Úvodník

25.10.2017

ZKUSTE VŠECHNA!

Čechy krásné, Čechy mé, může si říkat český biker. Uznejte sami, těch možností vyžití, co se mu nabízí! Pomiňme nyní tisíce kilometrů přírodních stezek a pěšinek, polních i lesních cest, a zaměřme se na neředěné, intenzivní prožitky poskytované nám centry specializovanými na terénní cyklistiku. Rychlebské stezky, Singltrek pod Smrkem, Trutnov Trails, Singletrail Moravský kras, Špičák, Peklák, Ještěd, Kouty, Klínovec, Kopřivná… Není třeba pokračovat, aby biker věděl, o čem je řeč. Není třeba ani takto dlouhý výpis, stačí jeden dva pojmy a začnou vás, kteří se trochu orientujete, svrbět prsty a nohy, vykreslujete si ta místa, vidíte se v akci, je to tak? Biková centra skvělé zábavy bez hluchých míst, bez prázdných přejezdů. Každý metr žádající soustředění, přinášející výzvu a čirou radost, posunující nás v našich dovednostech, vyvolávající ještě větší chuť. U toho všeho nejen parta přátel, ale desítky i stovky podobně nadšených jedinců. A veškeré potřebné zázemí, které vás zbaví starostí. Ano, trail centra a bikeparky. Právě o nich pojednávají následující stránky.

Zmapovali jsme 24 zajímavých lokalit. Po bok velkých a zavedených jsme přidali ty, které se teprve rozkoukávají, začínají anebo nabízejí jen krátkou trať, což jim nebere na zajímavosti. Po bok resortů pro ostré terénní střelce jsme zařadili ty, které ocení i rodiny s dětmi. (V jednom případě pak především rodiny s dětmi.) Po bok uměle zbudovaných center, ať už jde o ta s lanovkou či bez ní, jsme přidali ta, jež spoléhají na přírodní stezky, vhodně pospojované v zajímavé okruhy. Podobně pestrá jako složení center bude, věříme, i čtenářská obec, jíž se tento speciál dostane do ruky. Po boku těch, co již mají zkušenost, stanou ti, který podobný rozměr ježdění na horském kole teprve objeví.

Jezdit na kole se dá úplně všude. Od vyprahlé Afriky přes vrcholky Alp či Himalájí až po Antarktidu. Všude tam se člověk podíval s kolem. Bikeři vzývají Kanadu, Ameriku, Alpy. Neplatí ale nakonec i o bikování na českých trailech, že všude je dobře, ale doma nejlépe? Zkuste se o tom letos přesvědčit. Zkuste česká centra. Už jen proto, že za všemi je obrovský kus práce pro nás, bikery, a my ji můžeme nejlépe ocenit naší návštěvou. Zkuste více lokalit, najděte si své favority, ale neupínejte se k jedinému – pestrost ještě znásobí radost z ježdění.

Přejeme vám skvělou sezonu 2017 a spoustu fantastických zážitků!

Rudolf Hronza

hronza@vpress.cz

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu