Tour není jen Sagan

5.8.2017

Přiznám se, že mne to zaskočilo, ačkoli si plně uvědomuji fenomén nejpopulárnějšího cyklisty současnosti. Nikdy jsem nepochyboval o tom, že Peter Sagan silou své osobnosti a sportovního mistrovství přivedl ke sledování cyklistiky zcela nové fanoušky, kteří do té doby tento sport vůbec neobjevili. Až teď jsem ale zároveň pochopil, že mnozí z nich vůbec nejsou příznivci cyklistiky v tom duchu, co si pod tímto pojmem představuji. Tedy že projevují přízeň cyklistice. Ve skutečnosti jí nerozumějí a v podstatě ji ani nemají rádi. Jen fandí tomu svému. V tomto případě Saganovi.
Nic proti tomu, ale hlášky typu „bez Sagana pro mě Tour skončila" nebo v mezinárodní podobě „No Sagan, no Tour", které se na internetu zhusta vyrojily po vyloučení (mimochodem bezpochyby neoprávněném) mistra světa z letošního ročníku, mě pobuřují a svědčí o tom, že jejich autoři v podstatě cyklistikou pohrdají. Je to jistě jejich věc, jen prosím, ať nemají tu drzost se nazývat fanoušky cyklistiky. Jsou to „jen" fandové Petera Sagana. Nic víc.
I mne ochudilo Peterovo předčasné balení kufrů o významnou část očekávaných zážitků z letošní Tour, ale nehodlám tuto více než stoletou snahu „co nejrychleji na kole objet Francii" bagatelizovat na souboje fanouškovských oblíbenců.
Stejně jako cyklistika není jen Tour de France, tak Tour de France není jen Sagan. A za mne platí pro mnohé možná provokativní: Tour dělá Sagana, ne naopak.

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu