Nedotknutelné rekordy

28.7.2021

Některé by měly zůstat nepřekonány, maximálně vyrovnány. A netýká se to jen toho na letošní Tor de France nejsledovanějšího v počtu etapových triumfů, ale třeba i čtyř kostek z Paříž-Roubaix v plichtě De Vlaeminck vs. Boonen, tří titulů profesionálního mistra světa nebo pěti žlutých trikotů, jak by o tom mohl vyprávět Armstrong, který neukočíroval svoji chorobnou ambicióznost, dostal se na sedm trofejí a přišel o všechny.

Cavendish tedy uhrál s Eddym remízu a sympaticky přiznal, že nehráli na stejném hřišti. O to, myslím, v honbě za 35. vítězstvím ani nešlo. Každému přece bylo jasné, že se tu nejedná o překonání glorioly nejúspěšnějšího cyklisty historie, a věděl to dobře i jinak sebevědomím nešetřící Cav. Přesto je ta čtyřiatřicítka magická a myslím, že i zůstane.

Nic to neubírá na Britově úžasném comebacku srovnatelném s podobnými počiny Bartaliho (ovládl celkové pořadí Tour deset let po svém prvním titulu – 1938-48) či LeMonda, který vyhrál po tříleté pauze, během níž se vrátil ze záhrobí, když ho švagr postřelil při lovu. Vyhrát hromadný dojezd na Tour de France třináct let od toho prvního a šest od předchozího, navíc čtyřikrát během jednoho ročníku a ještě k tomu ve 36 letech, to popírá všechna tvrzení o tom, že sprinter s věkem zpomaluje. Ale jsem skoro přesvědčený, že Mark už příští rok jako první pásku neprotne. Jednak bude na startu i Sam Bennett (ačkoli v jiném dresu), Caleb Ewan nejspíš nevypadne už ve třetí etapě, Merlier nebo Philipsen (Alpecin se snad poučí a nepošle na start oba své rychlíky, kteří jsou sice skvělí sprinteři, ale mizerní rozjížděči…) budou zase silnější. Vrátí se Groenewegen a čekat další rok na příležitost nebude chtít zotavený Jakobsen, který má s Deceuninck-Quick-Step smlouvu až do roku 2023, a lišák Lefevere určitě nevypustí do nejdrsnější sprinterské arény oba dva své vlčáky, takže se může klidně stát, že to letos byla Cavova poslední Tour de France. A tak by to mělo zůstat. Kvůli jeho sdílenému rekordu i kvůli jeho bilanci zakončené čtyřmi trefami.

Máte pocit, že si Tour mohla svůj druhý a třetí týden letos ušetřit? Pravda, v dramatičnosti a intenzitě událostí těžce pokulhávaly za tím prvním, jenomže kouzlo úplně neztratily. Právě sledování Cavendishe v jeho tažení za rekordní metou, celkem 11 úspěšně dokonaných sólových úniků, otevřený průběh horského seriálu s Vingegaardem v hlavní roli a názvem „Rupne dnes, až zítra, nebo snad vůbec?“ a především úžasný hattrick Van Aerta, snad stály za to vydržet u Tour až do konce.

A že prý to bude v příštích několika letech jako přes kopírák podobně jako v érách panování Anquetila, Merckxe, Hinaulta, Induraina i Frooma? Že ten kluk ze Slovinska, který ani neví, co znamená na kole trpět, teprve započal svoji mnohaletou nadvládu? Vždyť znáte můj názor.

Pět a dost!

Kamil Hofman

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu