, ale letadlo bylo kdysi dávno také jen velkým nesplněným snem, který se zdál být nemožný.

Když vítr láme rekordy

A nejen rekordy. Vítr dokáže lámat i stromy či sloupy elektrického vedení, ničit střechy a rozbíjet okna. Taková krajina není jistě nejpříhodnější k výletům. Ale nemusejí se zrovna válet stromy přes cestu, aby se poklidný výlet za jinak příjemného počasí dokázal zásluhou větru proměnit v boj s „živlem". Pojďte se tedy podívat na ta největrnější místa u nás i za hranicemi, abyste věděli, kde vás může na cestách vítr zastihnout.

U zrodu motocyklu bylo kolo

Motorová kola, tak bychom také mohli nazvat první motocykly. Jejich základem totiž bývaly v prvopočátcích klasické velocipedy – jejich rámy a jejich kola, snad jen o něco robustnější, mírně zesílené, ale někdy ani to ne. A zejména proto, že u nich zůstával zachován šlapací mechanismus jízdních kol, což je pro motocykly dosti netypické. Byly to velocipedy opatřené motorem….

Vítejte ve Vejrovském zemanství

Krajina v okolí Milevska je pěkná. Ačkoliv jste takřka uprostřed Čech (Milevsko ovšem spadá do Jihočeského kraje), nenaleznete zde velké komerční areály, krajinu nerozřezávají dálnice či rozsáhlé lány. Zato je zde pestrá směsice lesů, políček, to vše oživeno řadou sídel, pospojovaných spletí nejrůznějších cest a silniček. Aby toho nebylo málo, je tady ještě dostatek kulturních i přírodních zajímavostí. Jde o kraj přímo stvořený pro prázdniny nebo alespoň pro několik výletů. Navíc poznávání zdejšího kraje je usnadněné naučnými stezkami, o kterých podklady pravily, že jsou určené pro cyklisty, případně i pro ně. Autor seriálu o naučných stezkách projel čtyři hned čtyři – NS Petrovickem, NS Nadějkovskem, Milevskou vlastivědnou naučnou stezku, NS Vejrovským zemanstvím. Ta poslední nás inspirovala k dalším tipům na výlety, které si můžete přečíst v č. 6, a totiž fiktivní království, knížectví, republiky, zemanství atd.

Menu