Blýskání na lepší časy ve skromných

21.9.2018

Není každý rok posvícení. Tohle moudré lidové rčení je potřeba si občas připomenout. V letošní sezoně si česká silniční cyklistika až do půlky září nepřipsala žádné prvenství na úrovni World Tour a jen dvě v druhé nejvyšší kategorii závodů HC, a to konkrétně v březnové jednorázovce Ronde Van Drenthe v podání Františka Sisra a v etapě na srpnovém Arctic Race of Norway, které má na svědomí dosud především cyklokrosař Adam Ťoupalík. Jinak nic, jen dílčí úspěchy v menších závodech.

Co naplat, jsme namlsáni triumfy minulých sezon, ale fakta uprosit nelze. Kreuziger, Štybar nebo Hirt museli především pomáhat, Vakoč a König se ocitli dlouhodobě na marodce, Schlegel už poznal lepší sezony, navíc si v srpnu znovu zlomil klíční kost a borci stáje Elkov jako kontinentální celek na závody vyšší kategorie ani pozvání nedostali.

 

Přesto mám pocit, že se právě letos odehrává v naší skromné silničářské elitě něco výjimečného, převratného. Může za to skutečnost, že se našim cyklistům i cyklistkám otevírají nové možnosti. Josef Černý míří z třetí rovnou do první ligy, naději vydat se stejným směrem a do stejného týmu v sobě stále uchovával i František Sisr, zatímco Michalu Schlegelovi jeho agent shání místo v některém z druhodivizních italských celků. Úřadující mistryně Evropy Nikola Nosková si novým angažmá v Cervélo-Bigla také polepšila, mezi profesionálky od příští sezony vstoupí dosud juniorka Markéta Hájková a usiluje o to i akademická mistryně světa Tereza Korvasová (s bývalou atletkou jsme v tomto vydání vyrazili na švih). Do prokontinentální ekipy Axela Merckxe míří největší domácí talent posledního desetiletí let Karel Vacek, zájem manažerů je i o Petra Kelemena, nebo Richarda Holce, který si už na podzim vyzkoušel stáž ve farmě stáje Bahrain-Merida v Itálii, kde by měl strávit i příští sezonu. Nakonec i v úvodu zmíněný prozatím převážně terénář Ťoupalík se chce víc soustředit na silnici a v Belgii se pro něj nabízejí zajímavé varianty na úrovni druhé divize.

V nečekaně pestrém přestupovém kvasu se prostě tvoří zárodky příštích významných úspěchů s českou trikolórou. Věřím, že se dostaví brzy.

Kamil Hofman

Foto: Jan Brychta a Josef Vaishar

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu