Škola jízdy: rozdíly HT vs. lehký full vs. enduro

28.2.2017

O jakých rozdílech je řeč? Tak například kámen, který přehlédnut je schopen katapultovat vás na hardtailu přes řídítka, u fullu zmizí v útrobách odpružení. Při jeho pomalém přejetí se o něj hardtail může zastavit, práce zadní stavby fullu jej umožní snadno překonat, zadní kolo překážce uhne. Liší se průjezd zatáčkou, přeskočení překážky a další situace. Odpružení umožňuje mnohem rychlejší a přitom jistější a pro jezdce méně náročnější průjezd některých pasáží a mnoho cyklistů to ani nevyužije. Je to sice hodně individuální věc (někomu je jedno, na jakém kole zrovna jede, jiný se ze schodů ve městě nespustí ani na DH stroji), ale pokusíme se v tomto článku ukázat několik rozdílných okamžiků v jízdě na pevném a odpruženém kole i na lehkém fullu se 110 mm zdvihu a enduru se 150 mm. (Každé z kol použité pro demonstraci mělo i jiné komponentové složení. To je samozřejmě také jeden z hlavních faktorů ovlivňujících výrazně jízdu.) Pak už stačilo jen vybrat situace, kde jsou nejpatrnější rozdíly v technice jízdy.

Škola jízdy

Postoj je důležitý

Nejdříve bych rád zmínil problematiku správného postoje na kole při jízdě z kopce. Většina z cyklistů, kteří na kole už nějaký ten kilometr najeli, určitě ví, jak nastavit výšku sedla a jeho vzdálenost od představce, jak mít nastavené zarážky na tretrách a podobně, ale jakmile se má přejít na jízdu vestoje, dostaví se lehčí nervozita a váhání, jak na to správně jít.

Obecně lze říci, že pozice vestoje je na všech horských kolech hodně podobná. Je však samozřejmě částečně ovlivněna takovými faktory, jako je šířka řídítek, délka představce či velikost rámu. Důležité je, abyste měli ruce mírně pokrčené v loktech a ty aby směřovaly ven, od kola, a nepropadávaly se dozadu. Budete tak mít v rukou daleko větší sílu a bude pro vás snazší v případě potřeby s kolem jakkoliv manipulovat. Pokud pak skrze řídítka přijde nečekaný velký náraz, ruce vám nesklouznou z gripů. Také nohy by neměly být při jízdě vestoje úplně napnuté, ale nepatrně pokrčené. Těžiště by mělo být rozložené rovnoměrně nad celým kolem, hlavně nad jeho středem.

Celý článek najdete v prosincovém Velu, které vychází 19. 11. 2009. Jsou v něm popsány a fotografií zdokumentovány různé jízdní situace a popsán způsob, jak je nejlépe zvládnout.

Menu