Cykloturistika: 12/2007

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 14.11.2007 Úvodník: *** Ukázky z časopisu:

Popis

V pěti číslech Cykloturistiky jste mohli prostřednictvím textů a obrázků zavítat do jihozápadní části USA, kromě devíti národních parků navštívit kolébku mountainbikingu v Moabu i projet dvě velká pohoří. Pokud vás články inspirovaly k podniknutí cesty do tohoto nádherného koutu světa, budou se vám určitě hodit i informace, postřehy a rady. Připojili jsme i souhrnnou cyklostatistiku. Tím uděláme za celým seriálem o Divokém západě tečku.

Slavnostní závěr sezony, symbolické zamykání kola – Nova Author Cup s mimořádnými snímky fotografa, který zde byl letos poprvé, který je zkušený, uznávaný doma i ve světě, který má nezaměnitelný styl a který zde fotil bez předsudků. Ze záběrů podle rukopisu Markéty Navrátilové dýchá duch a krása tohoto podniku. Dá se bez nadsázky říci, že „Jizerka" byla focena už tisíckrát, ale ještě nikdy ne takto.

Jihočeské město Písek získalo své jméno skutečně po písku, který sem naplavila řeka Otava a z něhož se v dávných dobách rýžovalo zlato. Samotné město pak vzniklo na místě hradu, který vybudovali čeští králové právě na ochranu bohatých rýžovišť. Postupně se Písek stal střediskem kraje, jemuž se říká Prácheňský. Vydejme se tedy to těchto končin. Vynasnažíme se, aby vám mezi zuby písek nezaskřípal…

Název Bílé Karpaty je na první poslech dosti zavádějící. Bílá je v přírodě především barvou sněhu, ale ta se zde dá najít jen v zimní sezóně. Ovšem bílá je pro toto pohoří opravdu typická. Na mnohých místech tady nad tmavozelenými kopci ční věže křídového původu, které v podobě skalisk, vyvýšenin a útesů nazývaných slovensky „bradlá" bíle září nad krajinou. Pohraničářské osady a dědiny utopené mezi kopci zase vypadají jako světlé hřiby. Cesty klikatící se v údolí Karpat jsou klidné a tiché jako právě zasněžený svah. Autoři pravidelné rubriky Pod Tatrami se nechali zlákat barvou nevinnosti na okruh, který je v cykloturistické mapě označený „Ku hradom Bielych Karpát". Kromě hradů a historických objektů slibuje i několik neopakovatelných přírodních útvarů.

V pravidelné rubrice Rozhovor najdete třetího z řady mužů, kteří mají mnoho společného. Miroslav Pavelka, Dalibor Kupka i Pavel Kučera jsou přibližně stejně staří, kolem třiceti let, žili nějakou dobu mimo území České republiky, mohou tak srovnávat život zde a život v jiné části světa. Každý si na cestě prožil strádání a nepříjemné nemoci. Všichni také rádi poznávají a seznamují se s domorodými lidmi a shodují se, že právě mezi nimi jim bylo nejlépe. Výdobytky západní civilizace ke svému životu nepotřebují. Všem je také samozřejmá a libá jízda na kole a na jejich tachometru se ukazuje pěkná řádka kilometrů…

Správné huštění má zcela zásadní vliv na jízdní vlastnosti a tedy i prožitek z jízdy. Tlak v duších ovlivňuje míru pohodlí, valivý odpor, přilnavost pláště i jeho záběrové schopnosti a hlavně životnost a bezpečnost. Proto je někdy až zarážející, kolik cyklistů nevěnuje kontrole správného tlaku v pneumatikách pozornost. Jak vše zařídit, nahustit a dobře pláště připravit na vyjížďku s přehledem domácích nožních hustilek najdete na našich stránkách.

Cyklistická přilba patří k běžné výstroji každého rekreačního cyklisty. Už jen málokdo se dnes již pozastavuje nad tím, copak je to blázna, který si i v největším pařáku na hlavu dobrovolně nasadí kus plastu, aby ukázal, jaký že je machr a sportovec. O tom, že nošení přilby na kolo může zachránit život nebo zabránit vážnému zranění, jste se jistě ve svém okolí několikrát přesvědčili. Přesto na cestách stále potkáváme spousty prostovlasých cyklistů, pro které je nošení přilby možná ponižující a trapné. Webové stránky, které se zabývají touto osvětou jsou www.nakolojensprilbou.cz.

 

 

Klíšťata a komáři představují další skupinu nástrah při putování exotickými krajinami. Nejenže jsou obtížní a otravní, ale skrývají svá tajemství v podobě virových, bakteriálních nebo parazitárních nákaz. Jedno bodnutí nebo kousnutí může být dokonce i osudové. Jak se bránit a předcházet nemocem jako horečka dengue, žlutá zimnice, japonská encefalitida či i u nás rozšířená klíšťové encefalitida.

Španělský okruh se v tomto čísle uzavírá posledním dílem. Kdo jste si oblíbil vyprávění a inspirativní fotografie manželů Páleníčkových, ale nemusíte klesat na mysli. Už teď se pilně připravují a plánují objet téměř všechny Kanárské ostrovy. Jejich putování se bude objevovat opět na stránkách Cykloturistiky.
A jak oba hodnotí cestu po Španělsku¬? S kým se na cestě potkali a kdo všechno jim pomáhal. Jestli to byl dobrý nápad zvolit jako dopravní prostředek po tak velké zemi kolo. Kde se nejvíce líbilo Ireně a kde Jirkovi a co by vám ze Španělska doporučili nejvíce…

 

 

 

 

 

 

Menu