Magie čísel

30.1.2020

Vždy mě fascinovala, a to jsem rozhodně nepatřil v matematice k premiantům třídy. Čísla totiž mají svoji logiku, řád a zároveň se s nimi dá kreativně hrát. A to mě baví.

Hrou čísel je už samotný titul tohoto časopisu s pro silničáře ikonickou převodovou matematikou v názvu. A letošní rok je číselnou magií nabitý. Vezměte si jen počítačový přepis data Nového roku: 01012020. Nádhera.

Letopočet MMXX neboli 2020 nás vedl k oslovení dvaceti osobností české cyklistiky s dotazem, na co se letos nejvíc těší. Končí druhá dekáda 21. století a my načínáme poslední dvacítku čísel vedoucí k první stovce vydání, protože časopis, který držíte v ruce, je 81. číslem 53×11.

Letošní číselná magie má pro mne i osobní kouzlo. Od Silvestra až do začátku letních prázdnin totiž počítáme silničářskou časopiseckou násobilku doma se synem. Jemu je 11 a mně 53…

Když těch 53×11 rozložíme poněkud nematematicky na součet základních cifer (583 = 5 + 8 + 3 = 16 = 1 + 6 = 7), dostaneme číslo 7, ale letošní ročník časopisu má pořadové číslo 13. Tak si vyberte to své šťastné.

Baví mě také teorie lichých a sudých roků. Ale vůbec bych se nezlobil, kdyby v případě Zdeňka Štybara v letošní sezoně neplatila. Dosud se mu totiž na Paříž-Roubaix dařilo spíš v těch lichých (2013 – nebýt kolize s divákem, nejspíš by vyhrál, 2015 – 2., 2017 – 2., 2019 – formu měl minimálně na pódium, ale do úniku naskočil dřív kolega Gilbert). Letos je sudý, přesto může být konečně Štybyho. První český Monument, to by bylo Numero Uno!

Všechno je jednou poprvé. Třeba kreslená obálka našeho časopisu z dílny ilustrátora a fanouška cyklistiky Lukáše Tomka alias Luka Tomskiho. Věřím, že se vám líbí.

A ještě jedna premiéra týkající se čísel mě nedávno zaujala. To když Luca Scinto, bývalý profesionál (GB-MG, Mapei) a dnes manažer ProTeamu Vini Zabù KTM (dříve Neri Sottoli) zakázal svým jezdcům používat v závodech měřiče výkonu a tepu. „Jsou posedlí watty a čísly a nechají se jimi příliš ovlivňovat. V tréninku jsou to užitečné údaje, ale chci, aby zase závodili svobodně. Nehodlám řídit roboty,“ přeje si italský průkopník. Třeba je to jen první vlaštovka, co jaro nedělá, ale…

Dosti čísel. Kolem a kolem, cítím, že to letos bude pro kola skvělý rok. Rok s magickým letopočtem 2020.

Kamil Hofman

Foto: Stefi

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu