VÝBĚR ELETROKOLA – 2. NA CO SI DÁT POZOR

27.6.2023
Jedním z nejhorších zážitků zákazníka je koupit si nevhodné nebo méně kvalitní elektrokolo, pak proklínat každý ujetý kilometr, a nakonec si muset pořídit elektrokolo další – lepší a při troše štěstí již „to pravé“. To ale platí skoro u všeho, co kupujeme nové a nemáme s tím velkou zkušenost. Zaměřme se na proces výběru vhodného elektrokola trochu jinak, z druhého konce. Zkusíme upozornit na nejčastější chyby, kterých se zákazníci při výběru nového elektrokola dopouštějí. Co jsou tedy ty nejčastější chyby?
Nepodceňujte mechanickou výbavu elektrokola

Často opomíjeným parametrem při výběru elektrokola je úroveň mechanické výbavy. Jedná se o faktor, který přímo ovlivňuje životnost a spolehlivost kola, jeho dojezd, výkon a pocit z jízdy. V neposlední řadě také ovlivní to, jak kolo jede, pokud jedete bez využití elektro pohonu (tedy bez použití elektřiny). U levných kol se projevuje větší odporová hodnota mechanických komponentů a „ušlapat“ takové kolo je mnohdy poměrně náročné. Proto doporučujeme vybírat i mechanickou výbavu citlivě podle typu použití a finančního rozpočtu. Věřte, že i mezi koly v podobné cenové hladině se objevují poměrně velké technické rozdíly, a ne vždy platí úměra čím dražší, tím kvalitnější produkt. Zákazníci se často orientují výhradně na výbavu elektropohonu a baterie a mechanickou výbavu příliš neřeší. Nevyznají se v tom, podceňují ji.

Nevhodné porovnání produktů

V rámci porovnání jednotlivých elektrokol, jejich hodnot a parametrů dochází mnohdy k chybám, které celé porovnání zkreslují ve prospěch či neprospěch jednotlivých produktů. Jedním z často řešených parametrů je například dojezd elektrokola. Pro získání korektního srovnání je důležité zohlednit nejenom kapacitu baterie ve Wh či Ah, ale také samozřejmě spotřebu daného typu motoru. V praxi běžně zjistíte, že elektrokola se stejnou kapacitou baterie mají různé dojezdové hodnoty, mnohdy o desítky kilometrů. Je to způsobené rozlišným nastavením řídicí jednotky, typem motoru a jeho reálnou spotřebou. Vždy je důležité, abyste porovnávali porovnatelné.

Vyhněte se přestavbě běžného kola na elektrokolo

Mnoho zákazníků s námi řeší, zda koupit nové elektrokolo, nebo se pustit do přestavby jejich stávajícího kola, které je ještě v rozumném technickém stavu. Pokud žijete bezodpadním způsobem života, asi nebudete souhlasit. ale podíváme-li se na jízdní vlastnosti a funkčnost, je zcela jasné, že přestavba pokulhává a nové elektrokolo vítězí. Co se týče finanční roviny, i zde se přestavba ve většině případů již nevyplatí. Ceny nových elektrokol se přibližují ceně přestavbových sad, ale komfort a pocit z jízdy přestavěného elektrokola není možné přirovnat k pocitu z jízdy na elektrokole novém. Smysl přestavby osobně lze uznat v případě, kdy vlastníte nějaké atypické či speciálně upravené kolo, kterého se nechcete nebo nemůžete vzdát.

Nerozhodujte se podle ceny

Už to tu bylo řečeno vícekrát, ale velká část zákazníků se snaží orientovat v nabídce elektro kol pouze podle ceny. Pro utvoření základní vstupní selekce tato metoda může fungovat, ale pro detailnější srovnání produktů je to již zavádějící. Trh je dnes hodně nestabilní a různorodý i co se týče cen. Poměrně často se stává, že velice podobně vybavená elektrokola mají mezi sebou vysoký rozdíl v prodejní ceně – někdy se může jednat klidně o částku 5000–30 000 Kč. Díky covidu, který změnil cyklistický trh naprosto zásadně, se dnes do prodejní ceny promítají nejen vstupní náklady komponentů, ale také cena dopravy a vícenáklady spojené s výrobou a nedostatkem surovin. Podíl těchto více položek může být značný. Pokud zodpovědně porovnáme jednotlivé nabídky a projdeme jejich výbavy, můžeme vám pomoci vybrat kvalitní elektrokolo, které nejlépe kombinuje poměr ceny, parametrů a úrovně zpracování. Ne vždy totiž platí pravidlo, čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Pokud se vám podaří citlivě vybrat vhodný model, můžete ušetřit nemalé peníze.

Ovlivnění při výběru nepodstatným faktorem

Při výběru elektrokola se koncentrujte především na důležitá a stěžejní kritéria. Nenechte se zbytečně rozptýlit věcmi, které je možné snadno upravit či vyměnit. Velmi často lidé podřizují výběr nového kola zdánlivě banálním věcem, jako je typ sedadla, typ řídítek, zda má kolo blatníky, nosič, světla apod. Zde je důležité si uvědomit, že tyto komponenty je vždy možné v rámci objednávky vyměnit, upravit či doplnit. Někdy také mají zákazníci tendenci lpět na tom, čemu rozumějí, nebo na tom, co někde slyšeli. A o tom podstatném nemají ‚páru‘. Vyberte si tedy vhodný typ kola a v druhém kroku si ho nechte upravit dle své představy a potřeby.

Nákup elektrokola u nespecializovaného prodejce

Tento problém je asi nejcitlivějším tématem při výběru elektrokola. Pokud již máte vybraný konkrétní typ, je logické, že si chcete ověřit, za jakých podmínek a v jakých cenách je možné produkt získat. Každý prodejce se v rámci boje o zákazníka snaží nabídnout co nejvíce argumentů, proč zakoupit kolo právě u něho. Obvykle se jedná o kombinaci různých dárků, bonusů a slev. Mějte však vždy na paměti, že elektrokolo není rychlovarná konvice nebo žehlička, kterou v případě poruchy pošlete na opravu nebo rovnou vyhodíte a koupíte novou. Jedná se o dopravní prostředek, který vyžaduje určitou odbornou péči. A to nejen v rámci předprodejního servisu a přípravy kola, ale samozřejmě také v rámci servisu záručního a pozáručního. Vždy je tedy důležité, jakou úroveň servisních služeb prodejce dokáže nabídnout a jakou výbavou a zkušenostmi v oboru disponuje. Elektrokola umožňují celou řadu nastavení, úprav, diagnostik, zrychlení, ale pouze specializovaný servis dokáže všechny tyto úkony kvalifikovaně provést. V neposlední řadě se jedná také o kvalitní péči o baterii a její případnou repasi, abyste nemuseli v případě potřeby kupovat ihned novou.

Unáhlený nákup zboží „v akci“

Zná to každý z nás. Někdy narazíte na nabídku, které se prostě nedá odolat. Taková situace či nabídka vás může potkat i při výběru elektrokola. Vzhledem k tomu, že elektrokolo kupujete na delší časový horizont a v ideálním případě na něm budete trávit velké množství volného času, je důležité kolo koupit opravdu zodpovědně. Před nákupem tedy vždy důkladně zvažte podstatné parametry a řiďte se výše uvedenými informacemi. Téměř každý den řešíme dotazy nešťastných zákazníků, kteří nákup elektrokola uspěchali a se zakoupeným produktem nejsou spokojení. Většinou jim nezbývá nic jiného, než takové kolo s poměrně velkou ztrátou prodat a koupit nové, které bude vyhovovat jejich potřebám. Není nutné vysvětlovat, že z prvotní finanční úspory se stává rázem celkem velký prodělek, a navíc spousta starostí a ztraceného času.

Výběr odlišné technologie při nákup dvou a více elektrokol

V případě, že kupujete do rodiny, okruhu přátel či firmy více elektrokol, doporučujeme při výběru zohlednit použitou technologii pohonu. Pokud to situace umožňuje, získáváte velkou výhodu, když si mezi jednotlivými koly můžete zaměňovat baterie, stačí vám jeden typ nabíječky a kola disponují stejným výkonem, úrovní asistence a ovládáním. Tuto skutečnost oceníte zejména v tu chvíli, kdy si v rámci výletu můžete baterie vyměnit či půjčit podle potřeby (může se např. stát, že jeden ve dvojici je lehčí a má delší dojezd než ten druhý apod.) Nebo si můžete vypůjčit baterii od někoho, kdo zůstane doma, a zdvojnásobíte tím dojezd. Tento faktor není při výběru rozhodující, ale je škoda, pokud si například manželé koupí jedno kolo se středovým pohonem Bosch a druhé se středovým pohonem Yamaha, přijdou o výhodu této kompatibility. To samé platí i podobné úrovni mechanické výbavy, která vám zaručí podobnou servisní náročnost a přibližně stejně dlouhé servisní intervaly.

Lukaš Drahovzal

foto: Velo

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu