Tým Nutrend Specialized do roku 23 z plného tréninku, s odhodláním a Čudlou na farmě…

5.12.2022

Tým Nutrend Specialized Racing má za sebou sezónu, kterou lze definovat: jako na houpačce… Tvrdá příprava směřující k zamýšleným výkonnostním cílům byla především v jarní části roku ovlivněna zraněními a nemocemi s poměrně dlouhou dobou rekonvalescence. Toto se bohužel týkalo obou talentovaných mladíků a českých reprezentantů v kategorii U23, Jana Zatloukala i Filipa Konečného. V průběhu sezóny se ale Honzovi i Filipovi podařilo tréninkové manko dohnat.

Jan Zatloukal vybojoval zpět dres Mistra republiky nejenom v olympijském cross country kategorie U23, ale i ve Short Tracku elitní kategorie mužů. V Českém poháru horských kol ovládnul Honza svou kategorii U23 a v celkovém pořadí mužů Elite mu náleží druhé místo. V rankingu UCI se usadil na pozici první světové stovky a české „dvojky“ za Ondřejem Cinkem a je nedílným článkem českého týmu na pozici důležitého, prvního úseku štafety, která vybojovala 6. místo na ME a 9. místo na MS. Honzův potenciál ale potřebujeme především pro vyjetí účastnické kvóty pro OH Paříž 2024. Finálový závod Světového poháru ve Val di Sole dokončil na 11. místě a stabilní pozice na úrovni první světové desítky je reálný cíl pro Jana Zatloukala v sezóně 2023, pokud bude zdravý a vyhnou se mu zranění. Velkou devizou pro Honzu je, že s vrcholovou cyklistikou zvládá kombinovat studium na vysoké škole.

Mistr České republiky Jan Zatloukal během finálového závodu Světového poháru ve Val di Sole, kde obsadil 11. místo

Foto: Michal Červený

Prvoročák v kategorii U23 Filip Konečný vstoupil do sezóny ve stylu, ve kterém absolvoval juniorské závody, tedy bez respektu a přímo na čelní pozice. Bohužel, opakovaná zlomenina klíční kosti v úvodu závodní sezóny a následný téměř dvouměsíční závodní a tréninkový výpadek byl pro talentovaného závodníka v sezóně zásadní. Přesto se mu podařilo vybojovat republikový bronz v kategorii U23 a stejnou pozici i v celkovém pořadí Českého poháru. V Short Tracku elitní kategorie mužů obsadil na Mistrovství Evropy v portugalské Anadii překvapivé 11. místo. Zásadní je ale Filipův progres v rankingu UCI, kde se dokázal posunout o více než 1300 pozic oproti své pozici na začátku roku, čemuž pomohla především kvalitní, bodovaná umístění v závodech Světového poháru. Filipa čeká v sezóně 2023 další tréninkové a závodní omezení v podobě maturity a přijímacích zkoušek na lékařskou fakultu a bude mít pro toto individuálně upravený tréninkový i závodní kalendář. Hlavní závody sezóny by Filip ale měl absolvovat připravený a bez omezení.

Filip Konečný navzdory zranění a dlouhému tréninkovému výpadku vybojoval bronz z republikového šampionátu kategorie U23

Foto: Pavel Křikava

S týmem Nutrend Specialized Racing je už delší dobu spjatý i talentovaný junior, úřadující Mistr republiky a vítěz Českého poháru, Ondřej Novotný, který závodí v barvách pražské Dukly a kterému v týmu přezdívají „Čudla“. V letošním roce Ondřej s týmem absolvoval několik soustředění. Pro rok 2023 je v plánu celoroční zahraniční závodní a tréninkový cyklus, který Ondřej absolvuje společně se svými staršími kolegy i kompletní materiálové zajištění od týmu Nutrend Specialized. Ondřej tak bude sedlat, stejně jako Filip s Honzou, celoodpružený Specialized S Works Epic s osazením SRAM AXS Eagle, vidlicí RockShox SID SL Brain, zadním tlumičem RockShox – Specialized Brain a teleskopickou sedlovkou RockShox Reverb AXS.

„Ondru celou juniorskou sezónu záměrně ponecháváme v mládežnickém týmu Dukly Praha, což je jakási naše farma, úzce s námi spojená a dlouhodobě materiálově podporovaná profesionálním týmem Nutrend Specialized. Ondra s námi zatím pojede jenom soustředění a vybrané závody. Juniorský závodní program bohužel ve většině nekoresponduje s programem elitních kategorií, takže je vhodnější, když Ondřej ještě rok zůstane se svými vrstevníky v Dukle, kde máme kvalitní a silný mládežnický tým a kolektiv vedený Jirkou Štěpáníkem s rozvíjejícím, denním tréninkovým a závodním programem nejenom v oblasti horských kol, ale také na silnici a v cyklokrosu. Do barev týmu Nutrend Specialized Racing by se měl Ondra převléknout až v sezóně 2024“. přibližuje plány s budoucí posilou týmu, trenér Viktor Zapletal.

Ondra Novotný bude v roce 2023 juniorskou nadějí české reprezentace v závodech JWS, ME a MS

Foto: Pavel Křikava

Tým Nutrend Specialized Racing od počátku svého vzniku zajišťuje i špičkové handicapované cyklisty. Barvy týmu hájí náš aktuálně nejúspěšnější handicapovaný handbiker, Mistr Evropy, medailista Mistrovství světa, Evropy a Světového poháru a čtvrtý muž paralympijského závodu v Tokiu, Patrik Jahoda. V sezóně 2023 se do závodů vrátí i dlouhodobý člen týmu, Michal Šiška, vítěz legendárního závodu Ironman na Hawai v kategorii vozíčkářů.

„Patrik už naplno zahájil přípravu nejenom na sezónu 2023, ale především na tu paralympijskou, 2024. Má jasný a jediný cíl – medaile z mistrovství světa a z Paříže 2024 a společně se svým realizačním týmem pro to dělá skutečné maximum. Chtěl bych touto cestou velmi poděkovat všem osobním partnerům Patrika, kteří se na jeho přípravě podílejí. V případě Michala jsem rád, že se vrací zpět do závodů, je závodící legendou českého handbike a paratriatlonu, pokud bude zdravý, bude bojovat o čelní pozice v rámci Českého poháru a pak se uvidí…“ doplňuje Viktor Zapletal.

Patrik Jahoda slaví bronz v závodě Světového poháru v kanadském Quebecku

Foto: Vojtěch Pavlík

Závody kategorií Hobby a Masters různých úrovní budou i v sezóně 2023 s nezpochybnitelným závodním zápalem a nadšením obsazovat mnohonásobný amatérský Mistr republiky, ale také Mistr Evropy Jirka Chyba, týmový mechanik a trenér mládeže Jirka Štěpáník a trenér Viktor Zapletal, což asi nejlépe vypovídá o kolektivní týmové filozofii.

Tým podle osobních požadavků jezdců obléká společnost Sýkora Sportswear a to nejenom v oblasti závodního, ale také civilního oblečení. Společnost Sýkora zároveň jezdcům vyrábí specializované přepravní vaky na kola, které závodníci a členové realizačního týmu sami navrhli podle svých zkušeností a potřeb s leteckou přepravou kol a materiálu. Boty, helmy, ruka vice, pláště a další doplňky používají jezdci v kolekci S Works Specialized. Sportovní výživu v celém svém portfoliu dodává společnost Nutrend. Ponožky v olympijské edici na které se členové Nutrend Specialized od prvopočátku vývojově podílejí zajišťuje firma Moose, která je zároveň i dodavatelem ponožek pro národní a olympijský tým. Maziva, tmel do bezdušových plášťů a související cyklokosmetiku používá tým od americké společnosti Finish Line.

Zajímavostí je, že všichni partneři týmu se zároveň podílejí i na dalších klubových aktivitách, což je především pořadatelství seriálu závodů v olympijském cross country pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, ŠKODA Pražský MTB pohár a výstavba volnočasového a tréninkového areálu horských kol „Traily Motol“ v pražském Motole.

Volnočasových závodů ŠKODA Pražský MTB pohár v olympijském cross country se v letošním roce účastnil rekordní počet bikerů z celé České republiky

Foto: Michal Červený

Areál Traily Motol vybudovali členové klubu ve spolupráci s Magistrátem Prahy během pandemie koronaviru, je celoročně udržovaný a slouží k tréninkům, závodům i volnočasovému ježdění široké komunity bikerů

Foto: Michal Červený

Členové týmu měli v průběhu října a listopadu na programu několik závodů v cyklokrosu, aktivní volno a postupný návrat do plnohodnotného tréninku formou individuální přípravy. Počátkem prosince tým absolvuje společné testy na CASRI a odjíždí na úvodní soustředění na Mallorcu. Poté budou následovat další zahraniční tréninkové campy a příprava, kterou završí blok šesti přípravných závodů v Řecku na přelomu února a března. V březnu se naplno rozjíždí závodní sezóna, jejímž cílem bude co nejlepší umístění v závodech Světového poháru, Mistrovství Evropy a Mistrovství světa a pomoc vybojovat pro národní tým potřebný počet bodů pro start nejlepšího českého bikera na olympijských hrách v Paříži 2024.

Tým Nutrend Specialized Racing je od počátku svého vzniku orientovaný na výkonnostní a profesionální cyklistiku. Jeho podpora směřuje k přípravě a zajištění mladých bikerů, reprezentantů České republiky v kategoriích junior a U23. V průběhu třináctileté historie prošla týmem řada talentů české cyklistiky, kteří dokázali vybojovat cenné medaile v závodech SP, ME, MS. Mezi ty nejcennější patří stříbrná paralympijská medaile z Londýna 2012 a křišťálový pohár pro vítězku celkového pořadí Světového poháru, Terezu Diepoldovou. Vítězství v seriálu juniorského Světovém poháru také slavila v roce 2014 Barbora Průdková. V týmu jsou hned tři držitelé trikotu se zlatými hvězdami. Mistrem Evropy v kategorii kadetů se dokonce 2x stal Jan Zatloukal, Jiří Chyba ovládnul evropský šampionát v cyklokrosu v kategorii Masters a posledním evropským mistrem v týmu je handbiker Patrik Jahoda, který titul vybojoval v časovce v roce 2021. Zatím nejcennějším úspěchem je zisk zlaté olympijské medaile z Youth Games v čínském Nan-Jing na kterém se podílela dvojice týmu Nutrend Specialized, Barbora Průdková a Jan Rajchart společně se silničáři, Nikolou Noskovou a Romanem Lehkým v roce 2014. Toto umístění je zároveň také největším úspěchem české juniorské cyklistiky na mezinárodním poli. Jediný titul a dres ale zatím tým Nutrend Specialized Racing ve své sbírce nemá – zlato ze závodu Mistrovství světa…😊

 

(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu