O SNOBECH, NÁSTROJÍCH A ZÁŽITCÍCH

13.2.2018

V minulém vydání Vela jsem reagoval na dotaz čtenáře, proč dlouhodobě testuji zrovna tak drahý gravel bike, když se dělá i levnější verze. Vysvětlil jsem dané okolnosti. A jako reakci jsem dostal e-mail, tentokrát od čtenářky.

„Po Vaší odpovědi jsem přemýšlela. Dá se sehnat kvalitní kolo do 20 000–30 000 Kč? Nebo až za 50 000 Kč? Připadá mi, že dnešní doba je úplně někde jinde, než má být. Kolo, ta úžasná a obyčejná věc, a kde dnes je! Znám plno frajerů, co mají drahá kola jen proto, že na to mají a chtějí být in. Vyjedou třikrát do roka. Ostatní jezdí často a velmi rádi, ale bohužel na drahé kolo nedosáhnou. A kde je oblečení, přilba, servis a další… Myslím, že z kola se stal velký obchod. Dále tu máme z posledního Vela ne zrovna finančně dostupné lokality Írán a Kolumbie. Od čtení jsem se odradit nenechala, ale… Dnešní svět se točí jenom kolem peněz. Když je máte, můžete mít skoro všechno. Smutný to příběh.“

Podstata řečeného, jíž bych rozuměl, je ta, že spousta lidí řeší kola, namísto aby se zabývala samotným ježděním, tedy prožitky (ale tak je to ve všech oborech, nejen v cyklistice – a bohužel zejména v oboru jménem život). Řeší se přehnaně nástroj, nikoliv cíl, řeší se věc (zbytečné), ne zážitek (důležité), k němuž je ta věc pouhým prostředkem. Je to stejné nejen napříč obory, ale rozhodně i napříč příjmovými skupinami. Kdo má na kolo 20 000 Kč, zaobírá se jím (a jeho vylepšením, další výbavou a podobně) mnohdy stejně přehnaně jako ten, kdo na něj má 250 000 Kč – jen se poplatně míře možností mění objekty zájmu a jejich cena. A kdo má kolo za 20 000 Kč, přemýšlí o kole někoho jiného, kdo vlastní stroj desetinásobně dražší! Když už něco, pak toto je onen základní špatný princip. Ne to, že někdo má dražší kolo než jiný, a ještě na něm méně jezdí, drzoun špatný.

Jsme zaslepeni pozlátkem, ale uniká nám podstata. Myslím, že ti, co jezdí rádi a často, ale nedosáhnou na nějak extra drahé kolo, to potvrdí. Že tím nijak zásadně netrpí. Horší to možná mají ti, kdo mají kolo skvělé, ale nemají na něj čas. Je tolik nefér kohokoliv soudit po jednom setkání. Kohokoliv vůbec soudit.

Neřekl bych ani to, že to je špatnou dobou. Doba je naopak skvělá; co by naši předci dali za to, aby se měli tak, jako se máme my teď, bezpečně a v hojnosti. Aby mohli řešit takovéto nesmysly namísto věcí fatálních pro život. Někteří z nás spíš ještě pořád nepřijali fakt, že nůžky příjmů jsou prostě rozevřené a že jedna strana na té druhé vidí možnosti, které jsou jí odepřeny – z nějakého důvodu, objektivního či vyvolaného okolnostmi.

Část lidí určitě v mailu naznačeným snobstvím stižena je. Jenže opravdu? Když „máte peníze“, možná to ani není snobství. Prostě máte hodně peněz, tak si jen chcete koupit hodně dobrou věc. Když máte středně peněz, taky si koupíte středně dobrou věc a ne tu nejobyčejnější. Opět stejný princip, jen na různých „levelech“. Nevím, jestli bych sám obstál před svou současnou filozofií „kupuj to, co využiješ, co odpovídá tvým potřebám“, kdybych měl desetkrát více peněz. A nejspíš to nikdy nezjistím, a tak si dál mohu hrát na uvědomělého chlapce. Ani tento princip nevnímám negativně – pokud opravdu nejde o snoba s nekonečnou potřebou povyšovat se nad ostatní. Tam už je to prázdné. Podobné to je i se zmíněným cestováním a tak dále.

Tohle téma je věčné a dá se o něm psát a psát. Podstata je ale vlastně trapně jednoduchá. Přejme a bude nám přáno. Není to klišé. Přejme, tudíž nezáviďme, neřešme jiné, nezanášejme si mysl zbytečným bordelem, a bude nám dopřán spokojenější život. Užívejme si svůj koníček, užívejme si tu pospolitost stejně nadšených lidí. Užívejme si ji po svém a nesuďme za totéž ostatní. Žijeme v době rozdílů, odlišností, stádních i osobních, materiálních i duchovních, rovných i klikatých cest životem. Nejlépe nás jimi provede tolerance, pokora a lidskost. Případně nějaká jistota. Ve Velu ji myslím máte – prožívá s vámi vaše hobby, jede na stejné vlně a myslí na vás, na vás i na vás (už jen obsahem), byť jste každý trochu jiný. Tak jako my tady.

Rudolf Hronza

2 komentářů

Klikněte zde pro vložení komentáře

  1. Václav Bohuněk (vaclav.bohunek@***) napsal:

    Ano. Pisatelka mailu přesně vystihla důvod, proč jsem přestal kupovat a číst časopis VELO. V mém životě je několik jistot. Zcela jistě si už nepořídím kolo za 150.000 , zcela jistě nepojedu bikovat do Izraele, Iránu ani do Kolumbie, zcela jistě nebudu už na kole závodit, a to, jak bych udržel v provozu nebo mírně vylepšil všechna moje čtyři kola, aniž by mě to finančně zruinovalo, se ve Velu dozvím jen málokdy.

  2. Honza (honza.nakole@***) napsal:

    Ta paní nevidí, že těch několik bohatých lidí, co si koupí kolo za 250 000 Kč tím platí vývoj technologií, který po pár letech spadnou na kola za 20 000 Kč.
    Sám vím, jaké to bylo, když jsem na kole za 10 000 Kč předjížděl nablýskané cannondalisty a teď jsem rád, když jedno ze svých tří kol (výrazně dražších) vytáhnu občas ven 🙂

Menu