Oprava a výměna volnoběžného unašeče pastorků

14.12.2022
Unašeč pastorků na zadním náboji, v cyklistickém slangu ořech, nepatří zrovna mezi součástky, které by vyžadovaly zvýšenou péči a častý servisní zásah. Může se ale stát, zvláště po dlouhé jízdě v extrémních podmínkách, že je potřeba ho rozebrat a vyčistit. Řekne si o to většinou sám hlasitým chroupáním při roztočeném zadním kole, či přidíráním. Konstrukce je až na některé výjimky prakticky shodná pro všechny značky, k nejrozšířenějším produktům patří Shimano, na kterém budeme tento zákrok demonstrovat.

1. Demontujeme rychloupínák, dále pak kazetu pomocí speciálního klíče a tzv. bičíku.

2. Abychom mohli s ořechem manipulovat, je zapotřebí demontovat osu a ložiska. Odejmeme prachovku, tenkým plochým klíčem povolíme a zcela vyšroubujeme kónusy na levé straně náboje, následně vyjmeme osu. Postupujeme opatrně, abychom nepoztráceli nebo nepomíchali ložiska z levé a pravé strany náboje. Vše omyjeme (např. technickým benzínem nebo naftou) a otřeme do sucha.

3. Povolíme misku ořechu, která současně plní funkci dráhy ložisek náboje. K tomuto je určen speciální klíč, ten však zpravidla není v domácí dílně k dispozici, jako náhradu lze tedy zvolit velký neostrý šroubovák a kladivo. Závit je zde levý (povolujeme po směru hodinových ručiček).

4. Misku zcela vyšroubujeme (opět pozor na promíchání nebo ztrátu ložisek a tenkých distančních podložek), ořech rozebereme a vše pečlivě omyjeme čistidlem včetně praporků se stahovací pružinkou a osušíme.

5. Pomocí imbusového šroubu č. 10 uvnitř či vně náboje povolíme šroub, který ořech drží. Ten je vybaven pravým závitem, povolujeme jej proti směru hodinových ručiček. Není to však nutná operace, ořech můžeme kompletovat i na náboji.

6. Ve stejném pořadí nasadíme distanční podložky na pevnou část ořechu. Jestliže před rozebráním vykazoval ořech zvětšenou vůli (pozor – malá být musí), jednu podložku odejmeme, tu nejtenčí.

7. Vlastní montáž začneme umístěním ložisek. Ta jsou velmi malá, proto postupujeme pečlivě, aby byla přesně vedle sebe. Navíc je nelze na spodní dráze umístit do rotační části ořechu, ale na pevné tělo. Použijeme k tomu vazelínu řidší konzistence (hustá by mohla způsobit tuhý chod ořechu). Naneseme tenkou vrstvu do spodní části, na kterou pak rovnoměrně rozložíme ložiska. Dráhu ve spodní rotační části vazelínou jen vymažeme.

8. Stejně tak postupujeme i při umístění vrchních ložisek, vnitřní část se zpětným ozubením také potřeme řídkou vazelínou, či olejem.

9. Opatrně nasadíme rotační část ořechu na pevnou a krouživým pohybem docílíme zapadnutí praporků mezi vnitřní ozubení. Přitom nesmíme porušit skladbu ložisek. Po případném prvním nezdaru neztrácejte trpělivost.

10. Následuje našroubování vrchní misky a její dotažení. Poté celý ořech namontujeme zpět na náboj. Závit šroubu před tím namažeme a očistíme také přírubu náboje. Šroub pevně dotáhneme.

11. Opět buď speciálním klíčem, nebo šroubovákem a kladivem pevně dotáhneme vrchní misku. Utahujeme proti směru hodinových ručiček. Ořech by se měl volně otáčet bez zadrhávání a měl by mít nepatrnou vůli.

12. Pakliže je vůle stále velká, následuje opětovná demontáž misky a odebrání další z tenkých podložek. Nemusíme již rozebírat celý ořech, ale pomůžeme si například pinzetou. V opačném případě první odebranou podložku vrátíme zpět a misku pevně dotáhneme. Dotažení je důležité, závisí na něm následné seřízení chodu ložisek náboje.

13. Před vložením ložisek vyplníme jejich dráhy vazelínou.

14. Instalaci osy do náboje předchází kontrola dotažení matice s kónusem na straně ořechu, tzv. kontra. Toho docílíme tak, že použijeme dva ploché klíče, jeden na kónus a druhý na matici. Kónus jakoby povolujeme a zároveň dotahujeme matici.

15. Stejným způsobem postupujeme po montáži opačného kónusu s maticí, ovšem až po nastavení chodu náboje. Ten by měl být hladký a bez vůle. Nasadíme prachovku, namontujeme zpět kazetu a rychloupínák.

Připravil: André Vebr Foto: Velo

oblast dotazu

1 komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

  1. Rene (Ender@***) napsal:

    Na vetsinu freehubu absolutne nefunkcni postup

Menu