Je třeba vyrovnat síly

25.6.2019

Vždycky jsem inklinoval k individuálním sportům a individuálním aktivitám. Nekritizuji, nevysmívám se, každý to máme nějak. Na kolektivních sportech mi vadilo, že musím čekat až někdo takzvaně přihraje, nebo být závislý na chybách druhých. A víte, co mi vadí nejvíc? (To vám přijde určitě směšné.) Jak se všichni oplácávají, dotýkají se a lezou po sobě. To nemám rád… Mám rád svůj prostor. Jsem raději sám za sebe, nebojím se nést odpovědnost za své chyby, výkony a rozhodnutí. Proto jezdím na kole. Ano, jsem o mnohé ochuzen, asi především o sdílenou radost. Souhlasím. To neznám.

Jsou ale chvíle, které sdílím rád, nejlépe se svými nejbližšími, a jsou to i chvíle společného sportování. Přemýšlel jsem o tom, které sporty mi to umožňují, a zjistil jsem, že s kolem bude trochu problém. Ano, problém je, mají-li lidé rozdílnou výkonnost nebo rozdílné dovednosti. Jeden se strhá a druhý si nezajezdí. A když se silnější slabšímu přizpůsobí (i když se přizpůsobí rád), stejně se často dostaví výčitky a pochyby, jestli to za to stálo (oběma stranám). Podobné je to na běžkách. Maličko jiné je to na sjezdovkách. Rychlejší může držet místo ve frontě (pokud ještě někde nějaké jsou), nebo počkat dole a čas na sedačce už jste zase spolu. Je to takové napůl. Tenis? Jeden pinká a vrací míčky, druhý se cítí trapně. A tak je to skoro se vším. Zjistil jsem, že nejrodinnějším sportem je golf. Čtveřice musí jít spolu, byť každý hraje různý počet ran, a je neustále bok po boku, má čas sdílet hru i si povídat. Lidé při golfu si jsou neobyčejně blízko a nemají úniku. To je na něm to hezké.

Do sféry totálně rodinných sportů vracejí cyklistiku elektrokola. Tolik mých známých se neustále ptá po doporučení na půjčení elektrokola na dovolenou! Pro manželku, jak jinak… Na vyzkoušení. Silnější dupe, slabší si pomůže motorkem. A když mají elektrokola oba, jeden si dá mód Eco a druhý Turbo. Síly se vyrovnávají. Skvělá dovolená! Ponechme teď stranou, že následující kroky jsou jako přes kopírák. Oba se do elektrokola nadchnou a manželce se po vrácení půjčeného nějaké rychle koupí. Manželka pak na chlapíka neustále čeká, takže se hledá druhé elektrokolo i pro něj, a protože to první bylo koupeno zbrkle a narychlo, časem se shání lepší za to první. Počítáte dobře, chtěli jste jedno a už kupujte třetí elektrokolo. A neustále vybíráte. Je to vývoj. Kdo elektrokolo nevyzkoušel, ten ho nepochopí. Kdo nevyzkoušel více elektrokol, ten nepochopí, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Alespoň to jsme udělali za vás, otestovali jsme 23 elektrokol ze tří různých kategorií. Předejděte chybám při výběru a vyberte rovnou to, co vám dokonale padne.

Ten vývoj ve výběru a koupi elektrokola absolvuje skoro každý. Možná je to trochu úsměvný proces, ale pokud je to vývoj, jehož konec tmelí rodiny a vztahy a umožňuje prožít společné chvíle, případně přivede či vrátí k pohybu jednoho z členů rodiny, který by jinak zůstával doma, je to skvělé. Nové elektrokolo v rodině vyrovná síly, ale může také způsobit celkový převrat. A to je na něm úžasné. Nechť je vaše volba šťastná.

Martin Raufer

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu