Cykloturistika: 4/2006

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 13.04.2006 Úvodník: *** Ukázky z časopisu:

Popis

Apulie je další z oblastí Itálie, kterou vám chceme představit podrobněji. Nabízí cyklistický ráj pro rodinnou pohodu strávenou u písčitých plážích spojených s koupáním, kde se vůně nedalekých olivových a piniových hájů mísí s vůní právě se k ránu probouzejícího rybího trhu. Pro nás cykloturisty je kraj mezi Jaderským a Jónským mořem přímo předurčen. Asfaltové nebo polní cesty s mírným provozem se vinou podél olivových hájů a vinic mírně zvlněnou krajinou s výškovými rozdíly maximálně 300 metrů. Co chvíli minete významné historické památky, které ukojí snad všechny touhy člověka, jenž se byť jen trochu zajímá o historii.

Každý z nás se jistě nejednou v životě ocitl v blízkosti opuštěné železnice – zrezivělé výhybky, vybydlené drážní domky a zarostlé koleje, které vedou odnikud nikam. Takové setkání vede k zamyšlení, proč musela spousta hodin lidské práce, umu a peněz, investovaných do její výstavby, přijít vniveč. Člen týmu Nadace Partnerství, která se problematikou využití rušených železnic zabývá v rámci svého programu Zelené stezky Greenways, v minulém roce opuštěným železnicím podíval poněkud blíže “na zoubek”. A výsledek? Ukončením provozu může pro železnici začít zcela jiná a neméně zajímavá etapa existence. Způsobů, jak smysluplně využít opuštěné tratě, se totiž nabízí celá řada – od muzejních železnic, přes velodráhy, až po cyklostezky…

Značná část České Kanady byla za totality prakticky odříznuta od světa, jednalo se o zakázané území, kam směli jen ti vyvolení. Pohraniční stráž vybudovala v těsné blízkosti hranic s Rakouskem asfaltové, případně zpevněné silničky. Ty by po sametové revoluci ztratily na významu, kdyby ovšem nepřišli cyklisté a nezačali je využívat jako ideální stezky pro své jednostopé miláčky. My se vypravíme především za objevováním tzv. řopíků, předválečných pevnůstek, na které můžete v České Kanadě narazit doslova na každém kroku. Česká Kanada ještě nebyla objevena mraky turistů. Tak neváhejte a rozjeďte se tam, dokud zůstává stranou zájmu. Čeká vás mnoho nečekaných zážitků.

V dalším pokračování domácích výšlapů se podíváme ještě kromě pravidelné rubriky pod Tatrami k našim východním sousedům. O tom, že jsme ještě donedávna byli u nich doma, jistě není pochyb, a tak vrch Velká Lúka do šuplíku domácích výšlapů určitě zapadá. Náš výšlap směřuje do míst, jejichž připojením k lénu moravského knížete Mojmíra vznikla Velká Morava. Do hor, které většině z nás za časů reálného socialismu spolehlivě nahrazovaly Alpy a jiné nedostupné západní lahůdky a do kterých se i dnes pořád vracíme, určitě nejen za nostalgií vzpomínek.

Pro českého cykloturistu již neexistují téměř žádné bariéry. Můžeme se toulat skoro každou zemí, kterou chceme, ať je to Rakousko, Holandsko, Chile nebo třeba Nepál. Vždy záleží jen na míře našeho odhodlání vydat se někam do světa a dle svých zvyklostí si zvolit standard ubytování, doprovodu, jídel.
Abyste si cykloputování ozvláštnili, můžete jej kombinovat s dalšími aktivitami. Zvolili jsme kombinaci s plavbou na říčních lodích. Ty mají výhodu, že je můžete řídit sami bez jakýchkoli “řidičských” oprávnění. Co nám tedy Evropa může nabídnout pro tuto jedinečnou kombinovanou dovolenou? Za ráj říčních lodí lze označit hlavně tři země: Holandsko, Francii a Velkou Británii. Další regiony, kde si rovněž můžete tento typ říčních jachet bez problémů pronajmout, jsou v Německu, Irsku, Španělsku a v okolí Benátek v severní Itálii.
My jsme zvolili a zprostředkovali vám některé zážitky a postřehy z Velké Británie a jižní Francie.

Jezdíte na kole a nic vás to nestojí? Bicykl k jízdě sice nepotřebuje benzin, olej ani drahou údržbu, technické prohlídky či pojištění. Ale je tomu skutečně tak? Pořizovací cena nového kola je opravdu několikrát nižší než cena auta a náklady na údržbu a provoz skutečně minimální, ale ne zanedbatelné! Udělali jsme malý exkurs do amortizace dvou kol.

Internetové tipy v Cykloturistice až dosud vedly víceméně na stránky v národní doméně .CZ, avšak inspiraci pro cesty na kole není třeba hledat pouze na domácích webech. Na internetu jsou přece tisíce stránek v nejrůznějších jazycích, na nichž cykloturisté najdou zajímavé informace. Jak se dá předpokládat, nejvíce jich bude pravděpodobně v angličtině. Trochu záměrně jsme však vybrali stránky v jazyce, jenž, jak doufáme, dost možná přečtete i bez slovníku. Vybrali jsme totiž polské stránky www.koloroweru.pl.

Pro toto číslo jsme připravili průřez nabídkou turistických treter na tuzemském trhu. Tenisky jsou už nadobro minulost.

Je to skoro dva roky, co se mi do ruky dostala barevná kopie titulní strany knihy Z cest po světě. Tenkrát jsem přes velké úsilí nesehnala knihu ani jejího autora. Nebylo divu, Josef Kozák byl na své druhé nejdelší cestě kolem světa. Až když letos v září ukončil expedici, získala jsem nejen knihu, ale došlo i na rozhovor.
Josef Kozák projel při své poslední výpravě Polsko, všechny tři pobaltské republiky, celé Rusko, odkud pokračoval do Jižní Korey a na Nový Zéland. Po patnáctidenním pobytu na Tahiti pokračoval do Spojených států, z Bostonu do Londýna letecky a potom už jen přes Francii, Belgii, Lucembursko a Německo domů. Ujel přitom 44 tisíc kilometrů za 494 dnů.

Jak vzniká mapa? Taková otázka napadla nejednoho jejího uživatele. Odpověď jsme hledali u Boba Háje, majitele kartografického vydavatelství SHOCart, které je cyklistům velmi nakloněno a které právě v těchto dnech přichází s novou kolekcí cyklomap.

Cyklistika je často vnímána jako způsob, jak si vylepšit fyzickou kondici nebo pro zdolávání výkonnostních hranic. Je ale stále více jezdců, kteří kolo používají jako ekologický dopravní prostředek, či jen k prostému zkracování vzdáleností, cestě na nákup, nebo jako věrnou “mulu” s úkolem převážet náklad z místa “A” do místa “B”. Kola by se dala přirovnat ke koním. Trekkingová kola v plné výbavě by měla splňovat stejné nároky jako jejich koňská alternativa houževnatých “chlaďasů”, co nezaskočí na “hřbetu” brašna s pár kilogramy navíc, těžký náklad, brzký příchod tmy či nevlídné počasí. Řeč bude o testu kol Author Triumph, Hercules Zandar a Sundance Granada lx.

V jedné staré písničce se zpívá o černém Kladně. O pravdivosti tohoto tvrzení se vyjel osobně přesvědčit kolega Jirka Juřík. Doba se změnila, městem a jeho okolím prošlo několik revolucí, nejdříve průmyslová, potom únorová a naposled “sametová”. Každý z těchto dějinných zvratů se na končinách nějak podepsal. Celkový výsledek je zajímavý, překvapivý, ale především vhodný pro výlet na kole.

Ladovská zima již skončila, ale my jsme se jí nechali inspirovat a zajeli se podívat právě do kraje Josefa Lady, do Hrusic a okolí. Těmito místy prochází několik naučných stezek, ale zaměříme se především na dvě svérázné naučné stezky: delší Cestu kocoura Mikeše a kratší Pohádkové Hrusice. Pokračování pak vede nejen po stopách toulavého kocoura, ale i dalších pohádkových postav.

Na závěr tohoto jarního čísla si můžete vybrat z kalendáře hobby akcí 2006, ty které nejlépe vyhovují vašemu naturelu.

Menu