Cykloturistika: 5/2006

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 10.05.2006 Úvodník: *** Ukázky z časopisu:

Popis

V České republice existuje více než 1000 kilometrů opuštěných železnic. Většina byla již zrušena, některé tento osud kvůli nedostatku financí na údržbu teprve čeká. Jak smysluplně naložit se železnicemi, které přestaly plnit svoji původní funkci? Na tuto otázku dává odpověď Nadace Partnerství, jež se v rámci svého programu Zelené stezky Greenways danou otázkou dlouhodobě zabývá.

V tomto čísle Cykloturistiky bude řeč o divných kolech, která u nás prakticky nejsou k vidění, a přesto mají, především za mořem, velkou řadu obdivovatelů. Dokonce se dá říci, že u nás taková kola chybí a lidé, kteří by právě takové kolo potřebovali, se snaží přiblížit se svým potřebám nejrůznějšími a někdy i dost hrůznými úpravami kol dostupných.

Při toulkách na kole v okolí Prahy, ať už jedete ven z našeho hlavního města, anebo naopak do něj, musíte nutně překřížit cyklotrasu č. 8100 nazvanou “Pražské kolo”. Ta více či méně sleduje hranici Prahy a Středočeského kraje a obepíná Prahu podobně jako silnice č. 101. Slouží jednak k propojení všech radiálních cyklotras směřujících do Prahy a obráceně a jednak k relativně pohodlnému objezdu Prahy. Zároveň spojuje zajímavá místa na okrajích Prahy a též využívá napojení na železniční stanice s rozšířenou možností přepravy jízdních kol, což zvyšuje reálné využití navržené trasy.

Shodou okolností se nám do redakce dostaly dva podobné příspěvky. Shodou okolností dva známí cestovatelé vyjeli do vedle sebe sousedících zemí. Shodou okolností oba rádi jezdí na východ. Shodou okolností se tam vypravili ve stejný čas, totiž po třinácti letech. Shodou okolností oba na Biesczady a Ukrajinu vzpomínají s velkou nostalgií. Co ale není vůbec náhodou, že se oba dostali do tohoto vydání Cykloturistiky. Texty Honzy Vlasáka a Jirky Sázavského totiž nepostrádají šmrnc, nadsázku a vtip.

Volné cyklistické kraťasy jsou fenoménem mnohými cyklisty zatím neobjeveným. Důvodů, proč volit dvojité kalhoty, které se skládají z vnitřních elastických nohaviček s cyklistickou vložkou a svrchních volných kalhot podobných letním kraťasům či “bermudám” je mnoho. Zdá se, že především při cykloturistickém použití by výhody volných kalhot mohly předčít starou dobrou klasiku.

Kraj v okolí Kovářova na východním břehu Vltavy působí, jako by se zde zastavil čas. Poklidné vesničky s roubenými chaloupkami, členitá krajina, zpestřená rybníčky, pahorky, skalními útvary, to vše na severním okraji Jihočeského kraje. A hlavně těmi nejmalebnějšími a nejzajímavějšími místy prochází pohodlná naučná stezka, skládající se ze třech oddělených okruhů.

Manželé Irena a Jiří Páleníčkovi vyrazili na další ze svých turistických poutí, tentokrát v sedlech jízdních kol, na půl roku a na Pyrenejský poloostrov. Byli jsme u jejich příprav, sledovali jejich počínání, jejich motivace, úpravy na kolech i samotný výběr kol pro tuto cestu.

Když jsme přemýšleli, kterého cestovatele vám představíme v rozhovoru do tohoto čísla Cykloturistiky, došlo nám, že bychom měli dát možnost vyjádřit se k otázce cestování, pohledu na cykloturistiku a vztahu ke kolu také něžnému pohlaví. Naše kroky zamířily do Brna.
Mnozí z vás si jistě vzpomenou na průvodkyni Honzy Vlasáka po Albánii, o které píše i ve své knize Vandry s Bejkem, či Zoltána Bujny na cestě do Iránu. Rádi bychom vám představili Patricii Camia.

O zpřístupnění vojenských újezdů se v současné době hodně mluví. Proběhly relace v radiu, články v denících. Šířili se různé spekulace. My jsme toto téma zpracovávali dlouho. Dlouho jsme sháněli materiály, dlouho jsme pátrali, nakonec se nám podařilo sehnat exkluzivní informace. Velmi podrobné a názorné mapy, které poskytlo vydavatelství SHOCart, přispívají k odhalení a pravdě o vojenských újezdech. My jsme se podívali na vojenské újezdy očima obou stran, cyklistů, respektive ostatních možných uživatelů vojenských újezdů, i armády České republiky.

Miroslav Pavelka je našim čtenářům znám již z dřívějších vydání. Už dlouhou dobu jezdí na kole v Thajsku a právě odtamtud nám poslal i svůj příspěvek. Přesvědčí nás o tom, že i v tropickém pekle se dá jezdit na kole.

Slovensko je pro cykloturisty z České republiky mimořádně zajímavým cílem, a to nejen pro jazykovou příbuznost a srovnatelnou cenovou hladinu. Cykloturistika je tu přinejmenším stejně populární jako u nás, přesto se na slovenském webu nenajde zdaleka tolik z pohledu cykloturisty podnětných webových stránek jako na českých webech. Ale nějaké přece jen existují.

Menu