Ultra 400

31.5.2021

Vyznavači dlouhých tratí zahájili sezónu poctivým ultramaratonem bez podpory. V pátek 21. 5. si svoji premiéru odbyl závod 400 ultra.

Start i cíl byl umístěn v Autokempu Mostek ve stejnojmenné obci nedaleko Dvora Králové. Už jen pohled na mapu závodu sliboval velké dobrodružství a kupu nezapomenutelných zážitků. Trasa se klikatí přes Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, České Švýcarsko, Labské pískovce, České středohoří, Kokořínsko, Český ráj a Podkrkonoším zpět do Mostku. Jako niť s jehlou napichuje jednu perlu za druhou. Co oblast, to klenot české krajiny a parádní cyklistický revír.

Bezezbytku došlo k naplnění myšlenky organizátora závodu Jakuba Jaroše, který ještě před startem prohlásil: „Za závodem 400 ultra stála myšlenka uspořádat závod, který by byl na hranici ultra- a bikepackinkové akce. Závod, který by opravdu nebylo jednoduché absolvovat a který by byl tak dlouhý, aby ho byl závodník schopen zajet případně na jeden zátah bez spánku. Závod 400 ultra spojuje značnou dávku kilometrů s pořádným převýšením. Bonusem celé akce je, že je trasa zvolena tak, aby bylo i přes fyzické vypětí závodníka stále na co koukat.“

V pátek se úderem jedenácté hodiny vydal do pohybu peloton čítající 78 cyklistů, z toho 67 na MTB, 11 na gravelech. Do cíle v limitu 61 hodin se symbolicky dostalo 61 účastníků. Se 400 kilometry a převýšením 9000 metrů v náročném a často velmi bahnitém terénenu se úspěšně popasovaly i tři ženy. Před startem byla skloňována především dvě jména předních českých ultramaratonců. Na start se postavil Milan Hanyk (Mondraker racing team) – vítěz a rekordman závodu 1000 Miles a mistr ČR v MTB 24hodinovce. Svoji terénní ultracyklistickou premiéru se rozhodl absolvovat Dan Polman (Ultra Paka Racing Team) známý pro své výkony na silničních ultramaratonech (Race Across America, RACAS, český rekord 911 km / 24 h a jiné).

Oba favoriti jeli společně až do Hrádku nad Nisou, kde se asi na 150. kilometru oddělil Milan Hanyk kvůli nákupu. Dan Polman zvolil cestu těžšího nákladu a veškeré jídlo na 400 kilometrů si vezl v brašnách, také vezl o jednu lahev víc. Nakonec svůj náskok postupně zvyšoval. A to až tak, že ho při průjezdu rodnou Novou Pakou v sedm hodin ráno prošvihla většina fanoušků. Když se probudili, byl v cíli v čase, který dle jeho slov nepředpokládal ani on: 20 hodin, 55 minut a 35 sekund. Také Milan Hanyk potvrdil své kvality, když na trati strávil pouze 22 hodin, 18 minut a 45 sekund. Čas pod jeden den se podařilo stlačit i třetímu Ondřeji Hofmanovi (Prolog bike): 23 hodin, 38 minut, 20 sekund.

Dan Polman v cíli dodal: „Závod neměl chybu. Snad jen počasí, ale to je takové, jaké je, a nic se s tím udělat nedá. Bahna bylo mraky, myslím, že kolo je na tom hůř než já. Jelo se mi dobře, ale nevyhnul jsem se nováčkovské dani. V polovině noci jsem vyplýtval energii ve světle a jel na režim vhodný tak možná pro čtení ve stanu. I díky tomu jsem jednou hodně zabloudil. V lese před Bezdězem jsem jel skoro pět kilometrů sice po trase, ale v protisměru. Klasika, až do místa, kde jsem zjistil, že už jsem byl. Drobnější navigační chyby byly způsobené především tím, že jsem neměl v GPS podrobné turistické topo, ale pouze základní. Moje příprava na závod byla dost hektická, protože den před startem jsem dával do tisku novou knihu a teprve zkoušel brašny, které mi přivezlo PPL. Zkrátka punk. Kubovi Jarošovi děkuju za poctivou akci, do které dal hodně své energie. Velkým zážitkem byla i společná jízda s Milanem, naprosto pohodovým týpkem. Měli jsme si pořád o čem povídat, a když se oddělil, samota mi úplně nevoněla.“

Kategorii gravelů vyhrál celkově pátý Martin Chutný (25.49:28 hod.) a nejrychlejší ženou v cíli byla Michaela Sabovová (47.10:45 hod.).

Text / zdroj: Danielpolman.com a 400ultra.cz