S chutí do toho

28.2.2017

Zaujalo mě zamyšlení v minulé Cykloturistice nad spojitostí mezi výsledkem nadcházejících voleb a pohledem státu na cyklistickou infrastrukturu. Byla to jen zmínka, jíž jste si možná ani nepovšimli, jen věta v článku, který byl o něčem úplně jiném, mně se ale ta myšlenka pořád vrací. Takhle mě nikdy nenapadlo se na to podívat. Pořád jen řešíme věci planetárního významu, jako je globální oteplování, barva naší planety, naklonění zemské osy, ozonovou díru nebo skládky jaderného odpadu, anebo naopak prkotiny, jako například třicet korun u lékaře nebo to, jak je kdo sympatický, případně s kolika kolegyněmi z partaje měl nebo neměl poměr. To, co se skutečně dotýká kvality našich životů, ale nějak zůstává stranou. Pokud někdo řekne, že úspory nutné na splnění svých předvolebních slibů získá také tím, že omezí rozpočty na výstavbu cyklostezek, tak mě to začíná zajímat velmi. Důkazem toho, že to je myšleno vážně, budiž rozdíly mezi jednotlivými městy a regiony viditelné již dnes – někde se cyklotrasám daří, jinde méně, v jednom místě vládne strana jedna, v jiné strana protilehlá. Úmyslně nejmenuji, přeberte si to sami, také s tím sám bojuji, já se podle toho ale určitě zařídím. Lépe řečeno, v mém přesvědčení, co je a co není správné, mě to jen podporuje. 

Samozřejmě, že se svět neskládá jen z cyklostezek, jezdit lze kdekoliv, třeba po lese, po horách a také po silnicích. Ty, které překonávají horské průsmyky, již letos na stránkách Cykloturistiky slaví deset let. Ať už u nás bude vládnout jakákoliv barva, průsmyky budou stále stejnou výzvou a jejich překonání zůstane stejně intenzivním zážitkem. Průsmyky tu jsou, byly a budou a budou nadále vycházet také na stránkách našeho časopisu. 

V Cykloturitice se ale objevují i rubriky nové a my se musíme přiznat, že z nich máme velkou radost. Dlouho jsme ladili podobu doporučených cyklotras pro malé cyklisty, pro děti na malých kolech, na závěsných polokolech, v sedačkách nebo ve vozících. Projedeme s dětmi celou republiku, většinou budeme vyrážet z větších měst a vyhledávat budeme místa, která nejsou frekventovaná a kolem nichž jsou cíle blízké malým dětem – tedy nikoliv hrady, zámky a galerie, ale pískoviště, prolézačky, malá zoo, žádné výčepy a hospody, ale cukrárny s točenou zmrzlinou. A to už jsme blízko dalšímu seriálu, který vytipovává restaurace s kvalitním jídlem za dostupné ceny jako cíle cyklistických výletů. Už při korekturách se nám sbíhaly sliny. Budeme rádi, když k tvorbě a vytipovávání dětských cyklotras i kvalitních restaurací přispějete i vy. 

Slunné jaro plné chutí přeje 

Menu