Láska a nenávist

29.6.2018

Předesílám, že nepatřím k těm, co mají tendenci zužovat silniční cyklistiku jen na Tour de France, nebo ji přehnaně adorovat. Zároveň nepopírám, že mám k ní zvláštní pouto, protože ta Stará dáma si jednoduše zaslouží mimořádnou pozornost a dvoření. Poprvé jsem jako novinář propadl jejímu kouzlu už před čtvrtstoletím a od té doby se prohluboval můj vztah v duchu rčení láska a nenávist.

Poslední dobou jsem měl takřka pocit, že už se na setkání s tou panovačnou madam ani netěším. V červenci to bude naše dvacáté rande, a to už, jak sami uznáte, prvotní zamilování nefunguje. Docela nedávno jsem zvažoval, že tohle kulaté číslo bude zároveň znamenat symbolické završení. Že už toho bylo jednoduše dost. Docela obdivuji kolegyni fotografku Markétu Navrátilovou, s níž jsem debutoval na Tour v roce 1992. Ona si dokázala jednoznačně říct – stačilo, na Tour končím, už mě na ní neuvidíte. Sice překážky a hektika spojené s moderní Tour otravují, zároveň jde o drogu, jíž se těžko brání a jejíž návykové účinky zůstávají veskrze pozitivní.

Ne, nechce se mi dlouholetý vztah s tou namyšlenou dámou skoncovat. A teď to vím ještě zřetelněji. Po přečtení rozhovoru Filipa Grima s ředitelem Tour Christianem Prudhommem, který 53×11 poskytl exkluzivní interview v sídle společnosti A.S.O. v Paříži, jsem si znovu ověřil, že Grande Boucle je víc než závod, že je – slovy pana direktora – vášeň, šance, pouto. A hlavně úsměv. Úsměv na tvářích fanoušků, jejichž nadšení nesmí opadnout.

Rozumím mu, možná i proto, že jsem novinář, stejně jako Prudhomme svojí původní profesí. Ostatně, je to v duchu více než stoleté ředitelské tradice na Tour. Vždy ji vedli muži od pera, ať už to byl otec zakladatel Henri Desgrange, jeho nástupce Jacques Goddet, Jean-Marie Leblanc, který dokonce okusil Tour de France v roli závodníka, redaktora pořadatelského deníku L´Équipe i principála závodu, nebo právě Prudhomme.

I pro něj představuje závod, který vede již tucet sezon, vášeň. „Miluji Tour, ale na mé stopě nezáleží. Záleží na lidech kolem, kteří ji sledují, a na jejich vášni, ta musí vydržet,“ zdůrazňuje v našem rozhovoru.

Díky, pane řediteli. S tou mou zase můžete po krátkém váhání počítat.

Na shledanou nad stránkami příštího vydání, speciálu k závodu, k němuž nemůže zůstat žádný fanoušek cyklistiky lhostejný.

Kamil Hofman

 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu