Přihlašování rychlých elektrokol

5.4.2018

Nově vyšlapaná cestička

 

připravila Slávka Chrpová

foto Rudolf Hronza a archiv značky Specialized

 

V loňském druhém číslo tohoto časopisu jsme vám představili modelovou řadu značky Specialized Turbo Vado. Její poslední dva modely 5.0 a 6.0 spadají do kategorie rychlých elektrokol, tedy těch, jejichž motor se nevypne při dosažení 25km rychlosti, ale lze ho používat až do 45 km/hod. Značka Specialized postavila celou image této řady právě na výkonnějších typech. Ve smyslu hesla „Busy lives call for faster bikes“ (časově velmi náročný životní styl volá po rychlejších kolech). Právě proto se nespokojila s konstatováním, že v Česku tato rychlá kola prý nejde přihlásit, a učinila řadu postupných kroků, jejichž výsledkem je možnost legálního přihlášení, a tedy provozování i na našich komunikacích.

 

Přestože dovozce či prodejce sám nemá povinnost upozorňovat nebo instruovat zákazníky, kteří si koupí rychlé elektrokolo, jak s ním nakládat, kde všude na něm mohou jezdit a co všechno musí udělat, než na něj sednou, rozhodli se ve Specializedu zlepšit informovanost a usnadnit a zefektivnit zákazníkům cestu následně po koupi. A to jako první ze všech dodavatelů na českém trhu.

 

Soubor instrukcí

Předně zjistili, že provozovat rychlé elektrokolo na silničních komunikacích bez provedené registrace a bez uzavřeného povinného ručení je protiprávní a sankce jsou shodné jako při použití neregistrovaného anebo nepojištěného auta či motocyklu.

Co se týče povinného vybavení elektrokola, to bylo vyvíjeno podle požadavků EU, které výrobce získal předem. Ale pokud byste si kupovali kolo od jiného výrobce, je třeba mít na levé straně řídítek integrováno zpětné zrcátko. Dále na kole musí být funkční mechanický či elektrický zvonek. Povinné jsou též odrazky na pedálech a na pláštích či ve výpletu kol. Jakmile nastartujete, spustí se také světla jako povinná výbava, přední v dostatečném výkonu i pro noční jízdu. Při stisknutí brzdy se musí rozsvítit zadní – brzdové – světlo. Dále je nutná registrační značka, která taktéž musí být osvětlená. Jak ji získáte, zjistíte v tištěné verzi.

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu