TEST: zimní tretry FIZIK TERRA ARTICA X5 GTX

17.2.2023
V zimě cyklista nejsnáze prochládá od nohou. Kompromisním řešením jsou návleky na tretry, řešením plnohodnotným pak zimní tretry. Novinka od Fiziku se jmenuje Terra Artica X5 GTX a chlubí se přítomností membrány Gore-tex Koala pro dokonalou ochranu proti vodě při zachování prodyšnosti i vnitřkem vypolstrovaným flísem pro teplotní komfort a pohodlné nošení.

 

 

Míra odolnosti vůči chladu je individuální, naše zkušenost je následující. V teplotách někde mezi pěti a deseti stupni nad nulou se zateplení předvedlo jako opravdu poctivé – v tretrách nám bylo vyloženě teplo, místy až příliš. Nižší teploty se v tomto směru ukázaly jako optimální, a to i s tenkou ponožkou. Když na teploměru svítila nula a hodnoty pod ní, zateplení stále fungovalo perfektně i při delším výletu. Zde je Fizik opravdu dobře připraven, a to včetně důležité izolace podrážky. Už na sebe ale upozornila z našeho pohledu jediná výraznější slabina tohoto modelu – nízký střih. Bota končí těsně nad kotníky, a pokud jsme neměli zimní elastické kalhoty s dostatečně dlouhými nohavicemi, zůstávala achilovka krytá pouze ponožkou a citelně prochládala. Dlouhé nevykasávající se nohavice to řešily (stejně tak i volné bikové kalhoty do sloty), nicméně zůstával další „problém“ – zakončení boty sice je těsné, lze jej stáhnout suchým zipem, ale při šlapání, při pohybu nohy se vždy našel prostor, kudy se odletující sníh či voda dostaly do boty, byť v omezeném množství. Z tohoto pohledu jsou nepřekonatelná provedení se zvýšeným stahovacím těsným límcem, typicky třeba z neoprenu.

 

 

Membrána fungovala precizně. Dvě hodiny v silném dešti nepřinesly promočení nohy, pomohl i jazyk pevně spojený s botou. Voda neměla šanci ani zde. I ve vyšších teplotách, kdy se nohy zahřívaly více, nedocházelo k nadbytečnému pocení a koupání ve vlastním potu.

Tretry jsou spíše užší, cyklistům s širšími chodidly doporučujeme dobře zkoušet – přílišné stísnění nohy by znamenalo její rychlejší prochládání. Jinak uvnitř vládne snad až absolutní komfort, tretry navíc skvěle sedí, nevyzouvají se. Kolečko Boa je praktické, snadno ovladatelné i v zimních rukavicích. Bohužel je pouze jednosměrné – lze jím strunu jen utahovat. Pokud jsme chtěli sevření nohy korigovat, bylo nutné jej vytáhnout, tím zcela uvolnit strunu, až pak opět utahovat. Jemné korekce stažení tak nejsou zcela přesné.

 

Podešev výrobce popisuje indexem tuhosti 5, tedy nijak vysokým. Při silových záběrech byla její určitá poddajnost patrná, ovšem tohle vůbec není na škodu – pedál do chodidla netlačil, naopak jízda byla o to pohodlnější a chůze ještě víc. Tady není co vyčítat, stejně tak ani u tvarování gumové podrážky, kterou lze doplnit o šrouby ve špičce.

Připravil: Rudolf Hronza

 

TECHNOBOX

materiál membrána Gore-tex Koala, flísové polstrování vnitřku, nylonová podešev, pryžová podrážka, upínací systém Boa L6 (plus suchý zip)

barvy černá, cihlová/fialová (nedováží se do ČR)

velikosti 41–47

cena 6499 Kč

webové stránky produktu

plus

  • výborná ochrana proti vodě
  • značný teplotní komfort
  • snadné nazouvání
  • prodyšnost

minus

  • nízký střih nad kotníky
  • jednosměrně ovladatelné kolečko Boa

 

Fotogalerie

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu