Čistá hlava

7.5.2019

Spousta lidí si jde na kolo takzvaně vyčistit hlavu. Rozumím tomu. Ale nejsem si jist, že to tak u mě funguje beze zbytku. Jízda na kole je u mě po těch letech úplně automatická činnost, na níž se moc nemusím soustředit. V drtivé většině případů jedu tam, kde to znám, často cestou do práce a z práce. Rozumím tomu, že fyzická zátěž a čerstvý vzduch jsou něco jako relax, ale mně se hlava naopak rozjede na plné obrátky. Na kole mě napadají věci, opakuji si rozhovory, spřádám plány. Často bych si pak doma potřeboval rychle začít psát poznámky nebo články nebo začít jinak pracovat. Hlava ale potřebuje vypnout, pozornost je třeba zaměřit na konkrétní činnost a nerozptylovat se. Mindfulnes – zaměřená pozornost, je velký trend posledních let, jakási terapie. Nutnost. My, co jezdíme na kole, to víme už dávno, ale ne vždy to tak funguje.

Moje hlava vypíná, když dělám něco nového, něco složitého, například nějaká koordinačně složitá cvičení. Když dostanu pohybový úkol nebo něco, co mi nejde, co pro mě není samozřejmé, třeba plavání, gymnastika nebo tanec, nemůžu jinak, než se na to zcela soustředit. Ten čas nemyslím na starosti, na práci, na nic.. jen na to.. na ten pohyb, na úkol, který mám splnit. Naprosto dokonalý je ten stav při golfu. Ta míra naprostého uvolnění a totální pozornosti na konkrétní pohyb jsou v přímém rozporu, a proto je tak fascinující se na té hraně pohybovat. Jakmile spadnete na jednu nebo druhou stranu nebo začnete myslet na ptákoviny, ránu nedáte. Golf je obrovský relax, vypnutá hlava, totální zaměření pozornosti.

Přemýším, kdy totéž zažívám na kole. V extrémně těžkém a neznámém terénu! V těch chvílích mě řízení potřebuje celého. Rozumím těm, kdo se na kole honí  za adrenalinem. Možná se jen honí za totálním odpojením hlavy! Při navigaci neznámým terénem, tam platí totéž. A pak, když se jen kochám. To je nejtěžší, ale uchvátí-li mě fascinující pohled do dáli, je to tam. Slunce se opře do tváře a vy hledíte… a čas plyne, aniž by ho někdo měřil. Pořád si myslím, že když se k tomu přidá fyzická činnost, únava, vyčerpání, tak ty stavy naskakují snáz a častěji. Já k tomu ale potřebuji nové podněty, nové prostředí, nové situace. Myslím, že proto lidé tolik cestují. Nejen kvůli poznání nového, ale proto, že díky novému a neznámému snáze odpojí hlavu. Je to nezbytné. Jedete-li na kole, myslete jen a jen na to, na to, co je kolem vás, co vidíte, co slyšíte, jak dýcháte. Zaměřte svou pozornost. A vyčistěte si hlavu, odpojte svoji mysl!

Čistou hlavu nejen na cestách přeje

Martin Raufer

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu