Cykloturistika: Dovolená na kole/2009

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 11.03.2009

Popis

I v tomto roce jsme připravili přehled cestovních kanceláří, které se zaměřují na cykloturistickou dovolenou. Ty pro vás připravili nepřebernou studnici destinací.

 

Šest rozhovorů, šest cestovních kanceláří, šest pohledů jejich majitelů a ředitelů na nové trendy v oblasti cykloturistických zájezdů – jak se za poslední roky změnil typický klient, co očekávat od zájezdů, co naopak neočekávat, jaké zájezdy jsou jejich chloubou, výhody cestování s CK, s jakými kuriózními situacemi se setkávají na zájezdech atd. Za CK Adventura odpovídá Petr Novotný, CK Etrem tour Markéta a Láďa Lomských, za CK Geotour Zdeněk Kukal, CK Kudrna Michael Pokorný, CK S.E.N. Petr Chaloupka a za CK Trip Irena Špringlová.

 

Jediné, co vám nikdo nikdy nemůže vzít, je to, co prožijete. Proto neváhejte, prožijte tedy o dovolené co nejvíc, co nejvíc nového, silného, emotivního, krásného. Vybírejte pečlivě a žijte naplno.
Do cyklistického menu, tedy doporučených destinací vhodných pro kolo jsme letos vybrali deset tipů prázdninového cestování – Panevropská trasa, Via Claudia Augusta, Isarská cyklostezka, Chorvatsko, okolí Zugspitze, Bretaň, údolí řeky Traisen, Champagne, Švýcarsko, Gargano.

 

Češi stále raději tráví čas ve své malebné domovině, proto by bylo chybou je ve speciálu vynechat. Do pěti českých regionů vás zavedou kolegové ze SHOCartu. Snažili se vybírat opravdu pečlivě, aby vás tyto lokality oslovily a případně jste do nich na svých toulkách zavítali – Plánicko, Česká Sibiř, Malá Haná, Hodonínsko-Dúbrava, krušnohorské Mikulovsko.

 

Kdo by si nepřál na výletě pěkné počasí. Počasí přímo ovlivňuje hloubku našeho prožitku, s počasím je při turistice třeba nevyhnutelně počítat, je to součást plánů i vzpomínek každého cestovatele. Povědomost o počasí a jeho vývoji proto patří mezi základní znalosti, které by měl mít každý, kdo se pravidelně vydává do přírody. Na stránkách Cykloturistiky připravujeme pro nadcházející rok nový seriál, věnovaný právě tomuto fenoménu. Ke spolupráci na téma počasí jsme přizvali meteoroložku Alenu Zárybnickou, všem jistě dobře známou moderátorku zpráv o počasí v České televizi.

 

Na stránkách Cykloturistiky nalézáte pravidelně vyprávění o dobrodružstvích z výprav do celého světa. Článek většinou začíná opuštěním rodného města či vesnice a končí šťastným návratem. Jak ale žijí lidé, kteří tyto příběhy vyprávějí, ve svém civilním životě? Jaká jsou jejich občanská povolání, kolik času mohou expedicím věnovat a jakým způsobem shánějí finanční prostředky?
Pro článek jsme vybrali šest našich přispěvatelů tvořících šest archetypů, z nichž každý se probíjí životem po svém – Michal a Lucie, Jan Tomšíček, Marek Šalanda, František Šesták, Irena a Jiří Páleníčkovi a Jiří Sázavský.

 

Kdo by si před takovými deseti představil, že na internetu budou volně dostupné podrobné mapy s leteckými nebo družicovými snímky ve vysokém rozlišení a spoustou atraktivním služeb, 3D modely krajiny s místním provázáním na fotogalerie apod.? V aplikaci Google Earth se dokonce už nyní můžete virtuálně procházet po některých ulicích měst či se podívat na dno oceánů. Co asi přijde za dalších deset let? Chtěli bychom vám představit trochu jiný druh virtuální turistiky. Hitem jsou 360stupňová, tzv. sférická panoramata.
Představíme vám webové tipy – www.burger.si, www.virtualczech.cz, www.virtualtravel.cz, kde naleznete právě tento hit.

 

Ve speciálech Dovolená mají již tradičně místo články o muzeích se sbírkami historických bicyklů. Zatím to byla vesměs muzea evropská. Tentokrát je to však americké Metz Bicycle Museum. Ve sbírkách tohoto muzea ve Freeholdu je kolem stovky starých jízdních kol, pečlivě a citlivě zrestaurovaných. Tato poměrně rozsáhlá kolekce prezentuje široké období let 1850 až 1950, celé století vývoje jízdního kola. Jako v každém větším muzeu velocipedů jsou zde zastoupeny všechny jeho důležité vývojové fáze – draisiny, velocipedy Michaux, vysoké bicykly a nízké bezpečníky. Malá exkurze do Metz Musea však bude zaměřena na ukázky méně obvyklých typů kol, na americké speciality a na některé rarity.
Kromě toho se zde bude konat každoroční setkání sběratelů historických kol IVCA Rally, které bude o to významnější, že se do Freeholdu sjedou ve dnech 29. července až 1. srpna také badatelé v oblasti historie kola na svou již 20. mezinárodní konferenci ICHC (International Cycling History Conference).

 

 

Menu