Vakoč o budoucnosti a charitě

13.10.2017

Cyklista Petr Vakoč dnes na tiskové konferenci oficiálně oznámil, že bude i v příštím roce jezdit v profesionálním pelotonu v barvách stáje Quick-Step Floors. Poté, co tým, za který závodí i Zdeněk Štybar, získal jistotu dalšího působení ve World Tour, vyřešila se i budoucnost pětadvacetiletého Vakoče. A věří, že v nové sezoně by se mohl po letošní odmlce znovu objevit i na některém ze závodů trojkoruny Grand Tours.

“Měl jsem kontrakt s podmínkou, že se rozhodne do července, zda tým bude pokračovat dál, protože hrozilo, že skončí. Až do skončení Tour de France jsem si tak nemohl být jistý. Teď už mám v tomto ohledu klid. Sezona se týmu vydařila, sponzoři zůstávají, já tudíž také zůstávám. Prodloužil jsem i na rok 2018 a během příštího roku se uvidí, co bude dál,” řekl Vakoč novinářům na dnešní tiskové konferenci.

“Jsem hrozně rád, že mohu dál pokračovat, protože jsem v týmu spokojený,” pochvaloval si. I ve chvílích nejistoty zůstával optimistou. “Věřil jsem, že tým bude pokračovat, proto jsem se ani po ničem novém nepoohlížel. Museli dát do července vědět, takže jsem si i říkal, že pak by případně byl ještě čas,” připomněl Vakoč.

Tým opouští řada starších borců, což mu může pomoci. “Odchází hodně zkušených závodníků a mně se může na nějakém závodě snadno stát, že tam rázem budu nejstarším závodníkem z týmu,” pousmál se Vakoč.

V prvním týmu bude už devět lidí, kteří prošli v minulosti výběrem Klein Constantia pro mladé závodníky, což byla jakási farma. “Je to super, protože s těma klukama se známe a skvěle zapadli. Třeba s Julianem Alaphilippem prožíváme úplně ten samý příběh a začneme spolu už šestou sezonu,” připomněl Vakoč.

Za pozitivní považuje i zásadní – a pro příští rok již potvrzenou – změnu v obsazení velkých závodů. “Na Grand Tours bude startovat jen osm závodníků, na dalších podnicích sedm. Na jednu stranu bude těžší se nominovat do týmu, ale já v tom vidím spíše mou výhodu. Jsem univerzální, mohu zastat více rolí. Změny se vůbec nebojím. Spíše věřím, že by mi to mohlo třeba i nějakým způsobem pomoci,” vysvětlil Vakoč.

Připustil, že rok 2017 nebyl výsledkově ani zdaleka v souladu s jeho představami. “Přitom jsem na tom byl výkonnostně zhruba stejně. Občas k nějakému dobrému výsledku chyběl jen kousek, měl jsem o něco více zdravotních problémů… Posbíral jsem ale hodně zkušeností a zkusil jsem si závody jako Eneco Tour, což věřím, že bude ku prospěchu do další sezony,” líčil.

Za nejcennější považuje druhé místo na Brabantském šípu, belgické klasice. “Jel jsem tam s tím, že chci obhájit loňské prvenství a vytvořil si tím na sebe určitý tlak. I proto mě potěšilo, že jsem závod zvládl a bojoval o vítězství, i když Sonny Colbrelli byl nakonec lepší. Potěšilo mě taky celkové 10. místo na etapovém BinckBack Tour,” připomněl Vakoč.

O programu příští sezony zatím nemá jasno. “Ještě nás čekají závody v Číně, kde já už nebudu, protože jsem sezonu ukončil, ale teprve pak někdy v listopadu se bude řešit program. Změnou je, že nebudu příští rok začínat v Austrálii, ale dám přednost přípravě a začnu v Evropě,” řekl.

Jasno má v tom, že by se po Giru 2015 a loňské Tour rád vrátil na některý ze závodů Grand Tours. “Letos jsem vynechal, rád bych jel zase Giro nebo Tour, Vuelta mě popravdě moc neláká, i proto, že bych přišel o jednorázové závody v této fázi sezony. Kdybych si měl vybrat, tak bych asi upřednostnil Giro, protože si myslím, že tam bych měl více prostoru. A já bych ho rád měl,” zdůraznil Vakoč.

Touží jet také tradiční závody na kostkách. “Šest let zpátky jsem jel Flandry a Roubaix do 23 let. I když to je mezi dospělými samozřejmě něco jiného, jde o závody, které mě hodně lákají a už tehdy se mi hodně líbily,” řekl Vakoč.

Kromě pracovního programu byl dnes na tiskovce oznámen i Petrův charitativní počin. Rozhodl se podpořit nadaci Pink Bubble. „Připravili jsme s Petrem charitativní akci, ve které budeme dražit celkem slušné fanouškovské trofeje. Máme tu třeba týmový dres Boba Jungelse, kombinézu Matteo Trentina, Petrův dres z Olympiády a kolumbijský dres Fernanda Gavirii. Všechny jsou podepsané, tak doufáme, že se nějací nadšenci pochlapí s nějakou pěknou sumou. Vše jde nadaci Pink Bubble, která se zabývá podporou onkologicky nemocných teenagerů a mladých lidí. Dále budeme dražit ještě třeba auto na víkend, helmu od Specialized, brýle od EKOI a v neposlední řadě večeři a trénink s Petrem.“ řekla moderátorka tiskové konference Radka Maurová

Dražba bude probíhat na oficiálních Facebookových stránkách Petra od dnešního večera do čtvrtku 19.10.

(tz)

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu