Cykloturistika: Dovolená na kole/2007

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 14.03.2007

Popis

Další křížovka na stránkách Cykloturistiky.

I v tomto roce jsme připravili přehled většiny cestovních kanceláří, které se zaměřují na cykloturistickou dovolenou. Ty pro vás připravili nepřebernou studnici destinací – od rovinatých, přes zvlněné krajiny až po vysokohorská sedla a mountainbikingové speciality, od kvalitních povrchů, přes šotolinové cesty až po kozí stezky – lokality, které budete mít za humny, přes ty evropské až po exotická místa, ubytování v kempech, pensionech i luxusních hotelech, se stravováním z vlastních zásob nebo z nabízených místních specialit. Opravdu je z čeho vybírat.

Celých osm stran jsme ve spolupráci s rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung věnovali oblasti Štýrska. Cyklistické stezky podél řek Mur a Enže jsou velmi známé, ale zde jsou popsány velmi podrobně, kromě toho také tipy na ubytování, průvodci, mapy, publikace. Dále nejdelší průběžně značená cyklistická stezka pro horská kola na světě.

Do cyklistického menu, tedy doporučených destinací vhodných pro kolo jsme letos vybrali italské ostrovy Sardinii, Elbu, dále tři oblasti v Černé Hoře – Durmitor, Skadarské jezero a oblast kolem řeky Tary, pokračování po Polsku z minulé Dovolené na kole – Dolní Slezsko. Od našich severních sousedů pak region horního Dunaje, kolem města Regensburg a řek Regen a Naab, část labské cyklostezky z Hřenska do Mühlbergu. Německou specialitu v Braniborsku, kolem Lužických jezer, kde vedou skvělé asfaltové stezky jak pro kola, tak pro in-line brusle. Ani v cyklistickém menu jsme nezapomněli na Rakousko a věnovali dvě strany představení Korutan. Francie je symbolem slunce a vína, a tak Burgunsko bude dobrým tipem pro vaši dovolenou, stejně jako Francouzské středohoří, které není obvyklou cykloturistickou destinací.
Perfektní zpracování okruhů s výjezdy na vrcholy dalmatských ostrovů, s podrobnými mapami, informacemi o ubytování, dopravě atd. – Lastovo, Vis, Brač a Hvar.
Největší alpská pastvina v Evropě Alpe di Siusi v Jižním Tyrolsku je skvělou volbou vaší dovolené. Čtyři trasy, podrobné informace o nich, převýšení, kilometráž, mapy a další informace.

Kartografické nakladatelství PLANstudio není mezi cykloturisty tak známé jako vydavatelé tištěných turistických map. S jeho mapami byste se nejspíš setkali coby uživatelé PDA přístrojů vybavených GPS navigací, anebo jako jednoho z dodavatelů mapových podkladů pro webové servery. Jeden z jeho produktů však cyklisty opravdu zaujme. Je jím Cykloturistický průvodce ČR. Jedná se o kombinaci mapového programu s možností plánování trasy, doplněný o encyklopedické informace o objektech v mapách.

Jestliže se také počítáte mezi ty, kdož se rádi toulají po českých zemích, určitě vám udělají radost dva výborně zpracované projekty.
133 premiér v České republice 2006 – Katalog turistických nabídek, přehled zajímavých historických i přírodních míst, zajímavých turistických programů a míst aktivního odpočinku, ale i rad pro cesty a také v neposlední řadě velká spousta nádherných fotografií; tak nějak by se dal charakterizovat projekt 133 premiér, který navazuje na o rok starší projekt 103 premiér.
V České republice je v současné době tucet památek zařazených na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tyto pozoruhodné pamětihodnosti mimořádného významu byly souhrnně zpracovány v projektu, který agentura Czechtourism vydala na multimediálním DVD-ROM a obdobně jako 133 premiér jej vystavila samostatné části svých stránek na adrese www.czechtourism.com/unesco

Expozice velocipedů jsou i v muzeích velkých německých měst – v Berlíně (Deutsches Technikmuseum), Mnichově (Deutsches Museum), Drážďanech (Verkehrsmuseum Sachsen). Ty jsou však poměrně známé, a tak se tentokrát zaměřme na muzea menší a nejmenší, zastrčená někde v malém městečku nebo větší vesnici. Snadno přehlédnutelná, ale i v nich se nachází hodně zajímavého. Pokud se některé z nich vyskytne poblíž trasy vašeho letního cyklistického putování, určitě se vyplatí navštívit a chvilku v něm pobýt.

Pro speciál Dovolenou na kole jsme připravili i speciální díl rubriky na trhu. Mnozí z vás jsou zkušení cestovatelé, věřím však, že pár tipů v oblasti hygieny, polní kuchyně, zabezpečení cenností a peněz nebo jen k úspoře místa, vám pomůže si zpříjemnit ať už krátký nebo delší pobyt v přírodě, v tom horším případě zachrání i v krizových situacích.

Křemečkovo vyprávění o tom, co nikdy nejel na kole a o tom, co nikdy nespal venku aneb Netenův první cyklovandr opět nepostrádá laskavý humor, pro jeho povídky tak příznačný.

Určitě to znáte. Na výletě nebo na dovolené nafotíte spoustu fotografií, které doma uložíte do počítače. Po čase, a nemusí to být ani za moc dlouho, se k nim vrátíte, abyste je zpracovali a zařadili do archivu. Jenže najednou se těžko rozpomínáte, kde stála tahle pěkná chaloupka, kudy jste se dostali na tuto okouzlující vyhlídku… Nad mapou pak lovíte v paměti… Ale toto všechno si můžete docela snadno ušetřit. Nechte za sebe pracovat techniku a inspirujte se v článku o spojení digitální fotografie a GPS.

 

S rozšířením horských kol se cyklisté vrhli do volné přírody. Jízda přes kořeny, po kamenitých srázech a nezpevněných pěšinách se stala pro mnohé koníčkem, aniž by si přitom uvědomovali přímé či nepřímé dopady svého jednání na přírodu. A když se k tomu přičtou konflikty s pěšími turisty, kteří vpád cyklistů do lesů a luk vnitřně nepřijali, či dohady s majiteli soukromých pozemků, pak je jasné, že je tu problém, jenž je třeba řešit. Logicky tak přicházejí na řadu nejrůznější omezení a zákazy ze strany těch, kteří se cítí být cyklisty poškozeni, a s nimi nepochopení a zlost mezi cyklisty na straně druhé. Téma oprávněného omezování pohybu cyklistů v mezích zákona je natolik obsáhlé, že jsme mu věnovali v našem tématu samostatný článek.

Menu