5 v 1

28.2.2017

To nám ta druhá stovka začala pěkně zhurta. Tour de France se ve svém 101. ročníku zase jednou dostala na první příčky hitparády českých hospodských témat. Nejdřív kvůli Kreuzigerově neúčasti, pak v reakci na pády, kostky, odstoupení dvou největších favoritů, Saganovu sérii druhých míst a nakonec kvůli neustále stoupajícímu Königovi.
Ředitel závodu Christian Prudhomme po loňském jubilejním ročníku nenastolil úsporný režim a načal další stovku vydání s visačkou Grande Boucle v pokračujícím plném tempu koncentrovanou esencí cyklistiky. Letošní Tour byla závodem s přídomkem 5 v 1. Na úvod „Mini Lutych" na anglickém území, pak deštivé „malé Roubaix" v severní Francii, pouť Vogézami ve střední části, jež by samy o sobě byly svým členitým terénem schopny rozhodnout jakýkoliv jiný etapák, a teprve potom tradiční dvojboj Tour v Alpách a Pyrenejích. Pořadatelé se nerozpakují objevovat nové, experimentovat a výsledek je znát. Tedy, chapeau!
Boj o žlutý trikot sice prakticky od druhého dne eliminoval jediný muž, jenomže Tour nabídla tolik jiných vzrušujících momentů, že těžko můžeme mluvit o nudě. Odpověď na otázku, kdo je nejvšestrannějším silničářem dneška, sice dala jednoznačnou, ale zůstala řada dalších nezodpovězených.
Předně – koho by nezajímalo, zda by Nibali odolal soustředěnému náporu Tinkoff -Saxo v čele s mimořádně motivovaným Contadorem, kdyby si už v desáté etapě nezlomil nohu. Španěl by zřejmě s podporou Majky, Rogerse či Roche rozpoutal v horách peklo a Nibaliho by jistě prověřil víc než Peraud nebo Pinot. Ale smazal by ony dvě a půl minuty poztrácené na kostkách? Poradil by si proti přesile, když Westra, Scarponi, Fuglsang a Kangert se zdáli být v závěrečném týdnu už dost utahaní?
A kdyby startoval Kreuziger a převzal roli náhradního lídra po Albertovi, jak by dopadl jeho souboj s krajanem v první desítce, který jsme tolik vzývali? Škoda, že se to nedozvíme. Zatím.
Proto si važme nezpochybnitelné reality, že totiž druhý rok po sobě máme zástupce v top ten největšího etapového podniku planety, že díky „Kenyho" sdílnosti jsme mohli niterně nahlédnout do psychických proměn jezdce v třítýdenním martyriu a že celá světová cyklistika zaznamenala nejen vzkříšení kolébky závodu číslo jedna, ale registruje také sedmého vítěze Tour de France v posledních sedmi ročnících. A to je dobré znamení, báječné. Sedmiletou sérii s dominancí jednoho muže jsme tu už měli.

Menu