Výměna pláště

14.12.2020
Zřejmě největším aspirantem na nejčastěji měněný komponent je plášť. S jeho demontáží se v mnoha případech nečeká až na úplné opotřebení, neměníme jej pouze po ničivém defektu. Zdaleka nejen závodníci mají k dispozici alespoň dva páry plášťů, na sucho a do bláta, a s nimi operují podle aktuálních podmínek.

1. Po vypuštění tlaku z duše opatrně nasadíme montpáku pod patku pláště (pozor, aby se duše nedostala mezi plášť a montpáku, mohlo by dojít k jejímu procvaknutí) a tlakem na páku přetáhneme patku pláště přes hranu ráfku.

2. V tomto okamžiku máme dvě možnosti. Pokud jde plášť snadno sundat, stačí jej rukou přidržet a tahem páky po hraně ráfku postupně uvolňovat zbytek. Pokud plášť v ráfku drží pevně, přichází ke slovu druhá varianta. První montpáku zachytíme pomocí speciálního očka za drát, v malé vzdálenosti nasadíme pod patku pláště druhou montpáku a zopakujeme postup z prvního bodu. Poté už by plášť měl jít snadno demontovat. Pokud vaše montpáka není vybavena očkem pro uchycení za drát, stačí ji jen přidržet.

3. Stejně tak se bez montpák obejdeme v první fázi montáže pláště na ráfek. Stačí jej jednou patkou na libovolném místě nasadit do ráfku a navléknout do něj celou jednu stranu. Důležitější je první krok před instalací duše v podobě jejího mírného nahuštění tak, aby držela tvar.

4. Následuje vyjmutí duše. K dokončení demontáže pláště již nejsou montpáky zapotřebí, plášť jde snadno sundat rukou.

5. Duši začínáme do ráfku nasazovat od ventilku, až poté pokračujeme po celém obvodu ráfku.

6. I s montáží druhé strany pláště do ráfku je nutné začít u ventilku. Ten nepatrně zatlačíme zpět do ráfku a poté nasadíme patku pláště pod ventilek. Tento krok je důležitý pro to, abychom plášť mohli přesně usadit v ráfku.

7. Poté od ventilku pokračujeme po obvodu ráfku oběma rukama v nasazování pláště.

8. Většinu plášťů lze nasadit do ráfku holýma rukama. Pokud ne, musí opět přijít ke slovu montpáka. Ovšem jen s největší opatrností, aby nedošlo k procvaknutí duše.

9. Před hustěním je dobré zkontrolovat, zda ventilek není nakřivo. Předejde se tak zbytečnému defektu. Zhruba po dosažení poloviny tlaku je dobré hustění přerušit a roztočit kolo v ruce. Zběžný pohled odhalí, zda je plášť přesně usazen a nikde nehází.

10. Zvláštní kapitolou jsou bezdušové pláště. Jejich nasazení do ráfku je shodné s montáží běžných plášťů, jen pozor na kovové montpáky, které mohou poškodit ráfek a způsobit netěsnost systému. Prvním krokem je tedy nasazení celého pláště do ráfku. Poté však potřebujeme mýdlovou vodu pro snazší zapadnutí patky do ráfku a pro lepší utěsnění systému při hustění.

11. Mýdlovou pěnou potřeme obě patky pláště a teprve poté přistoupíme k hustění. K němu je lepší používat velkou pumpu, k zapadnutí patek do ráfku je zapotřebí prvotní větší tlak.

Připravil: Rudolf Hronza Foto: Velo

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu