Ultracyklistický závod RACAS startuje za týden!

7.8.2020

Prolog nově připravovaného nonstop ultracyklistického závodu RACAS – Race Around Czechia & Slovakia odstartuje ve čtvrtek 13. srpna 2020 po 16 hod ze vsetínského Dolního náměstí. Trať okolo Česka a Slovenska vede co nejblíže podél hranic a její délka je 3.540 km s převýšením 36.000 metrů. Zázemí závodu je na Valašsku, které je uprostřed Česko-Slovenské hranice a nabízí se tak trasa ve tvaru ležaté osmičky, která se stala symbolem závodu.

V průběhu července jsme poctivě projeli a zrevidovali trasu závodu. Ta vede, jak už z názvu vyplývá okolo Česka a Slovenska, co nejblíže podél hranic. Po drobných úpravách a dotrasování je její přesná délka 3.540 km s převýšením okolo 36.000 metrů,“ upřesnil za organizátory Libor Procházka.

Obou letošních účastníků jsme se zeptali na jejich přípravu. Dan Polman chce těžit ze svých zkušeností z podobných závodů, které absolvoval a také trochu spoléhá na to, že jeho tělo k podobným závodům za ta léta dozrálo. ¨

Letos jsem díky změnám kvůli koronaviru “přešaltroval” a zcela změnil své zaměření. Rozhodl jsem se víc jezdit na MTB a závodit v disciplíně cross country, tedy krátké silové závody okolo jedné hodiny. Baví mě to a docela i jde.“ Upřesnil Dan Polman a dodal: „Ale když to porovnáte s ultramaratony, je to jako porovnávat sprint na sto metrů s maratonem. Jsem zvědav, jak se to na trati RACAS projeví. Bude to pro mě docela zajímavé zjištění a doufám, že ne moc negativní“

Jirka Severa, který s podobným typem závodu naopak nemá vůbec žádné zkušenosti, do toho jde po hlavě a sám říká: „Snažím se trénovat v rámci toho, co mi umožní práce a dostat se na kolo alespoň obden. Aktuálně mám letos najeto asi 9.000 km, uvidíme, jestli to na tuto akci bude stačit.“

Dost rozdílů najdeme i případě složení týmů obou. Zatímco Dan bude mít v rámci doprovodu dodávku a karavan a jeho tým bude čítat až devět členů, Jirka počítá s dvoučlenným týmem a pouze jedním doprovodným vozidlem.

Vzhledem k délce a náročnosti trasy je velmi těžké odhadnout průběh a dobu trvání celé akce. I proto jsme se rozhodli pro letošní prolog. Abychom měli konkrétní data a lépe jsme pak připravili „ostrý závod“ pro rok 2021,“ přesnil Libor Procházka a doplnil: „Nicméně u Dana Polmana můžeme vycházet alespoň z jeho účasti na podobných závodech ve světě a pokud by udržel podobné tempo jako na RAAM (Race Across America), zabral by mu RACAS zhruba sedm dnů. V takovém případě by projížděj Vsetínem do slovenské poloviny v průběhu pondělí 17. srpna 2020. Jirka Severa si sám stanovil limit na zdolání trasy na 10 dnů, tzn. denní průměr 350 kilometrů.

O průběhu závodu budeme průběžně informovat na sociálních sítích a především webu www.racas.cz, kde bude k dispozici i odkaz na sledování aktuální polohy obou zúčastněných závodníků, pokud byste je třeba chtěli někde na trati podpořit.

(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu