Cykloturistika: 2-3/2008

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 06.02.2008 Úvodník: **** Ukázky z časopisu:

Popis

Píše se rok 1989 a s ním revoluce a radost z toho, že se naše Československo vrací zpět ke svému milému západu, ke kterému se cítilo patřit i za První republiky. Vše, co se týkalo východu, bylo odhozeno a zapuzeno. Hořkost z let minulých a okupačních udělala své. Naše pohledy a touhy směřovaly jen a jen za vidinou toho blahobytem oplývajícího západu. Jakoby si dupla mrazíkovská čarodějnice „k Evropě čelem, k Ivanovi zády".
Ale nasycení přišlo celkem rychle a mnoho cestovatelů opět vzalo kurz devadesát stupňů. A to buď kvůli finanční dostupnosti, neobjevenosti těchto končin, absenci velkého turistického ruchu, předem nenalajnovanému itineráři, nutnosti neustálé improvizace a především prvku dobrodružnosti. Pohostinní a přátelští lidé a snadná komunikace s nimi to byla další deviza.
Netrvalo dlouho a v redakci se to začalo hemžit příspěvky z těchto zemí, nehledě na to, že čtenáři sami po nich volali. Myšlenka malého speciálu byla na světě.
A podle jakého klíče jsme destinace vybírali? Velkou úlohu hrálo geografické vymezení zhruba od 20° – 50° výhodní délky a za jižní hranici jsme si vzali 40° severní šířky. Je to ale jen zevrubné vytyčení.
I když některé z těchto oblastí neleží od nás přímo na východě, přesto jsou to země bývalého sovětského bloku a také je jako pokulhávající „východ" stále vnímáme.
Opravdu pokulhávající? Jak se to vezme, v přírodních krásách, vřelosti lidí, mimořádné atmosféře a v tom, co označujeme jako genius loci, tedy duch místa, východní země, východní kultura, východní životní styl naši vyspělou západní kulturu nepochybně předčí. Při porevoluční fascinaci západem mnozí dorazili na konec zálivu, kde otáčí o 180° a vyrážejí hledat volné moře. Na východě! A někdy také na „východě".
Vybrali jsme přehled těchto zemí: Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bulharsko, Černá Hora, Makedonie, Moldávie, Rumunsko, Rusko, Řecko, Srbsko, Turecko, Ukrajina a k nim informace o dopravě, vízech, rizicích cestování, webových stránkách, povinného cyklistického vybavení ad.
Přitom z Albánie, Arménie, Ázerbájdžánu, Makedonie, Ukrajiny, Ruska a Černé Hory přinášíme přímé reportáže.

Předkové člověka se nakazili malárií někdy v polovině čtvrtohor. Horečnaté malarické záchvaty byly popsány již ve starověku a malárie ochromovala armády Alexandra Velikého, římské legie, dělníky při stavbě Panamského průlivu i americké vojáky ve Vietnamu. Dnes se kvůli zvýšenému cestovnímu ruchu opět importuje do Evropy. Každým rokem je diagnostikována u téměř 10 000 cestovatelů, z nichž 1 % i přes léčbu zemře.
Co proto udělat, abyste se vyvarovali co možná nejlépe styku s infikovaným komárem, jaké jsou mechanismy přenosu, vývoj, druhy malárie. Jaká je nejvhodnější profylaxe, léčba stand by a také nepostradatelné zkušenosti cestovatelů.

Posílili jsme domácí tipy.
V nové pravidelné rubrice výlety se SHOCartem se můžete vydat na tři okruhy Ostravsko-Opavskem. Nejprve jižně od Opavy. Hradec nad Moravicí, tradiční letovisko básníků a skladatelů, meandry Moravice, zařezávající se do údolí pokrytém suťovými lesy, zřícenina hradu, technické památky a historická architektura jsou hlavními lákadly výletu.
Opomíjená a široké cyklistické veřejnosti neznámá krajina na úpatí Nízkého Jeseníku, mezi Horním Benešovem a Opavou, je druhou možností v tomto regionu.
Rezavka, Bažantula či Okluka, tedy nivy, rybníky a lužní lesy Poodří, chráněné krajinné oblasti, začínající hned za humny důlních jam.

Vitorazsko. Také vám to nic neříká? Toto jméno je odvozeno od rakouského města Weitra, česky Vitoraz. Tuto oblast byste těžko čekali kousek pod Třeboní, kolem měst Nové Hrady a České Velenice. Zasahuje však až do vedlejšího Rakouska, neb byla až do roku 1920 součástí Dolních Rakous, teprve po tomto roce bylo třináct obcí a několik menších osad přičleněno k Československu, a tak vzniklo České Vitorazsko. Na rozdíl od sousedního Třeboňska jde tedy historicky o zcela odlišnou oblast. Navíc tudy vede Naučná stezka Pamětí Vitorazska.

Pouť Valašským královstvím
Historie panování Boleslava I. Dobrotivého na trůně Valašského království byla poměrně krátká. Pro milovníky šlapacích samohybů se tak naskytla ale skvělá příležitost k výletu podívat se, jak se žije na venkově bývalému králi Valachů, navíc krajem, kde před dvěma stoletími a nějakým tím pátkem navíc dostali slavně na frak od císaře Napoleona jiní dva monarchové, ruský car Alexandr a rakouský císař František, v největší a nejkrvavější řeži své doby, bitvě u Slavkova.

 

Nadšení a rozzářené oči při nákupu kola nechají snadno zapomenout na jednu z otázek, plně souvisejících s jeho koupí. Tou je jeho pozdější skladování, umístění v domácnosti, skladování pohodlné, operativní, bezpečné i čistotné.
Jak to ale vyřešit, když už nyní procházka bytem připomíná opičí dráhu? Zachování hmoty má své neúprosné zákony, navíc je kolo poměrně neskladné, a pokud jej nechceme pokaždé rozebírat a uklízet pod postel, nezbude nám, než se zamyslet nad alternativou závěsného uložení. Řada družek, partnerek a manželek se již smířila s tím, že kola visí v obýváku nad pohovkou místo obrazu nebo že pod ně uléhají ve svých ložnicích. Možností je celkem mnoho. Zkuste se inspirovat.

Dva páry a dva pohledy na svět, na cestování, na soužití, na práci. V něčem naprosto rozdílné, v něčem naopak panovala shoda a soulad. Marcel a Lenka Hrdličkovi a Miroslav Kadlec trpělivě odpovídali na naše všetečné otázky. Jediné, co nás mrzelo, že zde byl pouze jeden ženský hlas, ale Katja Zivec dala přednost po šesti letech na cestách na chvíli své rodné otčině, Slovinsku.

Počtem turistických průvodců s popisy výletních cílů, věnovaných naší relativně malé zemi, a to v nejrůznějších formách podání, drží tuzemští nakladatelé patrně světový primát. A pokud ne, tak jsou v tomto ohledu minimálně na čelním místě. A k těm tištěným průvodcům je třeba ještě připojit internetové zdroje, kterých je také nemálo v rozmanité úrovni obsahu. Je tedy ještě vůbec možné najít něco originálního, co by mohlo přilákat nové zájemce?
Internet je používán při plánování výletů stále intenzivněji, a tak vám nabídneme tip na nový web, který lze zařadit do skupiny nadregionálních přehledů turistických cílů. Od těch ostatních se liší především v tom, že jako jednou z hlavních forem obsahu je video. Videoportál o České republice, jak autoři svůj údajně první server svého druhu u nás nazvali v podtitulu, naleznete na adrese www.cestykrajem.cz.

 

 

 

Menu