Cykloturistika: 2-3/2007

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 07.02.2007 Úvodník: *** Ukázky z časopisu:

Popis

O tom, že se vrátil známý cestovatel po Africe, Honza Tomšíček, z výletu na zmrzlinu do Vladivostoku, vyšla zpráva v minulém čísle Cykloturistiky. Neváhali jsme tedy rychle zprostředkovat okolnosti této recesistické výpravy.
Naše představy nás nezklamaly. Jeho vyprávění mělo šťávu, vtip a nepostrádalo velký životní nadhled…

Obecně známá charakteristika Švýcarska asi nikoho nepřekvapí – malá země s neomezenými možnostmi, krásné hory, kaňony, vyhlášené železnice, skvělé sýry, víno… Přesto je Švýcarsko tuzemskými turisty stále značně opomíjené, a skalp nejhornatější země Evropy jim ještě chybí. Ponořte se do map a letáků a pečlivě vyberte, do jaké části země helvetského kříže se vydat – Wallisu, oblasti Ženevského jezera, Západního Švýcarska, fenomenální Haute Route anebo mnoho dalších. Každá lokalita je něčím zajímavá. Pokud vyhraje oblast Ticino, mohou vám být užitečné naše doporučené trasy.

Na stránkách Cykloturistiky se už roky setkáváme s vyprávěním manželů Páleníčkových, v posledních měsících pravidelně v seriálu o cestě po Španělsku. Středem našeho zájmu ale budou v tomto článku jen jejich kola. Rozebrali jsme je, abychom zjistili, jak se na nich dlouhá cesta podepsala. Způsob používání jejich “Scottů” je zdokumentován, kilometry spočítány, a když se kola vybalovala z krabic, také jsme byli u toho.

Pro putování Víti Dostála Kanadou jsou příznačná mnohá setkání. Většina z nich byla příjemná, milá a obohacující. Co ho potkalo a koho střetl na své cestě z Aljašky do Ohňové země, si přečtete v dalším díle expedice Panamericana.

Webových stránek věnujících se tématu dopravy ve městech je hned několik. Zaměřují se na různá města i na problém jako takový obecně. Koho cyklodoprava zajímá, určitě najde spoustu zdrojů. Pro toto pokračování seriálu jsme vybrali dva weby, které k sobě mají velmi blízko a týkají se druhého největšího města, Brna. Jaký je dluh vůči cyklistické dopravě má právě toto město? Je opravdu stav v tomto městě tak žalostný?

Že Pyreneje rády překvapují, vás bude chtít přesvědčit v už tradičním seriálu “Jak se jezdí do nebe” Michal Třetina. Tentokrát přejedeme průsmyky v Baskicku – Port de Larrau a průsmyk Pierre St. Martin. Oba se nacházejí na španělsko-francouzské hranici.

O mikroregionu Toulovcovy Maštale jsme se už v rubrice rozhledny zmínili. Toto uskupení nechalo postavit ještě další, mezi kterými vyniká Terezka a Toulovcova rozhledna, která je odvozena od názvu sdružení. Region mezi Poličkou a Prosečí zve k příjemným toulkám po vyznačených cykloturistických i bikových stezkách připravených speciálně tímto sdružením.

Bělorusko, je země totalitní a málokdo se tam vydá, a ještě málokdo se tam vydává na kole. Dva naši cestovatelé, ale nehleděli na překážky a na to, že každý, komu řekli, že se chystají do Běloruska, si jenom klepal na čelo a upozorňoval, že je tam nebezpečno a nic zajímavého.  Bělorusko ale má pár skvostů, které stojí za to vidět. Zkušenosti, informace o této stále ještě utajené zemi uvnitř Evropy.

Chorvatsko je nejoblíbenější zahraniční destinací dovolené chtivých Čechů. Jak ale spojit svou zálibu v ježdění na kole s tímto překrásným a levným koutem Evropy? Pár odpovědí, tipů a nápadů o Dalmácii najdete na našich stránkách.

Ještě sotva stačily vychladnout motory našich tatrovek, které každoročně sbírají úspěchy na jednom z nejtěžších automobilových závodů Paříž – Dakar a už tu máme zprávy z téže trasy, avšak trochu jiného druhu. Jedná se o „Dakar na kole“! Více jak 7 200 km v sedle kola během deseti týdnů. Cesta fascinujícími kulturami, dech beroucími scenériemi a extremním podnebím.

Cyklistická družina Michala Třetiny si po třítýdenním putování zažila hezký a pestrý výlet – „Cestu samý Šturec“, která je zavedla do rozlehlého údolí Turce. Po mnoha kopcích si chtěli odpočinout v rovinách, aby se mohli vydat do dalších kopců. Ale Slovensko je opět překvapilo, přes dvě sedla a čičmanský kolorit se dostali do údolí Váhu.

Jak se jezdí po španělských městech na pobřeží a co v sobě skrývají  – v seriálu Vuelta española.

Rakovník je slavné město s bohatou a dlouhou historií a množstvím památek, dodnes dochovaných jak v městě samém, tak i v jeho okolí. Rakovník je také znám svými hlubokými lesy. Navíc podél přítoku Berounky – Rakovnického potoka vede vynikající naučná cyklostezka. Správné předpoklady projet se touto lokalitou ve víkendovém putování.

Menu