Cykloturistika: 10/2006

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 13.09.2006 Úvodník: *** Ukázky z časopisu:

Popis

V časopise Velo vychází necelý rok seriál o průběhu třiceti let vývoje horského kola. Mountainbike totiž slaví letos svoje třicáté narozeniny. Protože tehdy v sedmdesátém šestém to byl čas, který změnil celou cyklistiku, nemohli jsme toto výročí opomenout malým připomenutím ani v Cykloturistice. Pokud vás ale, jak to všechno začalo a průběh dalšího vývoje, zajímá více, nalistujte stránky našeho partnerské časopisu Velo.

Městečko Moab ve východním Utahu je pro vyznavače horského kola ve Spojených státech “must see”, tedy cosi, co se musí vidět a zažít na vlastní kůži. Proto se do historie i současnosti fenoménu Moab, který je často nazýván “The Capitol of Mountainbiking”, podíváme trochu hlouběji. Letošní oslavy třiceti let od vzniku horského kola jsou k tomu ostatně skvělou příležitostí.

O Laosu a Vietnamu jsme se už něco dozvěděli v článku Antonína Červeného. Protože však v obou státech je stále co obdivovat a hlavně autoři projeli úplně jinou část těchto exotických zemí. Ještě jsme se k daným destinacím vrátili. Oběma zeměmi nás tentokrát provede Standa a Krista Kysilkovi.

S tematickými stezkami a trasami se v Čechách jakoby roztrhl pytel. Některé jsou zaměřeny na místní řemesla, jiné jsou pojmenované podle výroby vín, piv, pálenek atd. jiné na přírodních či historické zajímavosti. Možností propojit místa, která se vztahují k danému tématu, je celá řada. Do č. 10 jsme vybrali cyklotrasu, která se týká právě posledně jmenovaných. Jméno mistra Jan Blažej Santini je spojeno s barokní architekturou. Jeho odkaz je v Čechách velmi zřetelný. Z četných světských i církevních památek, které nesou Santiniho rukopis, jich najdeme hned několik na Vysočině v okolí Ždáru nad Sázavou. Projeďte se spolu s autorem po cyklotrasa č. 5061 zvané příznačně “Santiniho”.

Na břehu Blanice…, Když se ten Tálinskej…, Chovejte mne má matičko… Netřeba snad více, a každý si doplní zbytek lidových čí zlidovělých písniček. Zkrátka a dobře, slova těchto popěvků vás budou provázet při dalším putování po naučných stezkách. Tři pohodlné a skutečně cyklistické naučné stezky naleznete na jih od Písku, v okolí měst Protivín a Vodňany.

Ve čtvrtém dílu seriálu o evropských průsmycích Pyreneje od moře k moři vyjedeme na
1662 m n. m. vysoký Col d’Egat a 1836 m n. m. Col du Calvaire.

Jako klenotnici Slovenska označila autorka seriálu Pod Tatrami kraj kolem Spiši. Tolik skvostů z přírodních a historických pamětihodností prý nenajdete nikde jinde na Slovensku. Pohodová cykloturistika mezi těmito skvosty může být dobrým tipem na podzimní toulky po Slovensku.

Na sklonku léta přicházejí na řadu lehké větrovky. Větrovka je v této době neocenitelným pomocníkem. Dnešní moderní a přesto cenově velmi dostupné lehké větrovky mají nejen schopnost zabránit pronikání větru k tělu, ale také dýchají a umožňují odpařování potu a někdy mají i slušnou voděodpudivou schopnost. Z pestré nabídky bund jsme vybrali ty lehčí a jednodušší, pokud jsou vaše nároky vyšší, má téměř každá ze značek ve svém sortimentu další a další modely.

O vytvoření vlastních webových stránek možná uvažoval nejeden z nadšenců pro cestování na kole. Jenže udělat opravdu zdařilé stránky se smysluplným obsahem a navíc je i udržovat a rozšiřovat, to vyžaduje něco úsilí a také znalostí. Snad proto zajímavých amatérských stránek, o kterých by se dalo psát, není právě mnoho. Při brouzdání po českém internetu jsme však na jedny takové narazili – www.cyklotoulky.com.

Rozhovor jsme tentokrát připravili s cestovatelem, který není příliš znám ze stránek Cykloturistiky. Autor knihy …ze sedla kola, Petr Kafka, podnikal velké cykloturistické výpravy však už dvacet pět let před tím, než vyšlo první číslo Cykloturistiky. Jeho historky a příhody nebudou pro naše čtenáře rozhodně omšelé.

Test kol těsně nad hranicí měsíčního platu – AMULET Composite, LEADER FOX Classic, SUPERIOR XC 820
.

Menu